Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB nechala úrok na minimu a zachovala podporu bankám a zvýšila výhled růstu ekonomiky

ECB nechala úrok na minimu a zachovala podporu bankám a zvýšila výhled růstu ekonomiky

02.09.2010 15:46
Autor: ČTK

(ČTK) - Evropská centrální banka dnes v souladu s očekáváním ponechala základní úrokovou sazbu již 16. měsíc po sobě na rekordním minimu 1,0 procenta. Banka sice zvýšila odhady ekonomického růstu v eurozóně, v obavách z nejistoty však ponechala beze změny svá opatření na podporu likvidity oslabeného bankovního sektoru.

Analytici zachování sazeb i podpory likvidity bez výjimky očekávali. Vesměs předpokládají, že úroky ECB, od nichž se odvíjejí úvěrové náklady v zemích eura, zůstanou na minimu až do posledního čtvrtletí příštího roku.

Ekonomové ECB zvýšili prognózu růstu pro země eurozóny v letošním roce na 1,4 až 1,8 procenta z červnového odhadu 0,7 až 1,3 procenta. Pro příští rok ji zlepšili na 0,5 až 2,3 procenta z dosavadních 0,2 až 2,2 procenta.

Prezident ECB Jean-Claude Trichet však upozornil, že hospodářské oživení zůstane i přes nedávné urychlení mírné a nevyrovnané. Zesílení růstu ve druhém čtvrtletí bylo podle něj zčásti způsobeno dočasnými faktory. "Oživení bude zřejmě postupovat mírným tempem a převládat bude i nadále nejistota," řekl Trichet na tiskové konferenci po zasedání rady ECB.

Podle dnešních revidovaných údajů Eurostatu se hrubý domácí produkt zemí eura ve druhém čtvrtletí zvýšil meziročně o 1,9 procenta. Evropskou ekonomiku nyní táhne díky vysokému vývozu Německo, jehož růst byl za čtvrtletí nejvyšší od sjednocení země počátkem 90. let. V recesi je naopak stále vysoce zadlužené Řecko a země jako Španělsko a Portugalsko vykazují jen nepatrný růst.

ECB ponechala v platnosti 18. ledna jako termín pro ukončení opatření, v jejichž rámci poskytuje bankám neomezený přístup k týdenním a měsíčním úvěrům. Do konce roku bude také nadále nabízet neomezené objemy likvidity ve svých tendrech tříměsíčních úvěrů. Na půjčkách od ECB jsou nyní závislé banky ze zemí jako Řecko, Španělsko nebo Irsko, kde kvůli krizi státních dluhů vzrostly úroky z mezibankovních úvěrů na rekordní maxima.

Podle odhadů ECB zůstane inflace v eurozóně letos i příští rok pod kontrolou a s největší pravděpodobností nepřekročí hranici dvou procent. Pro letošní rok se očekává růst spotřebitelských cen o 1,5 až 1,7 procenta a napřesrok by se inflace měla pohybovat v rozmezí 1,2 až 2,2 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2025
11:42Závod mezi Novo Nordiskem a Eli Lilly o nejúčinnější pilulku proti obezitě nabírá na intenzitě
10:56Rohlik Group zvýšil hrubý zisk o 38 procent, provozní ztráta klesla na 1,54 mld. Kč
10:07Reakce na Fed byla negativní, ale trhy zřejmě ztráty rychle setřesou  
9:03Rozbřesk: Asertivní Fed bránící svoji nezávislost USD prospěl, viceguvernér ČNB Frait nevidí důvod snižovat sazby
8:35Trhy po snížení sazeb Fedu zamíří výše. Jaké výsledky ukázala COLT CZ Group?  
8:16Jakub Blaha ke COLT CZ Group po 2Q25: Slabší výkon palných zbraní kompenzován silnou muniční divizí a strategickou expanzí do energetických výbušnin  
7:45COLT CZ Group zvýšila zisk o polovinu a potvrzuje výhled. "Zásadní kroky posouvají skupinu na novou úroveň," říká Jan Drahota
17.09.2025
22:01Fed snížil sazby, trhy ale reagovaly vlažně  
22:00Komentář Jana Čermáka: Fed doručil jestřábí redukci sazeb
20:15Fed snížil sazby. Letos ještě dvakrát? Výnos dluhopisů klesá, eurodolar nad 1,1900, Wall Street v klidu
17:19Vysílá zlato klasický signál strachu?
17:19Co se očekává od výsledků Coltu?  
16:35Alibaba těží z domácího růstu AI sektoru, zatímco čínský regulátor omezuje Nvidii
15:00Traders Talk: Fed, zlato i čínské akcie. Kde hledat příležitosti?
13:57WTO: AI by mohla výrazně podpořit obchod, přináší však také rizika
13:23Švédská Verisure plánuje největší evropské IPO za poslední roky, vybrat chce přes 3 miliardy eur
11:22Stopka pro Nvidii. Čína zakázala svým společnostem nakupovat její čipy
11:07Před Fedem je na trzích klid. Co večer sledovat především?  
10:37Comeback čínského techu: společnosti těží z důvěry v AI
10:34Evropské firmy se chystají na další výpadky dodávek kovů vzácných zemin z Číny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.