Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deutsche Bank v 1Q10 zvýšila zisk o polovinu díky investičnímu bankovnictví, regulátory zajímají deriváty

Deutsche Bank v 1Q10 zvýšila zisk o polovinu díky investičnímu bankovnictví, regulátory zajímají deriváty

27.04.2010 9:46
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno (10:15) Největší německá banka Deutsche Bank zvýšila v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk o 48 procent na 1,76 miliardy eur z 1,19 mld. eur před rokem a výrazně pozitivně tak překvapila trh, jehož průměrný odhad dle Bloomberg počítal s čistým ziskem 1,33 mld. eur. Očištěný zisk na akcii tak dosáhl 2,77 eur proti očekávání 1,97 eur/akcie. Klíč k tomuto posunu tkví v divizi investičního bankovnictví, která ve čtvrtletí zdvojnásobila zisk před zdaněním na 2,6 miliardy eur především díky obchodování s akciemi a dluhovými cennými papíry. Následuje tak americké banky Bank of America, JPMorgan či Goldman Sachs, které také ohlásily růst tržeb díky investičnímu bankovnictví. U Deutsche Bank však významný vliv hraje akvizice zejména investiční banky Sal. Oppenheim Jr. & Cie. Tu Deutsche Bank koupila v loňském roce za miliardu eur a nyní byla poprvé zahrnuta do celkových výsledků skupiny.

Celkové čisté příjmy banky meziročně stouply o o 24 procent na 9 miliard eur, hrubý zisk dosáhl 2,79 miliardy eur při tržním očekávání na 1,99 miliardy eur. Čisté úrokové příjmy meziročně ve čtvrtletí poklesly na 3,67 mld. eur z 3,84 mld. eur. Divize pro firemní a investiční bankovnictví vykázala rekordní hrubý zisk 2,7 miliardy eur. Kapitálová úroveň na konci 1Q dosáhla u Tier 1 11,2 %. Rezervy vytvářené na špatná aktiva v prvním čtvrtletí zpomalily na 262 milionů eur z 526 mil. eur.

Finanční ředitel bankovní skupiny Krause uvedl, že dobré výsledky banka dosahuje na počátku druhého čtvrtletí a že je velmi spokojen s vývojem v dubnu. Uvedl také, že Deutsche Bank nebude spěchat s navyšování svého podílu v Deutsche Postbank AG, na což akcie poštovní spořitelny reagovaly propadem o více jak 5 procent.

"Ekonomické prostředí se v prvním čtvrtletí 2010 zjevně stabilizovalo, nezbavilo se však určité přetrvávající zranitelnosti," řekl k výsledkům generální ředitel banky Josef Ackermann. Uvedl rovněž, že v letošním roce očekává stabilizaci detailového bankovnictví, avšak nadále problematické prostředí přetrvá u korporátního segmentu. "První dojem je opravdu dobrý. (Zisk) Deutsche Bank je nad odhady před i po zdanění," uvedl analytik Konrad Becker ze společnosti Merck Finck.

Akcie Deutsche Bank letos na frankfurtské burze posílily o 12 procent v porovnání s růstem souhrnného indexu evropských bankovních titulů Bloomberg Europe Banks a Financial Services Index o 2,6 % a tržní hodnotu banky tento růst aktuálně vynáší na 34,4 miliardy eur.

Akcie Deutsche Bank však také předvedly nejsilnější reakci dalšího bankovního titulu při obvinění Goldman Sachs americkou komisí po cenné papíry z podvodů při obchodech s CDO. Při volném pádu GS v pátek 16. dubna za celou seanci po 12,79 % procenta akcie Deutsche Bank obchodované také v USA odepsaly přes 9,2 procenta a až po ní další tři americké banky Morgan Stanley, Bank of America a Citigroup odepsaly přes 5 %. Deutsche Bank totiž byla SEC jmenována mezi dalšími bankami zapojenými do prodeje hypotečních kontraktů s tím, že rovněž vyšetřuje jejich roli u CDO. Deutsche bank potvrdila, že obdržela předvolání regulátorů ohledně zapojení banky do RMBS (cenné papíry navázané na americký hypoteční trh), CDO (kolaterizované dluhové obligace) a CDS (credit default swapy, představující „pojištění“ proti selhání při splácení dluhu). Za nejvýraznější zájem regulátorů však Deutsche bank označuje oblast ABS (dluhový cenný papír zajištěný aktivy), kde je Deutsche Bank podle zprávy aktivní v šesti soudních sporech, z nichž pět je ale staršího data a uvádí, že s regulátory ve všech případech plně spolupracuje. Zároveň finanční ředitel Krause uvedl, že vyšetřování nemá přímou souvislost s případem GS.

V rámci frankfurtského obchdodování na výsledky titul odpověděl růstem o 1,5 procenta.

(Zdroj: Bloomberg, AP, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.11.2020
16:07Project Syndicate: Globální pozornost věnovaná nízkopříjmovým zemím musí vytrvat
9:06Víkendář: Tahle rally na bitcoinu je jiná
27.11.2020
20:01Zkárcené obchodování nahrálo technologiím  
17:19Závěr týdne navazuje na pozitivní vývoj, akcie a euro sílí  
17:19BTC, brambory a hodnota peněz
16:47Británie chce omezit technologické giganty
14:30The Economist: Polsko a Maďarsko dostaly od EU lekci fyziky
14:18EUC a.s. - informace o úrokové sazbě na sedmé úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko
26.11.2020
17:20Vesmírné akcie a makroekonomické šoky
17:16Ropa koriguje zisky, většina hlavních trhů jen přešlapuje na místě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data