Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Juncker (EcoFin): Přístup Německa k EU vyvolává znepokojení

Juncker (EcoFin): Přístup Německa k EU vyvolává znepokojení

25.11.2010 15:13
Autor: ČTK

Přístup Německa k Evropské unii vyvolává znepokojení, protože největší země eurozóny pozvolna ztrácí ze zřetele společný prospěch Evropy, a to zpochybňuje věrohodnost EU u členských zemí i občanů. Řekl to dnes pro německý list Rheinischer Merkur předseda takzvané euroskupiny a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Narážel zejména na nedávné snahy Německa prosadit proti řadě ostatních zemí své návrhy na řešení budoucích dluhových krizí.

"Nemám obavy ani o přežití eura, ani o přežití Evropské unie. Jsem však znepokojen, že Německo a jeho federální i místní orgány pozvolna ztrácejí ze zřetele společný evropský prospěch," řekl Juncker, který předsedá schůzkám ministrů financí zemí eura.

Šéf euroskupiny připustil, že rychlá rozhodnutí zástupců členských zemí mohou být efektivnější než respektování každé fáze rozhodovacího procesu v EU. Podle něj to však může vést k tomu, že EU ztratí důvěru velké části zemí i občanů. "Jednoho dne se ne všechny členské státy a zdaleka ne většina občanů budou cítit v Evropské unii doma, protože ta se pro ně stane abstraktní konstrukcí," řekl Juncker.

Juncker narážel zejména na německo-francouzskou dohodu o změnách v lisabonské smlouvě, která má vytvořit trvalý mechanismus řešení dluhových krizí. Minulý měsíc německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy svou dohodu protlačili mezi ministry financí a pak i mezi hlavami zemí, třebaže řada zemí i činitelů EU měla vážné námitky. Německo a Francie dnes znovu potvrdily, že chtějí společně prosazovat přípravu nového krizového mechanismu pro euro schůzkou ministrů zahraničí Guido Westerwelleho a Michele Alliotové-Marieové na schůzce v Berlíně. "Chceme euro, které by bylo nezlomným regulačním mechanismem chráněno před turbulencemi vývoje," řekl Westerwelle. "Mezi Paříží a Berlínem v tom panuje velmi vysoká míra shody," dodala Alliotová-Marieová. Německý ministr v této souvislosti potvrdil stanovisko Německa, že po roce 2013 by se na rizicích měli podílet i soukromí investoři. Na otázku, zda se po měnových problémech Řecka a Irska neobává "dominového efektu", ministr odpověděl: "Jsem proti tomu, aby teď kvůli tomu jedna země za druhou přicházela do řečí".

Návrhy, podle nichž mají mít v budoucnu dluhopisy zemí eura doložku o nucené restrukturalizaci, jakou mají jen dluhopisy rozvojových zemí, vyvolala v posledních týdnech na trzích vládních dluhopisů eurozóny nové otřesy. Po prudkém růstu výnosů insolvencí nejohroženějšího Irska požadují investoři kvůli zvýšené hrozbě ztrát vyšší úroky i od Portugalska a Španělska, což samo o sobě ještě hrozbu bankrotu zvyšuje. Na klíčový vliv německých návrhů na nynější vlnu krize upozorňují analytici i vládní činitelé Irska, Řecka nebo Španělska.

Španělská ministryně hospodářství Elena Salgadová ve středu německý plán kritizovala a prohlásila, že na prosazování jakéhokoli plánu, který by nutil investory sdílet ztráty budoucích řešení dluhových krizí eura, je velmi brzy. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso připomněl, že evropské lídry v říjnu upozorňoval na "rizika vznášení této otázky (podílu investorů na nákladech sanací) bez správné přípravy a komunikace".

Podle pozorovatelů je snaha Berlína protlačit co nejrychleji nový mechanismus řešení budoucích krizí projevem strachu vlády z německého ústavního soudu, stejně jako lavírování Berlína nad pomocí Řecku v prvních měsících roku. Ústavní soud může dohody EU o pomoci jednotlivým zemím posoudit jako v rozporu s ústavou, což ohrozí existenci eurozóny v situaci, kdy ani německá veřejnost není příliš ochotna v zájmu "solidarity" platit za chyby jiných zemí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.01.2026
22:01S&P 500 hlásí začátek roku bez výraznějšího pohybu  
17:11Každý rok je jasnější, že se svět pouští do nejrůznějších politicko-ekonomických experimentů…
15:45Tesla vloni přišla o vedoucí pozici na trhu s elektromobily, předstihl ji BYD
15:18Buffett: Berkshire má větší šanci být tady za 100 let než jakákoliv jiná firma
14:22Evropa roste, Londýn láme rekordy. FTSE 100 poprvé nad 10 000 body.
13:55Slabý závěr roku? Investoři ukazují na tituly, které mohou v roce 2026 překvapit
12:10Eurozóna prohlubuje pokles výroby. Německý průmysl táhne PMI eurozóny níže
12:05Perly týdne: Roboti už jdou
11:10Akcie vstupují do nového roku růstově, znovu se zvedá zlato  
10:38Průmysl zakončil rok 2025 nadějně. Nálada je nejlepší za více než tři roky
10:00Jaderná elektrárna Temelín loni vyrobila rekordních 17,38 milionu MWh elektřiny
9:40Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,8 pct, upřesnil ČSÚ
9:28Rozbřesk: Optimistické vyhlídky pro českou ekonomiku v roce 2026
9:04Polovodičová divize čínské firmy Baidu chce na hongkongskou burzu
8:51BYD předjel Teslu, SpaceX mění výšku tisíců satelitů a Bulharsko vítá euro  
7:25Investiční výhled 2026: Dolar může dál ustupovat, zlato stále dává smysl  
01.01.2026
17:11Obchod a mír – od jihoamerických kmenů přes Keynese po dnešek
11:06Investiční výhled 2026: V AI zůstáváme, ale nově se díváme i jinam  
6:08Ve snaze eliminovat krize můžeme jejich pravděpodobnost zvyšovat
31.12.2025
22:02Wall Street uzavírá rok 2025 v klidném režimu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data