Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody’s snížila hodnocení vkladů osmi maďarských bank včetně Erste Bank Hungary

Moody’s snížila hodnocení vkladů osmi maďarských bank včetně Erste Bank Hungary

7.12.2010 11:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Ratingová agentura Moody´s snížila hodnocení osmi maďarských bank včetně Erste Bank Hungary. Krok následuje po snížení ratingu dluhových závazků země o dva stupně na „Baa3“ z dosavadních „Baa1“, na nejnižší úroveň v investičním pásmu.

Mezi bankami zasaženými snížením ratingu je největší maďarská banka OTP Bank, které Moody’s snížila hodnocení vkladů v domácí měně na „Baa2“ a v zahraniční měně pak v souladu s hodnocením země na „Baa3“. Erste Bank Hungary byl ze strany Moody’s snížen rating pro vklady v zahraniční měně na „Baa3“ a shodné hodnocení banka obdržela také pro vklady v domácí měně (tedy o stupeň pod OTP Bank). V obou případech došlo ke snížení z dosavadního „Baa2“. Další velké maďarské bance K&H Bank agentura snížila hodnocení vkladů v domácí měně na „Baa1“ a v zahraniční měně na shodných „Baa3“. U hodnocení všech osmi bank zůstává nadále negativní výhled.

Moody’s jako hlavní důvod akcentovala „nižší potenciál maďarské vlády podporovat svůj bankovní sektor“. Zdůraznila naopak, že snížení ratingu u vkladů není odrazem toho, že by Moody’s měnila svůj pohled na finanční zdraví samotných bank. Toto riziko odráží samostatný rating (BFSR – bank financial strength rating) jednotlivých bank, u nějž je také stanoven negativní výhled a dle Moody’s bude vyřešen v několika příštích měsících. „Hlavním zdrojem potenciální nestability maďarských bank, což je zejména zdrojem negativního výhledu, je jejich míra půjček v cizích měnách, dosahující 70 procent celkového úvěrového portfolia při většině příjemců těchto úvěrů nezajištěných proti měnovému riziku. Zároveň existuje značné riziko dalšího oslabování forintu a tím zvyšování úroků u těchto cizoměnových půjček. To vytváří riziko dalšího zhoršování kvality aktiv bank,“ uvedla Moody’s směrem k tomuto ratingovému hodnocení. Ratingová agentura ale na druhé straně uvedla, že maďarské banky jsou dostatečně kapitalizované s dostatečným polštářem pro absorpci ztrát. Sektor je také z 80 % vlastněn zahraničními bankami, které v případě potřeby poskytnou lokálním pobočkám podporu, uvedla Moody’s.

V pondělí agentura Moody´s snížila hodnocení maďarských vládních dluhopisů emitovaných v domácí i zahraniční měně o dva stupně z Baa1 na Baa3. "Snížení ratingu reaguje zejména na postupnou ztrátu finanční síly maďarské vlády, která v poslední době spoléhá spíše na dočasná opatření než na udržitelnou politiku fiskální konsolidace," uvedl Dietmar Hornung, analytik agentury.

(Zdroj: Moody’s, Bloomberg, mediafax)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data