Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V roce 2011 zdraží elektřina, někde i plyn a teplo

V roce 2011 zdraží elektřina, někde i plyn a teplo

27.12.2010 12:34
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Domácnostem a podnikům v roce 2011 vzrostou náklady za elektřinu i plyn. Elektřina domácnostem zdraží podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v průměru o 4,6 procenta, podniky za elektrický proud zaplatí o 5,2 procenta více. Za plyn si od ledna připlatí například odběratelé společnosti RWE Transgas, která ceny domácnostem zvýší v průměru o 2,3 procenta. V některých krajích zdraží také dodávky tepla.

Za zvýšením cen elektřiny je rozsáhlá výstavba fotovoltaických elektráren. Na konci roku bude podle odhadu ERÚ připojen jejich instalovaný výkon kolem 1650 megawattů, což je proti konci loňska zhruba trojapůlnásobek. Řadu investorů ale své elektrárny do konce prosince zřejmě nestihne připojit a od ledna pro ně budou platit již méně výhodné podmínky. Výkupní ceny energie z velkých solárních zdrojů se sníží o více než polovinu na 5500 za megawatthodinu.

Kvůli solárnímu boomu v Česku vrostl příspěvek na obnovitelné zdroje, který tvoří část ceny elektřiny. Hrozilo zdražení elektrického proudu o více než deset procent, vláda se však zavázala, že pomocí série legislativních opatření problém solárních elektráren vyřeší.

Jedním z hlavních kroků vlády bylo schválení novely zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, která zaručuje růst cen elektřiny v roce 2011 do 5,5 procenta. Zákon uvaluje na solární elektrárny tříletou 26procentní daň. Novela počítá také se zdaněním emisních povolenek a zvýšením poplatků za zábor zemědělské půdy pro výstavbu slunečních elektráren.

U dodávek plynu se cenový vývoj značně liší u jednotlivých firem. RWE v prvním čtvrtletí 2011 plyn zdraží, E.ON naproti tomu ceny plynu pro domácnosti sníží o 4,7 procenta. Pražská plynárenská ceny plynu na začátku příštího roku nezmění. E.ON zlevňuje zejména díky tomu, že plyn výhodně nakoupil na energetických burzách. RWE zdražení přičítá propadu kurzu koruny vůči dolaru, dlouhodobému růstu ceny ropy na světových trzích a změně regulovaných distribučních poplatků.

Obyvatelé některých měst a krajů od příštího roku čeká také zdražení dodávek tepla. Týká se to například obyvatel měst Karlovarského, Královéhradeckého, Ústeckého, Olomouckého či Moravskoslezského kraje a Vysočiny. V Hradci Králové například zdraží teplo o 2,8 procenta. Plzeňská teplárenská, největší zdroj tepla na západě Čech, zdraží v příštím roce teplo o 2,5 procenta. Naopak Pražská teplárenská od ledna zlevní v Praze teplo v průměru o procento. Mírně od Nového roku zlevní teplo také v některých městech jižní Moravy.

Výraznější zdražování tepla by mělo přijít v dalších letech. Podle odborníků to způsobí vyšší ceny uhlí či investice tepláren do splnění přísnější emisních limitů.


Váš názor
  •  
    27.12.2010 12:38

    Kdy už zdražení ele.energie bude označeno za zločin.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data