Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf Bank of China: Čínské banky musí zdecimované finančnictví ve světě využít k akvizicím

Šéf Bank of China: Čínské banky musí zdecimované finančnictví ve světě využít k akvizicím

22.10.2010 14:11
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Pod tíhou finanční krize a následné ekonomické recece zdecimovaný finanční sektor ve světě musejí čínské banky využít k zahraničních akvizicím a posílení své konkurenceschopnosti v rámci globálního finančního trhu. Toto veřejné prohlášení šéfa Bank of China Xiao Gang naznačuje, že čínská vláda uvažuje o uvolnění podmínek pro zahraniční fúze a akvizice čínských bank, které byly po vlně roku 2007 ze strany vlády potlačeny. Vládní ledy u akvizic v západní Evropě či USA ale zatím, zdá se, budou roztávat jen velmi pomalu.

“Prostředí po finanční krizi znamená jedinečnou příležitost k expanzi, která je pro čínské banky nevyhnutelným trendem,” uvedl Xiao Gang. “Banky, které byly krizí poškozeny nejvíce, stále ještě potřebují čas ke svého zotavení. Čínské banky by neměly tento moment promarnit a musí jej využít k vykročení za hranice Číny,” uvedl šéf Bank of China.

Peking v podstatě zastavil možnosti domácích bank ke spojování (či přebírání) se zahraničními hráči při vypuknutí krize. K zastavení M&A přispělo několik ne příliš šťastných spojení z konce roku 2007, například mezi čínskými státními bankami a investory na jedné straně a ABN Amro, Fortis Bank, Citibank či Blackstone nebo Morgan Stanley na straně druhé. “Posílení postavení čínských bank ve světě by mělo zahrnovat akvizice, prostřednictvím kterých budou schopny doprovodit své rostoucí firemní klienty na zahraniční trhy,” uvedl Xiao.

“Čína poprvé sformulovala strategii expanze bank před několika lety, ta ale byla zastavena příchodem globální krize,” potvrzuje Guo Tianyong, ředitel Čínského centra pro výzkum bank při Centrální ekonomické a finanční univerzitě. “Obnovení jejich zahraniční expanze je nevyhnutelné,” dodal.

Industrial and Commercial Bank of China (zkráceně Bank of China), China Construction Bank and Agricultural Bank of China jsou celosvětově největšími bankami dle kapitalizace a mají také nejvyšší ziskovost. Nárůst své pozice očekávání nadále v zádech s čínskou vládou. Ta se prozatím snaží omezit jejich vstup na západoevropské a severoamerické trhy skrze “rozsáhlé a politicky citlivé obchody” a otevřeněji přistupuje k jejich postupnému rozšiřování na rozvíjejících se trzích. Šéf Bank of China se prozatím snaží vyhovět tomuto postoji a uvedl, že zahraniční expanze by se měla zaměřit nejprve na jihovýchodní Asii, střední Východ, Jižní Ameriku, východní Evropu a Afriku, kde je “šance na přijetí kultury vyšší”. “Plánujeme akvizice v zemích sdružení národů jihovýchodní Asie, jejich členové zahrnují banky v Indonésii, Vietnamu a Malajsii,” cituje další politicky korektní vyjádření víceprezidenta Bank of China Yue Yi lokální čínský tisk.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, FT)


Váš názor
 • ICBC=BoC?
  27.10.2010 5:57

  Industrial and Commercial Bank of China (zkráceně Bank of China)
  VSE LIMITED
 •  
  22.10.2010 18:46

  Tak a už to tu máme pěkně po lopatě - pro mizosiny i naivní medvědy či medvědice (jakkoli velké ;-)
  Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data