Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FT: Eurozóna přežije i příští rok, otázkou je, v jakém stavu

FT: Eurozóna přežije i příští rok, otázkou je, v jakém stavu

30.12.2010 16:07
Autor: ČTK

Eurozóna přežila rok 2010. Přežije asi i rok příští, je ale otázkou, v jakém bude na jeho konci stavu. Ve svém komentáři to dnes píše redaktor britského ekonomického listu Financial Times Wolfgang Münchau. Velmi pravděpodobně se podle něj objeví i další krize kolem financování a lze čekat, že vlády některých zemí eurozóny i některé banky budou usilovat o refinancování dluhů.

"Musíme se připravit i na odpor veřejnosti proti tomu, co lze v některých zemích považovat za nejtvrdší úsporná opatření od 30. let minulého století. Euro, i když přežije příští rok, však zůstane zdrojem politické, ekonomické i finanční nestability pro samotnou eurozónu i pro celý svět," poznamenal v komentáři Münchau.

Na budoucnost eura se podle něj dá nahlížet z politické, anebo historické perspektivy, jak je to ostatně často zvykem. Nabízí se ale i jiný pohled, a to makroekonomický. "Pokud ale chceme lépe chápat, co se příští rok nebo později stane, pak je lepší na euro nahlížet z pohledu krizového manažera," upozorňuje komentátor.

Zahraniční držitel řeckých, irských nebo portugalských dluhopisů má totiž před sebou dvě konkrétní rizika, která jsou přímým důsledkem současné krize: jedním rizikem je rozpad eurozóny, druhým pak riziko platební neschopnosti. Tedy situace, kdy sice dlužník nevyrovná dluhy, ale zůstane v eurozóně.

To druhé riziko je nevypočitatelné. Dá se ale rozlišovat mezi riziky, která jsou pozitivní, ale příliš malá na to, aby vůbec stála za řeč. Vedle toho jsou ale rizika, která jsou sice malá, ale ne bezvýznamná. "Ještě před třemi lety bych riziko rozpadu eurozóny označil za bezvýznamné. Dnes se pořád domnívám, že to riziko je malé, ale už ne zanedbatelné," upozorňuje v komentáři Münchau.

Skoro celých deset let od vzniku eurozóny investoři vnímali dluhopisy jednotlivých členských zemí téměř identicky. Když si ale uvědomili, že jsou mezi nimi velké rozdíly, výnosy dluhopisů se začaly výrazně lišit, což trvá dodnes. To, co jsme v eurozóně viděli v minulém roce, tedy nebyl žádný útok na euro, jak se nám evropští politici snaží namluvit, ale prostá reakce na změnu vnímání rizika, je přesvědčen komentátor FT.

Politická elita Evropy letos přislíbila, že udělá všechno pro to, aby zachránila euro. Nikdo z politiků ale nikdy neodpověděl na otázku, co je takovým příslibem ve skutečnosti myšleno. "Mé hlavní proroctví pro rok 2011 a dál tedy spočívá v tom, že se to dozvíme," uzavírá komentátor.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data