Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Irsko bude mít zákon na restrukturalizaci bank a zmenšení sektoru

    Irsko bude mít zákon na restrukturalizaci bank a zmenšení sektoru

    14.12.2010 17:47
    Autor: ČTK

    Dočasný zákon dá irské vládě větší pravomoci při restrukturalizaci bank a potřebném zmenšení sektoru. Zákon se vztahuje na banky, které dostaly státní podporu, hypoteční společnosti a úvěrová družstva. Vyprší koncem roku 2011, uvedlo dnes irské ministerstvo financí.

    Irsko odsouhlasilo, že radikálně reorganizuje své banky a omezí jejich velikost v rámci záchranného úvěru 85 miliard eur od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Bruselu. Program má předcházet budoucím ztrátám úvěrů v bankách, jejichž problémy uškodily irské ekonomice a hrozilo, že problém zatíží i eurozónu jako celek.

    Návrh zákona umožní ministerstvu financí zmenšit rozsah irského retailového bankovnictví na úroveň odpovídající rozsahu irské ekonomiky, uvedl ve zprávě irský ministr financí Brian Lenihan. Připomněl, že bankovní systém musí v ekonomice plnit svou roli věřitele a podporovat její oživování.

    Zákon ministerstvu dovolí v rámci bankovní strategie vlády přesouvat bankovní aktiva a závazky. Také umožní vládě poskytnout bance Allied Irish Banks část kapitálu, který banka požaduje před koncem roku, a chystanou restrukturalizaci Anglo Irish Bank a Irish Nationwide Building Society.

    Parlament bude o návrhu mimořádného bankovního zákona jednat ve středu. Předpokládá se, že norma začne platit na konci týdne. Návrh zákona, který státu dovolí banky likvidovat, kabinet předloží parlamentu do konce února, napsala agentura Reuters.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    23.08.2026
    8:19Víkendář: Muž, který z Číny udělal skutečně kapitalistickou zemi
    22.08.2026
    8:15Víkendář: USA po Trumpovi
    21.08.2026
    22:01Závěr týdne v zeleném, dařilo se materiálům  
    18:10Rostoucí výnosy dluhopisů – obavy z dluhů a inflace, nebo radost z umělé inteligence?
    16:52Apple po soudním rozhodnutí loni v Irsku zaplatil na daních 17 miliard USD
    16:42Pokud výnosy neklesnou pod 5 %, mohou přijít problémy pro AI i akcie, varuje BofA
    15:00Bessent zkouší stlačit výnosy. Investory však nepřesvědčil ani na 24 hodin
    14:07Po SpaceX přichází Anthropic. Trh může čekat další poražení historického IPO
    12:25Perly týdne: Ropná iluze a rally na zlatě?
    10:37ChatGPT moment humanoidních robotů může přijít až za deset let, krotí očekávání šéf Unitree
    9:06Růst spotřebitelských cen v Japonsku zrychluje, zvyšují se náklady na dovoz
    8:55Rozbřesk: Koruna je nejsilnější od prosince 2025, dolar pod tlakem neuspokojivého fiskálu
    8:55Trhy sledují Anthropic, dluhopisy i nové kroky americké vlády  
    6:07Meta patří mezi největší AI zákazníky Microsoftu. Za Azure utrácí stovky milionů dolarů ročně
    20.08.2026
    17:08Americká výjimečnost 8/2026 - z pohledu valuací a návratnosti trhů
    16:49UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu společnosti UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a.s. konající se 30. 9. 2026
    16:02Walmart překonal očekávání, akcie přesto výrazně oslabily
    14:58Největší short squeeze za roky. Bitcoin prudce otočil po nadějích na deregulaci
    14:29Ministerstvo financí zhoršilo výhled ekonomiky, letos čeká růst o 1,9 %
    13:00Investice do AI mají prioritu, a tak se zisk Alibaby propadl o více než tři čtvrtiny

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data