Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brusel schválil nový rozpočet, EU se možná vyhne provizoriu

Brusel schválil nový rozpočet, EU se možná vyhne provizoriu

26.11.2010 17:44
Autor: ČTK

Evropská komise dnes schválila nový návrh rozpočtu pro příští rok. Ten Evropské unii dává naději, že se v příštím roce vyhne rozpočtovému provizoriu, které hrozí po nedávném krachu jednání mezi Evropským parlamentem a členskými státy EU. Nový rozpočet počítá s růstem výdajů o 2,9 procenta, což byl požadavek národních vlád, přestože poslanci původně usilovali o šestiprocentní růst.

Komise vypracovala nový návrh v rekordním čase, protože rozhovory zkrachovaly teprve 15. listopadu. Původně se očekávalo, že by se nový návrh rozpočtu mohl objevit až na jaře příštího roku. "Je to nová příležitost dosáhnout dohody před koncem roku, aby Evropská unie měla rozpočet od 1. ledna 2011," uvedl šéf Evropské komise José Barroso v dopise šéfovi Evropského parlamentu Jerzymu Buzkovi a belgickému premiérovi Yvesu Letermovi, jehož země unii v současnosti předsedá.

Europoslanci podle informací ČTK již stanovili termín hlasování o rozpočtu na 15. prosince ve Štrasburku. Konečné rozhodnutí, zda se bude hlasovat, ale padne již 9. prosince. Do té doby se musí ovšem dohodnout členské státy s europoslanci.

Parlament si ovšem klade tři podmínky pro schválení rozpočtu, které některé země dosud odmítaly. První z nich se týká uvolňování mimořádných rozpočtových výdajů. Druhou podmínkou je, aby Evropská komise předložila návrh, který by řešil otázku vlastních zdrojů unijního rozpočtu. Poslední podmínkou parlamentu je účast na jednáních o dlouhodobém unijním rozpočtu pro léta 2014 až 2020, jehož návrh Evropská komise zveřejní v létě příštího roku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.04.2026
13:08Týdenní výhled: Válka stále nekončí a zatahuje do hry Čínu, v USA se rozjíždí výsledková sezóna  
12:08Hrozba eskalace posílá ropu nahoru a kazí úvod týdne akciovým investorům  
10:42Goldman Sachs hovoří o nastupujícím akciovém FOMO, EY-Parthenon o stagflačnějším prostředí
9:19Colt CZ vstupuje na Euronext Amsterdam, obchodovat se tam začne 15. dubna
9:12Rozbřesk: Vítězná strana Tisza chce do roku 2030 plnit maastrichtská kritéria
8:55ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Poskytnutí zajištění za závazky Rolls-Royce SMR
8:48Blokáda Hormuzského průlivu zvyšuje nervozitu investorů - ropa roste, akcie klesají  
7:49Spojené státy chtějí po nedohodě zprůchodnit Hormuz a naopak blokovat Írán. Ceny ropy rostou
7:43Maďarské volby: Tisza jasně míří k ústavní většině při nejvyšší volební účasti od pádu komunismu
5:53Hartnett: Vsaďte na komodity, v příštích letech předběhnou akcie. Dluhopisy zůstanou pozadu  
12.04.2026
9:42Víkendář: Geopolitický vývoj a ropná krize jako argument pro elektromobily
11.04.2026
9:56Víkendář: Ujíždí Spojeným státům jeden důležitý vlak?
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent
15:00Americká inflace poskočila vzhůru, ale čekala se ještě vyšší
14:16Stefano Gabbana končí jako předseda módní firmy Dolce & Gabbana, o svém podílu ve firmě jedná
14:03Eli Lilly ztrácí v Indii podíl na trhu, Novo Nordisk ho drží. Ceny tlačí dolů příliv generik
13:48Globální odbyt Porsche v prvním čtvrtletí klesl o 15 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
16:00USA - Prodeje starších domů