Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MFD: Hypotéky zlevňují, banky se snaží nalákat nové lidi

MFD: Hypotéky zlevňují, banky se snaží nalákat nové lidi

17.08.2010 9:17
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Zájemci o hypotéku se mohou opět dostat na úrokové sazby začínající trojkou. Česká spořitelna začala nabízet hypotéku s úrokem 3,59 procenta. Nabídka má řadu tvrdých podmínek, přesto úrokové sazby obecně začínají klesat. Píše o tom úterní Mladá fronta Dnes.

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, včera začala nabízet levnou hypotéku. Ačkoli dosud spořitelna patřila z hlediska sazeb mezi dražší banky, nově začala lákat klienty na úrokovou sazbu 3,59 procenta. Nabídka má sice množství omezení, přesto ukazuje, že se finanční ústavy snaží klienty povzbudit. Banky se začátkem krize omezily půjčování, teď zase příliš nemají zájem o hypotéky lidé: ti stále váhají, zda už je oživení ekonomiky dostatečně silné na tak dlouhé zadlužení.

To, že úrokové sazby už pomalu klesají, potvrzuje i "hypoindex", který sestavuje každý měsíc z průměrných úroků společnost Fincentrum. Už za červen se dostaly pětileté sazby pod pět procent, za červenec se očekává další pokles. Spořitelna není první, kdo v poslední době nabídl sazbu pod čtyři procenta. Tato sazba se však řídí aktuální výší úroků na mezibankovním trhu, v podstatě tedy nemá fixaci a může kdykoliv rychle vystřelit nahoru.

Fixované hypotéky s úroky pod čtyři procenta byly naposled nabízeny v letech 2005 až 2007, tedy v předkrizové době. Přesto spořitelna říká, že nezlevňuje na úkor svých marží. Uvedl to Martin Techman, šéf úseku rozvoje obchodu. Podle něj je nízká sazba možná například díky tomu, že klient musí mít u banky účet. Ta pak vybere zisk místo na úrocích třeba na bankovních poplatcích.

Ostatní finanční domy budou pravděpodobně na nabídku spořitelny reagovat. "Připravujeme adekvátní kroky k zatraktivnění hypoték," uvedla Ivana Bohatcová z ČSOB.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data