Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Důvěra podnikatelů i spotřebitelů se opět zvýšila

ČSÚ: Důvěra podnikatelů i spotřebitelů se opět zvýšila

27.12.2010 9:19
Autor: 

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v prosinci meziměsíčně zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se zvýšil o 3,6 bodu, a to jak vlivem růstu podnikatelské, tak spotřebitelské důvěry. Mezi podnikateli se důvěra meziměsíčně zvýšila o 3,9 bodu, důvěra spotřebitelů se zvýšila o 2,5 bodu. Ve srovnání s nízkou hodnotou v prosinci 2009 je souhrnný indikátor důvěry o 13,5 bodu vyšší.

Indikátor důvěry podnikatelů se v prosinci oproti listopadu zvýšil o 3,9 bodu. Mezi podnikateli důvěra nejvíce meziměsíčně vzrostla v průmyslu, dále pak ve vybraných službách; v obchodě a ve stavebnictví se důvěra snížila. Ve srovnání s nízkou hodnotou v minulém roce je důvěra podnikatelů o 17,5 bodu vyšší.

V průmyslu se v prosinci hodnocení současné celkové ekonomické situace oproti listopadu nezměnilo. Hodnocení celkové poptávky se výrazně zlepšilo. Zásoby se podle respondentů snížily. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce zlepšení výrobní činnosti i zaměstnanosti. Očekávání ekonomické situace pro příští tři měsíce se však z vysoké hodnoty v listopadu snížilo, pro příštích šest měsíců se téměř nezměnilo. Celkově se důvěra v průmyslu meziměsíčně značně zvýšila (o 6 bodů); oproti nízkým hodnotám v minulém roce je o 26,7 bodů vyšší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v prosinci oproti minulému měsíci snížilo a dále se snížilo i nízké hodnocení celkové poptávky. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají ve srovnání s listopadem mírné zlepšení stavební činnosti při téměř stejné zaměstnanosti. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 7,9 měsíce. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou však mírně vyšší než v listopadu. Celkově se důvěra ve stavebnictví v prosinci snížila o 1 bod a je o 11 bodů nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se v prosinci ve srovnání s listopadem mírně snížilo hodnocení současné ekonomické situace. Zásoby se podle mínění respondentů v prosinci snížily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou nižší než v listopadu. Celkově se důvěra v obchodě meziměsíčně snížila o 0,6 bodu, ale v meziročním srovnání je o 10 bodů vyšší než v prosinci 2009.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v prosinci ve srovnání s listopadem zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení poptávky se mírně snížilo, její očekávání pro příští tři měsíce se zvýšilo. Očekávání celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou vyšší než v listopadu. Celkově se důvěra ve vybraných odvětvích služeb oproti minulému měsíci zvýšila o 2,7 bodu a v meziročním srovnání je o 11,4 bodu vyšší.

Indikátor spotřebitelské důvěry se v prosinci meziměsíčně zvýšil o 2,5 bodu, ve srovnání s relativně vysokou hodnotou v prosinci 2009 je o 2,5 bodu nižší. Ze šetření mezi spotřebiteli v prosinci vyplynulo, že pro příštích dvanáct měsíců očekávají zlepšení celkové ekonomické situace. Očekávání respondentů ohledně jejich finanční situace, nezaměstnanosti i úmyslu spořit se zlepšila také, ale pouze nepatrně.

(Zdroj: ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data