Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rostoucí asijská poptávka po uhlí ukrojí dodávky Evropě, Čína a Indie může v příštím roce zvýšit potřebu dovozu až o 78 procent

Rostoucí asijská poptávka po uhlí ukrojí dodávky Evropě, Čína a Indie může v příštím roce zvýšit potřebu dovozu až o 78 procent

14.12.2010 18:13

Čína společně s Indií mohou zvýšit dovoz uhlí v příštím roce až o 78 procent na 337 milionů metrických tun. Ubraly by tak část dodávek Evropě a dále zvýšily tlak na růst cen komodity, které již nyní dosahují dvouletých maxim. Podle Citigroup bude v příštím roce poptávka Číny po čistých dovozech činit 233 milionů tun uhlí, oproti 143 mil. v roce letošním. Indie pak bude během dvanáctiměsíčního období končícího v březnu 2012 potřebovat importovat o 104 milionů tun uhlí více, než vyveze, uvedla tamní společnost obchodující s komoditami Mjunction Services, citující šéfa ministerstva uhlí Sriprakashe Jaiswala.

Vyšší poptávka je výsledkem rostoucí aktivity ve dvou nejrychleji se rozvíjejících ekonomikách na asijském kontinentu, která zvyšuje poptávku po elektřině. Podle prognózy Mezinárodního měnového fondu by mělo HDP Číny růst v příštím roce 9,6% tempem, indická ekonomika pak rychlostí 8,4 procenta. Jen v minulém roce rozšířila Čína uhelné kapacity o 51 GW, což je více než polovina kapacit v hospodářství Spojeného království, vyplývá z informací společnosti Daiwa Capital Markets a amerického ministerstva energetiky.

„Vše ukazuje na navýšení poptávky v roce 2011,“ říká analytik Patersons Securities Andrew Harrington. „Čína se stala mnohem důležitější především díky očekáváním, že nebude schopná uspokojit své potřeby skrze domácí nabídku,“ dodává. List China Securities Journal dnes zveřejnil odhad tamního institutu pro energetický výzkum, podle něhož bude země v dalších deseti letech potřebovat k udržení tempa průmyslového rozvoje na 2 miliardy tun uhlí. „Trh s termálním uhlím zůstane pod tlakem vzhledem k silné poptávce z rozvojových trhů, především Číny a Indie, která zvyšuje objem dovozů na rekordní úrovně. Nabídka bude podle očekávání omezená v klíčových regionech, jako je Čína, Indonésie a Austrálie,“ uvedli analytici Deutsche Bank.

 

Čínská poptávka po uhlí vytlačila cenu komodity v tamním přístavu Qinhuangdao ke konci listopadu na dvouleté maximum 129 dolarů za tunu, ceny v australském Newcastle, největším světovém přístavu, odkud se vyváží uhlí, a jihoafrickém Richards Bay vzrostly na nejvyšší úrovně od října 2008 (114,5 USD/tunu, resp. 110 USD/tunu) vyplývá z dat nashromážděných společností IHS McCloskey.

Podle těžařské společnosti BP vzrostla spotřeba uhlí v Asii za loňský rok o 6,4 procenta, ve srovnání s růstem spotřeby ropy o pouhých 0,8 procenta. „Silná čínská poptávka po uhlí a růst jeho dovozu bude pokračovat po celý rok 2011. Čína má stále před sebou mnoho dekád vývoje,“ řekl Jeffrey Landsberg, šéf newyorské Commodore Research & Consultancy. Podle odhadů obchodního ředitele ruského producenta uhlí a oceli, společnosti Mechel, by měla cena koksovatelného uhlí v příštím roce vyrůst zhruba o 30 procent.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  •  
    14.12.2010 18:27

    pristi rok budeme asi na 500kc za akcii....nwr go!!!!
    cccccc
Aktuální komentáře
02.07.2022
12:24Víkendář: Hledá se alternativa k plošné stimulaci
01.07.2022
22:06Pozitivní závěr chmurného týdne, Meta -0,76 %  
18:38Vstup Coloseum na burzu: Odpovídá CEO Jan Mužátko a Q&A. Zhlédněte záznam webináře!
17:33Ani závěr týdne kvůli datům není zelený  
17:01Index ISM podpořil sázky na recesi a pokles sazeb  
16:56Atlanta věští pokles, akcie jsou naladěny trochu jinak
16:20Newsweek: Ruská ekonomika se hroutí, ukazují nová statistická data
15:32Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard Kč
15:16Jak se Meta přemístila z růstových do hodnotových ETF
14:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o provedení zápisu fúze ve veřejném rejstříku
13:38Recese straší trhy. Investoři prchají jak z akcií, tak z dluhopisů
12:21Děkujeme za přízeň! Patria opět mezi oceněnými brokery soutěže Zlatá koruna 2022
11:43Akcie se snaží zvedat, ale evropská inflace byla vyšší a rizikem je americké ISM  
11:23Inflace v eurozóně v červnu opět překonala rekord, zrychlila na 8,6 procenta
11:10Perly týdne: Medvědí trhy nekončí učebnicově, naše reality mezi nejnafouknutějšími na světě
10:53Podmínky v průmyslu se v červnu poprvé od srpna 2020 zhoršily
9:37Evropská unie v červnu poprvé dovezla více plynu ve formě LNG z USA než skrze plynovody z Ruska
9:14Rozbřesk: Technická stagflace je oč tu teď běží. Dlouhé úrokové sazby kolabují
8:52Evropa načne nové pololetí negativně, ČEZ bez nároku na dividendu  
8:40Bloomberg: Ukrajina uvažuje o možnosti restrukturalizace dluhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data