Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
VV nebude tlačit na snižování „solární daně“, chce daňovou uznatelnost; Klaus vidí podporu fotovoltaiky jako „největší zlo poslední doby“

VV nebude tlačit na snižování „solární daně“, chce daňovou uznatelnost; Klaus vidí podporu fotovoltaiky jako „největší zlo poslední doby“

09.11.2010 13:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Věci veřejné podpoří 26procentní daň na proud vyrobený ve slunečních elektrárnách o výkonu nad 30 kilowatt, o níž mají dnes v rámci novely zákona na omezení podpory solárních elektráren rozhodnout poslanci. Věci veřejné ale budou následně chtít, aby byla tato srážková daň daňově uznatelným nákladem. Dle prezidenta Václava Klause za nárůst cen elektřiny nemohou žádní byznysmeni, ale stát, který si vymyslel nevhodnou regulaci. Novelizaci zákona bránit prý nehodlá.

Poslanec Michal Babák Babák po jednání poslaneckého klubu VV ustoupil od návrhu, podle kterého by se dnes zákon vrátil do druhého čtení a daň by se snížila na 22 procent. Klub podpořil model, podle kterého zůstane 26 procent, ale půjde odečíst z daňového základu. Podle Babáka jde o dohodu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kocourkem (ODS).

Nejistá je zatím podpora novely zákona poslanci z řad sociální demokracie. Podle místopředsedy klubu Jeronýma Tejce budou chtít od vlády záruku, že návrh nebude působit retroaktivně a nepovede k arbitrážím. "Budeme hlasovat pro jednotlivé pozměňující návrhy a podle toho, které budou nebo nebudou přijaty, se poslanci ČSSD rozhodnou, zda návrh podpoří nebo ne," řekl ČTK Tejc s tím, že jeho kolegové prý aktivně proti hlasovat nebudou. Pokud nebudou s návrhem souhlasit, odhlásí se a tím sníží většinu potřebnou pro přijetí návrhu.

Daň 26 procent má platit podle předlohy tři roky. Novela také zdaňuje 32 procenty bezplatné emisní povolenky a zvyšuje poplatky za zábor zemědělské půdy pro výstavbu slunečních elektráren. Srážková daň na tržby z prodeje elektřiny má vynést 4,2 miliardy a darovací daně z distribuovaných emisních povolenek 4,8 miliardy korun. Celkem by tak stát získal 10,7 miliardy korun, další miliarda má přijít ze státního rozpočtu. Od roku 2013 by stát financoval podporu této elektřiny nikoli jen z darovací daně, ale přímo z prodeje emisních povolenek určených na léta 2013 až 2012.

Kabinet Petra Nečase sérii opatření usiluje o zamezení možného zdražení elektřiny v příštím roce: pro domácnosti o více než desetinu, pro firmy téměř o pětinu. 

Prezident republiky Václav Klaus při dnešní návštěvě ministerstva životního prostředí podrobil kritice stát, který podle něj nese vinu za přílišný rozvoj solární energetiky a z toho vyplývající nárůst cen elektřiny. Klaus dále uvedl, že nebude blokovat žádné iniciativy, které povedou k omezení tohoto druhu výroby energie.

"Každý víme, že nesmyslnost podpory solární energetice je něco, co budeme všichni draze dlouhá léta či desetiletí platit," konstatoval Klaus. Dodal, že podpora fotovoltaice je jedním z největších zel, které byly v posledních letech v České republice napáchány.

Podle ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) banky v posledním období investovaly do úvěrování fotovoltaiky 60 až 90 miliard korun, které by bylo vhodné nasměrovat do průmyslu na mnohem smysluplnější věci.

(Zdroj: ČTK)


Váš názor
 • jojo
  09.11.2010 17:00

  nezbyva nez s klausem souhlasit
  alain delon
 • Někdo ten zákon podepsat musel
  09.11.2010 16:11

  pane prezidente
  Dave Bernanke
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Autodesk Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Best Buy Co Inc (10/20 Q3, Bef-mkt)
Dell Technologies Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar Tree Inc (10/20 Q3, Bef-mkt)
HP Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
Tiffany & Co (10/20 Q3)
VMware Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
8:00DE - HDP, q/q
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
12:45Medtronic PLC (10/20 Q2)
14:00Analog Devices Inc (10/20 Q4)
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
22:15Gap Inc/The (10/20 Q3)