Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    E15: Spořitelna vzdá až pětinu problémových stavebních projektů

    E15: Spořitelna vzdá až pětinu problémových stavebních projektů

    17.09.2010 8:38
    Autor: mediafax

    PRAHA (MEDIAFAX) - Až pětina problémových developerských projektů, které v minulosti financovala Česká spořitelna (ČS), nemá naději na dokončení. Deníku E15 to řekl ředitel odboru restrukturalizace a vymáhání ČS Daniel Hříbal.

    Spořitelna se orientuje hlavně na financování bytové výstavby. Finanční domy teď řeší stále více případů, kdy developer není schopen splácet úvěr a chybí mu peníze na dokončení a následný prodej či pronájem nemovitostí. U všech problematických projektů se nejdříve hledají řešení skrze úpravu splátkového kalendáře i projektu. „Vždy je snaha s projektem něco udělat,“ zdůrazňuje Lenka Kostrounová z ČSOB.

    „Tam, kde je mizivá šance, že developer dokáže sehnat další zdroje, se musíme zabývat tím, zda komerční stránka projektu dává smysl. Někdy raději jdeme cestou minimalizace ztráty než rizika vložení dalšího kapitálu,“ vysvětlil Hříbal.

    Banka pak zvolí například prodej projektů v nedobrovolné dražbě, což je v současnosti stále častější praxe, která se spořitelně osvědčuje.

    „Výsledky předčily naše očekávání, co se týče realizovaných cen,“ uvedl Hříbal.

    U většiny dokončených a neprodaných rezidenčních projektů jdou banka a developer cestou snížení nabídkových cen bytů. Platí to hlavně o menších regionálních projektech a rozsáhlé výstavbě ve velkých městech.

    Ani dosavadní pokles cen však nemusí výrazně pomoci oživení poptávky. „Rezidenční trh je velmi citlivý na subjektivní vnímání kupujících,“ míní Hříbal. Potenciální zákazníci spekulují o dalším snižování cen, proto pro developery bude už brzy problémem stále relativně vysoké ceny držet.

    Kromě tlaku na splácení úvěru se totiž potýkají například s náklady na provoz bytových domů. Společenství vlastníků, kde zůstává neprodaná třeba polovina bytů, totiž po developerech mnohdy požadují příspěvky, jaké běžně platí majitelé bytových jednotek.

    Jak poznamenal v debatě Stavebního fóra Pavel Kühn z České spořitelny, krátkodobým řešením, jak získat alespoň nějaký příjem z postavených, ale neprodaných bytů, může být jejich pronájem. „Zkusme se s developery dohodnout, že by mohli na přechodnou dobu dvou až tří let tyto byty pronajmout,“ navrhl Kühn.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    30.07.2026
    18:24AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  
    14:04Adidas prodával jako nikdy předtím. Investory ale zklamala ziskovost
    14:03Meta nedokázala přesvědčit investory návratností extrémně vysokých investic do AI  
    13:48Šindel: Česká ekonomika zrychlila, za očekáváním ČNB ale opět zaostala
    13:36Britská centrální banka drží sazby, přibývá ale hlasů pro jejich zvýšení
    13:01Microsoft smetl pochybnosti ze stolu a jasně ukázal, jaký přínos mají investice do AI  
    11:43Erste zvýšila výhled i dlouhodobé cíle, výnosy ale zaostaly za očekáváním trhu  
    11:26Česká ekonomika po slabším začátku roku znovu nabírá tempo
    11:15Fed nezvyšuje sazby, ale nejistotu, výsledky velkých techů jsou smíšené a akcie převážně zelené  
    10:59Stellantis se vrátila k zisku. Obrat táhne Severní Amerika, Evropa dál zaostává
    10:48Dlouhodobý investiční produkt láká čím dál více Čechů. Za dva a půl roku do něj vložili přes 12 miliard korun
    10:39BMW doplácí na krizi v Číně. Zisk automobilky se propadl o více než třetinu
    10:30Komerční banka překonala očekávání a zlepšila výhled. Hlavní výnosy však zůstávají pod tlakem  
    9:41Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 2Q 2026
    9:06Rozbřesk: Nový šéf Fedu Kevin Warsh pozorně sleduje reakce trhů na příchozí data.
    8:51I přes pokles čistého zisku Komerční banka překonala odhady a dividenda má dosáhnout 80 % zisku
    8:41Erste překonala odhady a zvýšila výhled. Do roku 2030 chce více než zdvojnásobit zisk na akcii

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - HDP, q/q
    10:00DE - HDP, q/q
    11:00EMU - HDP, q/q
    13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
    14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
    14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m