Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IPO General Motors - vláda údajně sníží nabídku, aby udržela cenu akcií vysoko; chce nalákat drobné investory

IPO General Motors - vláda údajně sníží nabídku, aby udržela cenu akcií vysoko; chce nalákat drobné investory

24.09.2010 17:54

Primární veřejná nabídka akcií americké General Motors zřejmě proběhne v užším rozsahu, než se původně předpokládalo. Vláda nakonec prodá pravděpodobně relativně malou část svého kapitálového podílu v automobilce, uvedli podle New York Times lidé obeznámeni s přípravami dlouho diskutovaného vstupu na trh. Podle zdroje chystá GM na trh umístit akcie v objemu 8 až 10 miliard amerických dolarů, což je méně než zamýšlela dříve. Původně se dokonce spekulovalo, že by nabídka mohla konkurovat největší IPO v historii Spojených států, kdy Visa v roce 2008 navýšila kapitál o 19 miliard USD. Důvodem údajného záměru snížit nabízený podíl je snaha udržet v transakci nejvyšší možnou cenu, která by vládě kompenzovala poskytnuté finanční injekce.

Sama společnost spolu s bankéři se snažila vládu přesvědčit k co největší nabídce, která by znamenala vyšší poplatky pro banky a početnější skupinu investorů pro GM. Ministerstvo financí nicméně dalo najevo, že prioritou je vysoká cena, nikoli maximální možný objem transakce. V zájmu GM i vlády je však snížit federální podíl pod 50 procent, což se podle některých nemusí podařit. Stále více analytiků automobilového průmyslu se shoduje, že cena akcií by se mohla vyšplhat dostatečně vysoko, aby se vládě vrátila většina z investovaných 43 miliard USD, ačkoli to bude postupně během několika let. Neil M. Barofsky, který dozoruje vládní program sanace problémových aktiv TARP, uvedl, že aby se investice vrátila v plné výši, musela by vláda prodat 304 milionů kusů akcií před dalším rozdělením při průměrné ceně 133,78 dolaru.

Prezident Obama uvedl, že administrativa by se podílu měla zbavit co nejrychleji, podle očekávání ale bude ministerstvo rozprodávat akcie průběžně nejméně dvou až tří let, aby využila růstu jejich hodnoty za předpokladu ziskovosti firmy. „Pokud se bude zlepšovat výkon GM i celého průmyslu, je tu šance, že se vládě vše vrátí,“ řekl analytik Soleil Securities Micheal Ward, podle něhož je mezi investory o akcie GM již velký zájem.

Podle dalšího zdroje by vláda ráda směřovala významnou část své nabídky drobným investorům, za účelem jejich nalákání a zvýšení likvidity titulu hodlá podíl k prodeji rozdělit na akcie v hodnotě okolo 20 až 25 USD. Ministerstvo v prohlášení minulý týden uvedlo, že předpokládá umístění většiny akcií v Severní Americe, prodej zahraničním investorům by měl být omezený. Na severoamerických trzích chce GM podle nejmenovaného zdroje prodat kolem 80 procent kmenových a 90 procent prioritních akcií.

(Zdroj: The NY Times, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.03.2026
21:14Akcie kolísaly kvůli obavám z války, ropa rostla  
17:19Cyklický návrat hodnotových akcií a jejich strukturální úpadek
17:16IEA uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv
15:37Groupon zklamal na zisku, tržbách i výhledu pro rok 2026  
14:40KKCG Financing a.s.: Oznámení o sedmé výplatě úrokového výnosu
14:25Forbes: Nejbohatší člověk planety je Musk, Strnad je v první sedmdesátce
14:10Tlak na private credit sílí. JPMorgan snižuje hodnotu úvěrů
14:00Inflace v USA stagnuje, ale rizika narostla  
12:25ČNB může ropný šok přečkat bez zvyšování sazeb, myslí si člen rady Kubíček  
12:18Von der Leyenová: EU musí modernizovat ETS a snížit ceny energií. Návrat k ruským zdrojům by ale byl chybou
12:14Očekávání před výsledky ČEZ: Nižší ceny elektřiny stlačí zisk, klíčový bude výhled  
11:52Nadšení vyprchalo a akcie klesají, přestože ropa zůstává pod stovkou  
11:01Zisk majitele obchodů s oděvy Zara byl loni rekordní, vzrostl o šest procent
10:37Oracle překvapil silnými výsledky, zvýšil výhled a akcie v pre-marketu rostou o 10 %  
10:22Rheinmetall hlásí rekordní tržby i zisk a letos čeká zdvojnásobení zakázek. Trh přesto výsledky zklamaly
10:04Nintendo má nový hit. Herní simulace života Pokémonů je horkým zbožím, akcie prudce rostou
8:52ČEZ zítra oznámí výsledky, IEA navrhuje rekordní uvolnění rezerv a Oracle pohání tržby z AI  
8:47Rozbřesk: Koruna se zasekla v okolí 24,40 EUR/CZK, americká únorová inflace ve stínu ropy
8:43Footshop a.s.: Vnitřní informace - Neauditované předbežné finanční výsledky za rok 2025 a guidance na rok 2026
7:49GEVORKYAN zrychluje růst díky novým projektům i akvizicím. Tržby a EBITDA přidávají dvouciferným tempem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - CPI, y/y