Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Elektřina domácnostem zdraží příští rok o 4,6 procenta, stvrdil prezident podpisem

Elektřina domácnostem zdraží příští rok o 4,6 procenta, stvrdil prezident podpisem

15.12.2010 17:01
Autor: ČTK

Prezident Václav Klaus dnes podepsal novelu zákona o podpoře výroby energie z obnovitelných zdrojů, jejímž cílem je omezit růst cen elektřiny v příštím roce a mimo jiné uvaluje tříletou 26procentní daň na solární elektrárny. ČTK to sdělil prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Klaus ale považuje zákon za dočasné východisko a apeluje na vládu, aby začala pracovat na koncepčním a dlouhodobém řešení. Ceny elektřiny tak vzrostou o 4,6 procenta pro domácnosti a 5,2 procenta pro podniky.

"Jak jsem avizoval dříve, svůj podpis k této novele připojuji, protože nyní není jiná možnost, jak okamžitě alespoň trochu snížit negativní dopad nadměrné podpory takzvaných obnovitelných zdrojů elektřiny na občany a firmy v České republice," uvedl prezident ve stanovisku vydaném po podpisu novely.

Klaus již dříve uvedl, že solární elektrárny by měly být zdaněny jen po dobu jednoho roku, čímž by stát získal čas pro vhodnější legislativní kroky pro následující roky. Podle prezidenta by se tím snížila rizika arbitráží vůči České republice ze strany výrobců solární energie.

"Nové řešení musí vzít v úvahu veškeré právní, daňové a ostatní závažné připomínky k dnešnímu znění zákona od Senátu, parlamentu i odborné veřejnosti," uvedl dnes Klaus. "Přirozené a dlouhodobé řešení existuje. Je nutné začít u podstaty problému, a tou je sama nadměrná státní podpora výstavby fotovoltaických a jiných takzvaných obnovitelných zdrojů," dodal.

Vláda přistoupila ke zdanění solárních elektráren, neboť podle propočtů Energetického regulačního úřadu by vysoká podpora slunečních zdrojů v příštím roce způsobila zdražení elektřiny o více než deset procent. Kromě 26procentní daně bude novela problém řešit také uvalením darovací daně na emisní povolenky a zvýšením poplatků za zábor zemědělské půdy pro výstavbu slunečních elektráren.


Váš názor
  • Co komu patří
    15.12.2010 21:52

    Jsem student stáří 20 let. Stále více okolností mě směruje k názoru, že každému v naší společnosti něco patří: Politikům a lobistům bezpečí , že i když kradou nic se jim nestane ( kauzy bankovnictví, policie, armády, ministerstev všech odvětví) to dokazují. Podnikatelům stálé a bezpečné podnikatelské prostředí, které se jen málokdy změní, tak maximálně 1xza deset let( viz poslední kauza retroaktivit fotovoltaických elektráren). A konečně všem lidem naší země sen, že se jednou budou mít lépe(slíbená mateřská, odchody do důchodu, zdravotní péče, školství, rostoucí dluhy na 1 občana, které nestačíme splácet). Za to vše si můžeme sami ,jak říkají politici. !!! Vezměme klíče, zacinkejme s nimi a proveďme další ne pražskou , ale politickou defenestraci než se v tom svi...vu utopíme. Už je čas!!!
    Junior
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data