Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vyšší inflace v eurozóně... denní přehled Trhy, data, výsledky

Vyšší inflace v eurozóně... denní přehled Trhy, data, výsledky

04.01.2011 17:49
Autor: Research, Patria Finance

ČR:
Český telekomunikační úřad od ledna snížil mobilní propojovací poplatek mezi operátory o 29 haléřů na 1,37 korunu za minutu. V červenci přijde další snížení na 1,08 koruny za minutu. Operátoři připouštějí, že by se změna poplatku mohla projevit v koncových cenách. Akcie českého operátora Telefónica O2 ČR dnes odepsaly 0,43 procenta.

ČEZ prodal svůj podíl v projektu dostavby rumunské jaderné elektrárny Černavoda. Společnost oznámila již v září, že je 9,15% podíl ČEZu v projektové společnosti EnergoNuclear S.A. na prodej, a v závěru loňského roku prodej realizovala.

Evropa:
Míra nezaměstnanosti v Německu zůstala v prosinci beze změny a nadále činí 7,5 %. Inflace v eurozóně ovšem v prosinci zrychlila výrazněji, než se očekávalo, když dosáhla 2,2 % po listopadových 1,9 %. Detaily nebyly v rámci předběžného odhadu zveřejněny, lze ovšem předpokládat, že za vyšší inflací stojí dražší pohonné hmoty a potraviny.

Španělsko plánuje druhé kolo zátěžových testů svých bank. Instituce, které budou potřebovat navýšit kapitál, by tak měly učinit v převážné míře na trhu s limitovaným využitím státního záchranného fondu.

Britské nízkonákladové aerolinky EasyJet objednaly 15 nových letounů Airbus A320 za 1,1 mld. USD. Společnost si zároveň pořídila opce na dalších 33 letounů tohoto typu. Akcie přidávají 3 %.

Dle dalších návrhů EU by národní finanční regulátoři mohli od velkých, systémově důležitých, bank požadovat změny v právním a provozním rámci, pokud by měl pád takovéto instituce ohrozit stabilitu finančního systému. K navrhovaným opatřením patří např. omezení některých činností, limitování individuálních i agregátních rizikových expozic, nebo statutární pravomoc k odpisům podřízeného dluhu, nebo jeho konverzi do akciové formy kapitálu.

USA:
Společnost Berkshire Hathaway prodala dluhopisy o objemu 1,5 mld. USD. Dluhopisy jsou úročeny fixně, prostředky získané prodejem budou použity na odkup již dříve emitovaných pohyblivě úročených dluhopisů. Tento krok naznačuje, že společnost očekává postupný nárůst úrokových sazeb.

Společnost Motorola dnes dokončila divestici své mobilní divize Motorola Mobility. Akcie Motorola Mobility se obchodují na NYSE pod tickerem MMI. Zbylé divize pod názvem Motorola Solutions obchodují pod tickerem MSI. Akcie Motorola Mobility přidávají v první den přes 6 %.

Průmyslové objednávky v listopadu stouply o 0,7 %, zatímco se očekával pokles o 0,1 %. Pomohlo zejména zvýšení objednávek kapitálového vybavení o 2,6 %, které signalizuje oživení investiční poptávky.

Očekávaná data následujícího dne:
CET Událost konsensus předchozí
11:00 EMU - Průmyslové objednávky 18,4 % y/y 13,5 % y/y
14:15 USA - Zaměstnanost v soukr.sektoru ADP 100 k 93 k
16:00 USA - Index ISM ve službách 55,7 55,0

Shrnutí vývoje na finančních trzích:
4.1   3.1   Změna za den   Změna za rok
3M Pribor 1,22 1,21 0,01 -0,32
2Y IRS 2,02   2,06   -0,04   -0,40
10Y IRS 3,11 3,10 0,01 -0,56
CZK/EUR 24,90   25,04   -0,5%   -5,2%
CZK/USD 18,72 18,69 0,1% 2,1%
USD/EUR 1,3303   1,3393   -0,7%   -7,1%
PX 1254,2 1243,4 0,9% 8,4%
S&P 500 1266,1   1273,9   -0,6%   11,0%
DJ STOXX 50 2631,6 2604,2 1,1% 0,2%

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.03.2026
14:05Evropské technologické firmy s valuací 1,4 bilionu dolarů skončily v zahraničí, upozorňuje studie
12:47Evropská energetika má stále prostor růst. Morgan Stanley zvyšuje doporučení  
12:04Nálada investorů stoupá s rostoucí důvěrou v příměří v Íránu  
11:07Nečekané změny v mezinárodním rezervním systému – vliv zlata a nástup netradičních měn
10:56Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v březnu snížila méně, než se čekalo
9:58Ropa výrazně zlevňuje v naději na jednání s Íránem, Brent klesl pod 100 dolarů
9:48Komárkův Allwyn dokončil spojení s řeckou OPAP, vstoupil tak na aténskou burzu
9:33Rozbřesk: Washington tlačí Írán k jednání. Trhy si oddychly, ekonomika už šok vstřebává
9:16Colt CZ potvrzuje odolnost portfolia, růst v roce 2026 potáhne munice a nový segment energetických materiálů  
8:57Colt CZ překonal očekávání, USA předložily plán pro mír a ARM uvede vlastní čipy  
6:01Propad akcií je hlubší, než se může zdát. Podle Morgan Stanley to dává šanci na silné oživení
24.03.2026
21:10Akcie odmazaly část ztrát díky naději na jednání o Hormuzu, válka však dál trvá  
17:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
16:19Traders Talk: Trhem zmítá extrémní strach. Jak se v něm zorientovat a udělat co nejméně škody
16:10Turecko zvažuje kvůli válce využití zlatých rezerv k obraně měny
15:21Deset let nulová inflace…
13:44Energetický šok opět otestuje měnovou politiku Fedu. Klíčová bude jeho délka a intenzita
12:24Anthropic vstupuje do boje o agentní AI. Claude může na dálku ovládat počítač
12:12S&P Global: Růst aktivity v soukromém sektoru v eurozóně v březnu zpomalil
12:11Holešovice zrychlují: ceny bytů rostly o 25 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Jefferies Financial Group Inc (02/26 Q1, Aft-mkt)
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo