Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Japonsko schválilo nová stimulační opatření na podporu růstu

    Japonsko schválilo nová stimulační opatření na podporu růstu

    08.10.2010 12:13
    Autor: ČTK

    (ČTK) - Japonská vláda schválila dodatečné rozpočtové výdaje na nová stimulační opatření v objemu 5,05 bilionu jenů (1,08 bilionu Kč). Nová opatření mají podpořit domácí ekonomiku, kterou poškozuje silný jen a pokles spotřebitelských cen.

    Premiér Naoto Kan uvedl, že nový balíček opatření má zvýšit hrubý domácí produkt země o 0,6 procentního bodu a vytvořit nebo pomoci zachovat 500.000 pracovních míst. Přináší také nové kroky na pomoc malým a středně velkým firmám. Analytici však příliš nevěří, že by nová stimulační opatření měla výrazný vliv na ekonomiku.

    Nová opatření přicházejí jen několik dní poté, co centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu na téměř nulu. Bank of Japan rovněž minulý měsíc intervenovala na devizovém trhu, aby zastavila růst domácí měny, avšak tento krok nepřinesl očekávaný výsledek a jen vůči dolaru tento týden opět překonal nové 15leté maximum.

    Kan je pod velkým politickým tlakem a chce se po něm, aby přišel s novými opatření na oživení japonské ekonomiky. Nový balíček opatření, který by tento měsíc měl schvalovat parlament, přichází po opatřeních v objemu 915 miliard jenů, které vláda představila minulý měsíc.

    Opatření jsou součástí dodatkového rozpočtu pro současný fiskální rok, který končí v březnu 2011. Nový plán zahrnuje i podporu regionům, další pomoc pro lidi hledající práci či starající se o děti. Zahrnuje podpory renovace domů za účelem úspory energie a subvence pro solární panely.

    Poslední údaje ukazují, že vývoz z Japonska klesá, výroba v továrnách se snižuje a zemi stále trápí deflace, tedy pokles spotřebitelských cen. Deflace může snižovat zisky firem a mzdy a zhoršovat situaci celé ekonomiky. Růst jenu pak zdražuje japonské zboží v zahraničí a snižuje příjmy vývozců z prodeje v zahraničí při přepočtu na domácí měnu, což ohrožuje hlavně velké vývozce v zemi, jako Toyota Motor nebo Canon , napsaly agentury AP a Reuters.

    Počet firemních bankrotů v Japonsku v září klesl meziročně o 4,58 procenta na 1102 případů a nižší byl již 14. měsíc za sebou.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    17.07.2026
    22:01Strach z přehnaně vysokých valuací kvůli AI přinesl na Wall Street další výprodej  
    18:11Nebezpečné bezpečné přístavy a nesouvisející souvislost
    15:27Diverzifikace mimo AI? Těchto deset akcií má podle UBS výrazný růstový potenciál  
    13:43Investoři rekordně navyšují páku. Podobné tempo předcházelo tržním vrcholům
    13:23Evropská komise ustupuje průmyslu. Emisní povolenky mají zůstat i po roce 2040
    12:17Netflix naráží na pomalejší růst. Akcie odepisují přes 9 %  
    11:55Perly týdne: Omezený potenciál pro růst dolaru a vytrácející se AI nadšení
    9:02Rozbřesk: Cenové stropy končí, benzín a nafta zdraží. Prodlužovat regulace ale nedává smysl
    8:55Netflix zklamal výhledem, akcie šly po výsledcích o devět procent dolů
    8:54Výprodej čipařů pokračuje, Netflix zklamal výhledem a k nervozitě přispívá i Írán  
    16.07.2026
    22:01Wall Street dnes poklesla, přičemž nejvíce ztrátovým byl index Nasdaq  
    16:32PODCAST Analytický radar: Akciový výhled Patrie pro druhé pololetí
    16:00Další cykly zvedání sazeb a to, na čem u akcií skutečně záleží
    15:47Google bude muset v EU otevřít služby konkurenci v AI, rozhodl Brusel
    15:12Nvidia představila nový model pro roboty a rozšiřuje svůj japonský ekosystém pro fyzickou AI
    13:40TSMC: Trh ignoruje silné výsledky a trestá vyšší kapitálové investice  
    12:10Zlato, dolar a Mag7 jako světové rezervní aktivum
    10:35TSMC po vzoru ASML navyšuje výhled tržeb. Bobtnají i kapitálové výdaje
    10:17Lidé nakoupili státní dluhopisy za 74 miliard, pořídilo si je 92 000 občanů
    9:52Uber chce převzít vlastníka Foodory. Za Delivery Hero nabízí přes 14 miliard dolarů

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - PPI, y/y
    11:00EMU - CPI, m/m
    14:30USA - Počet nově zahájených staveb
    15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university