Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prezident Klaus souhlasí s omezením státní podpory stavebnímu spoření

Prezident Klaus souhlasí s omezením státní podpory stavebnímu spoření

26.11.2010 10:55
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona, která omezuje státní podporu stavebnímu spoření. Informuje o tom v pátek tiskový mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Norma zavádí zdanění již vyplacené podpory 50procentní daní. To se dotkne pouze těch, kterým nárok na podporu vznikl v letošním roce. Na státní podporu, na niž účastnící spoření získají nárok v následujících letech, se již daň vztahovat nebude, protože bude vyplácena nižší podpora.

Druhou částí zákona je snížení maximální podpory na 2000 korun ze současných 3000 nebo 4500 korun podle data uzavření smlouvy.

Třetím opatřením je odstranění výjimky, podle které úroky ze stavebního spoření nepodléhají dani.

Podle propočtů ministerstva financí by stát tímto způsobem mohl v příštím roce ušetřit až šest miliard korun a v roce 2012 částku 6,5 až 8,5 miliardy korun.

Novela je poslední ze čtyř hlavních úsporných návrhů, které měl prezident Klaus na stole. Zákon o úsporných opatřeních v sociální oblasti, normu omezující státní příspěvky politickým stranám a novelu zákon o DPH podepsal prezident již v úterý.

Vládní novely schválila na začátku listopadu Poslanecká sněmovna ve stavu legislativní nouze. Opozice tento postup chce napadnout u Ústavního soudu, protože tvrdí, že k vyhlášení stavu legislativní nouze nejsou zákonné podmínky. Vláda tvrdí, že schválení těchto zákonů je nezbytné, protože s nimi počítá rozpočet na příští rok. Normy jsou tak podle kabinetu nezbytné pro předejití vážných hospodářských potíží státu.

Senát schválil novely v polovině listopadu krátce před skončením funkčního období původních senátorů. V nově zvoleném Senátu již nemá koalice většinu, výsledky říjnových voleb zaručily většinu opoziční ČSSD. Ta by přijetí zákonu zkomplikovala a přinejmenším o měsíc pozdržela.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.04.2026
12:35Událostmi nabitý týden se rozjíždí pomalu, drahá ropa nevadí  
11:50BP se během války s Íránem stává nečekaným vítězem mezi ropnými giganty
11:42Peking se vložil do akvizice firmy vyvíjející agentní AI, kterou chtěla převzít Meta
11:00UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL CZ0002003114
10:34Výhled na výsledky Philip Morris: stabilní čísla, atraktivní výnos  
9:28Bezvavlasy.cz má nového šéfa, do čela nastupuje Jiří Hendrych
9:10Primoco UAV SE: Významné skutečnosti v roce 2025
9:07Rozbřesk: Umělá inteligence podle posledních průzkumů rozevírá nůžky mezi pracovníky
8:53Primocu druhým rokem klesly tržby i zisk, firma ale hlásí rekordní objednávky
8:49Tržby Primoco znovu klesají, Tabák před výsledky a Slovensko přišlo o stupeň ratingu  
8:45Footshop a.s.: Footshop potvrzuje auditované výsledky za rok 2025
6:04Poslední monetární šok z USA už neměl na rozvíjející se země takový dopad jako v minulosti. Co to ukazuje?
26.04.2026
10:10Víkendář: Forenzní ekonomie – co se děje v zemích, jako Severní Korea?
25.04.2026
10:11Víkendář: Jak na pokles cen bydlení
24.04.2026
22:06Americké akciové indexy uzavírají týden na nových maximech  
17:25Nejoptimističtější korekce v historii trhů a posun tam, kde jsme byli
16:54J&T Global Finance XV., s.r.o.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu
16:35Průlomové ETF: Pro českého investora je rozhodující zisk v korunách, říká šéf Patrie Podpiera
16:27ČEZ a Rolls-Royce SMR uzavřely dohodu na přípravu vývoje modulárních reaktorů
15:50Morgan Stanley: AI by mohla pomoci snížit náklady na vývoj videoher téměř o polovinu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data