Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
General Motors již třetí kvartál v zisku; chystá brzký vstup na burzu

General Motors již třetí kvartál v zisku; chystá brzký vstup na burzu

10.11.2010 17:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Největší americká automobilka General Motors hospodařila ve třetím čtvrtletí letošního roku se ziskem dvě miliardy dolarů. Trefila se tak přesně do poloviny před týdnem oznámeného rozmezí 1,9 – 2,1 miliardy dolarů a hodlá v letošním roce poprvé od roku 2004 vykázat celoroční zisk, což také využívá jako jeden z argumentů při přesvědčování potenciálních investorů ke koupi akcií nově ustavné společnosti (očištěné po bankrotové ochraně) v rámci IPO, které by mělo začít již za týden.

Zajímavě pro General Motors vyznívá srovnání ziskovosti, jelikož mezikvartální růst zisku dosáhl 53 procent a proti zisku z prvního kvartálu je výsledek lepší skoro dvakrát. Tržby společnosti stouply o 6 procent meziročně na 34,1 miliardy dolarů oproti tržbám 33,2 miliardy dolarů ve 2Q a 31,5 miliardy v prvním čtvrtletí. Za zlepšením ziskovosti hospodaření je hlavně nárůst výroby i odbytu, a to hlavně v zahraničních divizích. Na americkém trhu pomohla situaci zlepšit hlavně nabídka nových modelů.

Podle informovaných zdrojů agentury Reuters by již 17. listopadu mělo dojít k finálnímu určení cenového rozmezí pro emisi nových akcií společnosti General Motors, aby o den později začal jejich úpis. Již dříve však unikly informace o pravděpodobném nacenění. Cena jedné akcie automobilky by měla být mezi 20 a 25 dolary. Informaci dokonce potvrdil předseda představenstva společnosti GM Ed Whitacre.

Automobilka General Motors byla světovou jedničkou podle prodeje automobilů více než 70 let, dokud ji v roce 2008 nepředstihla japonská Toyota (74,53 USD, 1,96%) . To nejhorší ale automobilku ještě čekalo. Před více než rokem, 1. června 2009, vyhlásila bankrot, který byl třetím největším bankrotem v historii USA a největším bankrotem v tamním zpracovatelském sektoru. Od té doby se také přestaly obchodovat akcie této společnosti. Záhy (po 39 dnech) však bankrotový režim opustila.

Automobilka GM loni obdržela od americké vlády státní pomoc 50 miliard dolarů. Půjčky tvořily z této částky pouze necelých sedm miliard dolarů, za zbývající peníze získala vláda podíl v podniku. Americká vláda tak nyní vlastní 60,8 procenta akcií GM. Kanadská vláda kontroluje 11,7 procenta a penzijní fond odborového svazu UAW 17,5 procenta. Zbývajících deset procent kontroluje "stará GM". Ta nyní nese jméno Motors Liquidation a zůstala v ní aktiva, o které "nová GM" nemá zájem. Automobilka v období 2005 až 2009 nashromáždila ztráty v objemu zhruba 88 miliard dolarů, než vyhlásila reorganizaci.Výsledky nové, očištěné společnosti GM v poslední době vzbuzují u odborníků spíše optimismus.

Management navíc dnes uvedl, že očekává, že ve čtvrtém čtvrtletí bude zisk před úroky a daní výrazně nižší, než byl v prvních třech čtvrtletích. V závěru roku má totiž firma plánované výdaje s uváděním nových modelů na trh.

(Zdroj: Bloomberg, čtk, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.04.2026
22:05Wall Street přešlapuje na místě: technologie drží trh, zbytek brzdí nejistota  
17:07Jaká by byla ideální monetární politika?
15:10UnitedHealth se oklepává z loňského šoku. Dobrými výsledky a zlepšeným výhledem si znovu získává důvěru investorů
14:40NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Změna v dozorčí radě společnosti
13:50Trhy & Bohatství: Konflikt ve světě a drahé hypotéky v Česku. Co nás na realitním trhu čeká?
13:45Nového šéfa Applu Johna Ternuse čeká éra těžkých rozhodnutí
13:15Valná hromada Monety schválila výplatu dividendy. Kolik a kdy akcionáři získají?
12:56MONETA Money Bank, a.s.: Akcionáři schválili výplatu dividendy 11,5 Kč na akcii
12:20Čína vede v závodě o humanoidní roboty, USA ale dominují v hodnotě firem
12:00Nad Trumpovým prezidentstvím se vznášejí podezření na tzv. insider trading
11:34Sentiment je převážně pozitivní při vyčkávání na zprávy z Blízkého východu a ekonomiky  
10:27Amazon prohlubuje spolupráci s Anthropicem. Nová investice může dosáhnout až 25 miliard dolarů
9:26Tim Cook po 15 letech opustí post generálního ředitele společnosti Apple
9:12Rozbřesk: Blízkovýchodní šok nás zasahuje v příznivou chvíli, deflace pokračuje ve značné části výroby
8:53Jednání v Islámábádu navrací Evropě optimismus, Tim Cook po 15 letech končí v čele Applu  
6:05AI jako investiční motor. Tři akcie, na které sází elita z Wall Street  
20.04.2026
16:57Levná globalizace končí, svět se přepisuje. Jak investovat v nové éře  
15:36Trhy fúzí a akvizic se po začátku války v Íránu prudce propadly, nyní začalo zotavení
14:45Pokud by se v USA obnovily inflační tlaky, neměl by dolar oslabovat?
14:35S DIP lidé investují na důchod již 9,5 miliardy korun. Počet smluv se blíží čtvrt milionu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y