Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Likvidátor Madoffova impéria vymáhá po UBS miliardy dolarů

Likvidátor Madoffova impéria vymáhá po UBS miliardy dolarů

25.11.2010 8:56
Autor: mediafax

Likvidátor dědictví po americkém finančníkovi Bernardu Madoffovi podal žalobu na švýcarskou banku UBS (15,63 CHF, -0,32%), informovala včera televize CNN. Chce po ní dvě miliardy dolarů, to je asi 37 miliard korun.

Irving Picard tvrdí, že UBS a její pobočky pomohly Madoffovi "uklidit" nejméně dvě miliardy do virtuálních investičních fondů, které nikdy neinvestovaly.

"Madoff nepodváděl sám, nemohl spáchat největší finanční podvod historie bez pomoci," píše v podání newyorskému soudu Picard.

Madoff, dříve ctěný finančník je v Americe pokládán za podvodníka století. Řídil investiční impérium Nasdaq . Vydělal miliardy dolarů příslibem vysokého - až patnáctiprocentního - zhodnocení vkladů.

Byl to však podvod, pro který se v Česku vžilo označení "pyramida". Nebo také "letadlo". Princip byů jednoduchý: Madoffův podnik lákal nové investory, jimž vyplácel "výnosy" z peněz těch, kteří do systému vstoupí později. Američané tomu říkají Ponziho schéma.

Bernard Madoff pokládaný za geniálního investora vůbec neinvestoval, peníze ukládal v bankách.

Američany tento případ šokoval nejen sumou zpronevěřených peněz, ale také tím, že finanční kejkle, které Madoff prováděl tři desítky let, nedokázala prohlédnout komise pro cenné papíry.

Likvidátor se nyní snaží dohledat peníze, které zůstaly po Madoffově impériu. Před týdnem uspořádal dražbu osobního majetku Madoffa a jeho manželky. Zisk z dražby převýšil dva miliony dolarů (36 milionů korun).

Nyní dvaasedmdesátiletý Madoff získal podvodem 65 miliard dolarů, tedy více než bilion korun. Soud ho poslal za zpronevěru na 150 let do vězení.


Váš názor
  •  
    25.11.2010 19:46

    u nas tomu rikame prubezny duchodovy system.
    Azb
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data