Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německé regulace spekulativních obchodů posílily americké i německé dluhové papíry… zprávy z dluhopisových trhů

Německé regulace spekulativních obchodů posílily americké i německé dluhové papíry… zprávy z dluhopisových trhů

19.5.2010 11:12
Autor: 

Americké dluhopisy v úterý výrazně posílily, jejich výnosová křivka klesla po celé délce a zploštěla, když na kratším konci ztratila přes 7 bps a celých 14 bps na konci delším. Důvodem nebyla tentokrát statistická čísla v USA nebo Evropě, ale německý zákaz určité spekulace (naked short-selling) s cennými papíry. To iniciovalo obavy, že se mohou objevit další problémy eurozóny, a investoři proto celkem logicky přecházeli k jistějším Treasuries.

Dnes bude zveřejněna dubnová inflace, podle očekávání by však neměla překvapit. Hlavní pozornost se tak opět soustředí na problémy eurozóny. I když akciové futures jsou záporné, po včerejším propadu výnosů by měla nastat korekce a oslabení amerických dluhopisů. Při vyšší inflaci by pak výnosová křivka zestrměla.

Německá výnosová křivka včera klesla po celé délce a zploštěla. Proti americkému trhu byly ale její ztráty menší, u kratších splatností necelých 0,5 bps a přes 3 bps na delším konci. Hlavní událostí na trzích byl německý zákaz určitých druhů obchodů s cennými papíry (naked short selling), kdy investoři mohli prodávat, aniž si papíry předem půjčili. Zákaz se týká těchto obchodů s dluhopisy, CDS a akciemi 10 německých společností. To posílilo zájem o bundy, neiniciovalo však takové obavy jako v USA, protože podobný zákaz platí v řadě zemí včetně USA a do ledna 2010 platil i v Německu. Navíc dopad zákazu bude omezen, protože většina takových obchodů se uzavírá v Londýně, tedy mimo jurisdikci německých úřadů.

První peníze z pomoci Řecku dorazily do země, a Řecko tak bude moci splatit dnes maturující dluhopisy v objemu 8,5 mld. €. Navíc ECB, i když to zatím nepotvrdila, zřejmě dále vykupuje dluhopisy slabších zemí EMU. To vyvolalo zájem i o levné řecké papíry, jejich výnosy klesaly a ztratily přes 0,5%.

Dnešek je bez čerstvých čísel. Ranní pokles akciových opening calls naznačuje, že úvod bude dále patřit dluhopisům. Nízké výnosy německých bundů by ale měly již lákat k vybírání zisků, změna trendu v neprospěch dluhopisů je proto celkem pravděpodobná.

České dluhopisy v úterý při průměrných objemech obchodů zaznamenaly jen velmi malé změny. Výnosová křivka sice poněkud zploštěla, její pohyby však nedosáhly ani 0,5 bps. Domácí scéna byla bez významnějších impulzů a ani koruna do ukončení obchodování s dluhopisy se nevychýlila z úzkého pásu, a trh s dluhopisy tak neovlivnila.

Také dnešek je bez nových domácích podnětů. Včerejší vývoj na globálních trzích by ale mohl zvýšit zájem i o české papíry a poslat výnosy ještě o něco dolů. Svou roli bude však hrát i vývoj na vyspělých trzích eurozóny.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby -> Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data