Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Portugalsko a Španělsko bojují s nákazou... denní přehled Trhy, data, výsledky

Portugalsko a Španělsko bojují s nákazou... denní přehled Trhy, data, výsledky

26.11.2010 17:52
Autor: Research, Patria Finance

ČR:
Developerská společnost Orco Property Group vykázala za 3Q 2010 čistý zisk 4,21 mil. EUR proti loňské ztrátě za stejné období na úrovni 1,36 mil. EUR. Meziroční srovnání vyznívá pozitivně i na úrovni výnosů, kde společnost vykazuje meziroční růst o více než 19 % na 65,12 mil. EUR. Akcie na úvod obchodování poskočily až o 9 % a den zakončily o 3,2 % výše.

Polský deník Parkiet dnes uvedl, že podle investičního šéfa polského penzijního fondu Aviva M. Zolteka, společnost NWR nabídla akciový swap v podobě tří až čtyř akcií NWR za jednu akcii Bogdanky, což znamená cenové rozmezí 103,2 až 136,7 PLN. Zoltek dále uvedl, že i na tuto zvýšenou nabídku stále považuje za příliš nízkou. Aviva je největším akcionářem dolů LW Bogdanka s 15% podílem. Mluvčí NWR reagoval, že firma v rámci nabídky na převzetí Bogdanky nenabízí akcionářům Bogdanky své akcie před ukončením nabídkového období (které skončí v pondělí) a nadále platí původní nabídka. Aviva následně slova M. Zolteka dementovala.

Evropa:
Ratingová agentura Standard & Poor's snížila rating dlouhodobých závazků irské Anglo Irish Bank o šest stupňů do spekulativního pásma. Důvodem je riziko ztráty vládní podpory pro negarantovaný dluh banky, jelikož S&P nevnímá banku jako systémově důležitou. O jeden stupeň klesl i dlouhodobý rating Allied Irish Banks a Bank of Ireland.

Evropské regulační orgány načrtly pravidla, kterými se bude řídit výroba generických léků po vypršení originálních patentů. Nová pravidla by v průběhu několika let mohla otevřít trh o velikosti 36 mld. USD společnostem, jako jsou Novartis nebo Teva Pharmaceutical.

Portugalský parlament dnes schválil státní rozpočet na příští rok. V něm se předpokládá snížení schodku z letošních 7,3 % HDP na 4,6 % HDP a pokles pod 3 % v roce 2012. Vláda zároveň odmítá tlak, aby učinila stejný krok jako Irsko a přijala pomoc z evropského stabilizačního fondu. K tomu je země podle některých médií údajně tlačena některými vládami členských zemí EU s odůvodněním, že by takový krok omezil riziko nákazy a snížil nejistotu na finančních trzích. Portugalsko již letos nemusí splatit žádnou emisi dluhopisů, v první polovině příštího roku bude potřebovat zajistit 10 mld. euro.

Mezitím se pod tlakem ocitá Španělsko. Výnos 10letého státního dluhopisu se dnes vyšplhal na 5,16 %, což je o 246 bps výše než výnos stejně dlouhého německého státního dluhopisu. Španělská vláda se snaží bránit rozpočtovými škrty a důvěřuje domácí poptávce po jejích dluhopisech. Případné selhání by mělo závažné důsledky, neboť EFSF (evropský stabilizační fond) by v současné podobě patrně nebyl schopen poskytnout Španělsku a Portugalsku dostatečnou pomoc.

USA:
Skupina investorů pod vedením fondu KKR koupí společnost Del Monte Foods za 4 mld. USD. Akcionáři Del Monte dostanou 19 USD za akcii v hotovosti.

Komentář k měnám:

Forint dnes pokračoval ve ztrátách kvůli vládnímu plánu na změnu důchodového systému, který odrazuje investory pryč ze země. Vedle toho se dalšího propadu dočkala i budapešťská burza. Na region ale vedle Maďarska působil negativně i vývoj na hlavních trzích, kde sledujeme odklon od rizika. Koruna byla opět tímto ovlivněna relativně málo a své ztráty dokonce dokázala odpoledne korigovat. V týdenní bilanci tak registruje jen malé oslabení a prokazuje značnou odolnost.

Euro bylo opět prodáváno kvůli rostoucímu tlaku na Portugalsko, snížení ratingu irských bank i pokračujícímu napětí v Koreji. Bezpečnostní hrozby zvyšují poptávku po dolaru, naopak japonský jen se vzhledem ke geografické blízkosti zájmu netěší a naopak oslabuje.

Očekávaná data následujícího dne:

CET

Událost

konsensus

předchozí

14:00

Maďarsko - MNB rozhoduje o sazbách

5,25 %

5,25 %


Očekávané firemní události

7:30

Strabag

výsledky za 3Q10

oček. EPS 1,036 EUR

7:30

Raiffeisen Bank

3Q10

0,778 EUR



Shrnutí vývoje na finančních trzích:

 

26.11

 

25.11

 

Změna za den

 

Změna za rok

3M Pribor

1,23

1,23

0

-0,52

2Y IRS

1,90

 

1,89

 

0,01

 

-0,47

10Y IRS

2,97

2,96

0,01

-0,55

CZK/EUR

24,70

 

24,72

 

-0,1%

 

-5,5%

CZK/USD

18,68

18,49

1,0%

7,2%

USD/EUR

1,3227

 

1,3369

 

-1,1%

 

-11,9%

PX

1126,5

1132,2

-0,5%

0,9%

S&P 500

1191,5

 

1198,4

 

-0,6%

 

9,3%

DJ STOXX 50

2522,7

2535,4

-0,5%

3,2%


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.04.2026
9:56Víkendář: Ujíždí Spojeným státům jeden důležitý vlak?
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent
15:00Americká inflace poskočila vzhůru, ale čekala se ještě vyšší
14:16Stefano Gabbana končí jako předseda módní firmy Dolce & Gabbana, o svém podílu ve firmě jedná
14:03Eli Lilly ztrácí v Indii podíl na trhu, Novo Nordisk ho drží. Ceny tlačí dolů příliv generik
13:48Globální odbyt Porsche v prvním čtvrtletí klesl o 15 procent
13:33MSI Finance RBBL s.r.o.: Výroční finanční zpráva, účetní závěrka a zpráva auditora za rok 2025
12:46Perly týdne: Další vývoj sazeb, akcie k novým maximům a nepochybující umělá inteligence
11:08Koncem týdne se obchoduje opatrně před americkou inflací a íránskými jednáními  
11:01Akcie Nvidie se obchodují blízko úrovni, kde analytici očekávají průlom  
10:34Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 5 procent, opět přibylo volných míst
9:59Ztráta v řádu miliard a plánované IPO. SpaceX sází na historický start na trhu
9:26Rozbřesk: Český průmysl drží linii - zatím
8:49USA a Írán čekají o víkendu mírová jednání, Putin vyhlašuje velikonoční příměří a odpoledne vyjde americká inflace  
6:06Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Niňo
09.04.2026
22:00Čísla ze ekonomiky zastíněna vývojem na blízkém východě  
17:05Od jakého dna by se akcie odrážely?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data