Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komise doporučuje pokračování subvencí těžby černého uhlí až do roku 2018, cena uhlí se drží poblíž letošních maxim

Komise doporučuje pokračování subvencí těžby černého uhlí až do roku 2018, cena uhlí se drží poblíž letošních maxim

8.12.2010 15:26, aktualizováno: 8.12. 16:15

Aktualizováno

Evropská komise dnes podlehla politickému tlaku a ustoupila od svého původního návrhu na rychlejší zastavení toku finančních prostředků do neziskových těžařů černého uhlí ve státech Evropské unie. Dnešní doporučení EK národním vládám počítá s pokračováním těchto subvencí až do 31. prosince 2018, a souzní tak s nezávazným rozhodnutím Evropské parlamentu z konce listopadu. Cena uhlí v Evropě se již od začátku týdne drží na nejvyšších úrovních letošního roku kvůli prudkému nástupu zimy a bouřím v Austrálii omezujícím dodávky tohoto velkého producenta uhlí.

Celková produkce uhlí v zemích Evropské unie dosahuje pouze 2,5 procenta světové těžby, což evropské (především energetické) podniky nutí více než polovinu spotřeby pokrýt z dovozu. Mezi největší producenty uhlí v Evropské unii patří ti z Polska (obstarávají až 50 % těžby v EU), z Německa, Velké Británie, ČR a Španělska. Největšími příjemci státní pomoci určené ztrátovým těžařům této strategické suroviny jsou Španělé a Němci (získávají až 90 % této pomoci), neboť právě jejich uhlí (z severozápadu Španělska respektive Porúří) je v EU nejméně konkurenceschopné. Nepřekvapí proto, že mluvčí německé vlády Steffen Seibert dnešní doporučení Komise přivítal jako „velký úspěch“.

Diskuse kolem pokračování výjimky pro uhelný sektor v rámci zákazu podpory jednotlivých (pod)sektorů ekonomik členských zemí eurozóny se rozhořela již dříve v letošním roce. V současnosti se soustavně se snižující státní pomoc v sektoru totiž řídí nařízením, jehož platnost na konci letošního roku vyprší. V případě nepředložení nového návrhu by se státní pomoc černouhelným dolům by se musela (podobně jako pomoc dolům hnědouhelným) řídit relativně restriktivními pravidly pro státní pomoc, a ne jako doposud pouze požadavkem, aby objem subvencí nepřesáhl sumu z referenčního roku 2001 (resp. 2004 a 2007 v případě nových členských států).V červenci letošního roku Komise předložila svůj návrh na prodloužení státní pomoci těžbě černého uhlí do 15. října 2014.

Evropský parlament (EP) se v říjnu proti návrhu Komise rozhodně postavil s tím, že zkrácení doby poskytování státní pomoci povede ke ztrátě asi stovky tisíc pracovních míst. Ochrana životního prostředí v tomto případě ustoupila do pozadí. Ne však zcela. Podle rady EP by (pomaleji klesající) státní pomoc by být použita striktně k uzavření nekonkurenceschopných černouhelných dolů, ale i ke zmírnění příslušných sociálních a environmentálních dopadů jejich produkce. S prodloužením výjimky státní pomoci nekonkurenceschopným černouhelným dolům do roku 2018 měly problém zejména skandinávské země.

V rámci dnešního odpoledního obchodování na evropské energetické burze se dvouleté termínované kontrakty na dodávky uhlí v příštím roce v Amsterdamu drží nad hladinou 112 dolarů za tunu, 1,4 procenta pod pondělním rekordem letošního roku na úrovni 113,75 dolaru za tunu. „Díky mrazivé zimě panující v Evropě zůstává sentiment vůči uhlí „bullish“ s ohledem na stabilní poptávku,“ vysvětluje cenové tlaky Mark Pervan, analytik uhelného sektoru ve společnosti New Zealand Banking Group. Meteorologické předpovědi podle něho navíc předpokládají, že teploty v Evropě zůstanou alespoň po dalších deset dní nad sezónními průměry.

Vývoj ceny uhlí za posledních 5 let (2letý kontrakt)

uhlí 812.bmp

(Zdroj: Bloomberg, Euroskop, Evropský parlament)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data