Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Počet průmyslových zakázek v červenci v EU prudce poklesl

Počet průmyslových zakázek v červenci v EU prudce poklesl

22.09.2010 14:18
Autor: ČTK

Počet nových průmyslových zakázek v červenci prudce klesl v celé Evropské unii i v eurozóně. V zemích platících evropskou jednotnou měnou se index pro zakázky meziměsíčně propadl o 2,4 procenta a v celé evropské sedmadvacítce o 2,3 procenta, uvedl Eurostat.

V meziročním srovnání počet průmyslových zakázek nicméně stále rostě. V eurozóně o 11,2 procenta a v celé EU o 12,5 procenta. Meziměsíční propad by navíc nebyl tak výrazný, pokud by se ze statistik vyloučila výroba lodí, železničních vozidel a kosmických materiálů, jejíž pohyby bývají poměrně výrazné a značně ovlivňují celkovou statistiku. S jejím vyloučením by se index pro průmyslové zakázky meziměsíčně propadl o 0,6 procenta v eurozóně a v evropské sedmadvacítce o 0,5 procenta.

Ekonomové červencový pokles počtu průmyslových zakázek nevidí nijak tragicky. "Statistiky jsou o něco horší, než jsme čekali, ale určitý propad se dal čekat po velmi dobrých výsledcích v květnu a červnu. Navíc bych podtrhla, že index průmyslových zakázek se stále nachází nad průměrem ve druhém čtvrtletí letošního roku," řekla agentuře Reuters Giada Giani z finanční skupiny Citigroup.

Podle Howarda Archera ze společnosti IHS Global Insight se nicméně ukazuje, že průmyslová výroba zaznamenala svůj vrchol ve 2. čtvrtletí a v následujících měsících bude její růst o něco mírnější. "Hospodářský růst ve světě zpomaluje, domácí poptávka je omezená s tím, jak celá řada zemí eurozóny zavádí úsporná opatření," dodal.

Meziměsíční pokles počtu nových průmyslových zakázek zaznamenalo v červenci celkem 14 členských států EU z celkem 22, u nichž jsou statistiky k dispozici. Největší propad zaznamenalo Dánsko (- 22,1 procenta), Slovinsko (- 5,8 procenta) a Řecko (- 5,4 procenta). Z největšího růstu zakázek se naopak mohou těšit Irsko (7,4 procenta), Litva (6,5 procenta) a Švédsko (4,7 procenta).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  
17:44Doosan Škoda Power: EBITDA i tržby loni klesly, objem zakázek vzrostl
17:11Co říká jeden alternativní pohled na valuace amerických a světových akciových trhů?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data