Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Svět 2050 – tentokrát od HSBC

Svět 2050 – tentokrát od HSBC

07.01.2011 18:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Největší boom všech dob se nachází teprve na svém počátku. Během dalších čtyřiceti let ekonomický růst díky vývoji v Asii, na Středním východě a v Latinské Americe nadále zrychlí. Čínská ekonomika dosáhne v roce 2050 velikosti 24,6 bilionů dolarů, HDP Spojených států se dostane na 22,3 biliony dolarů. Daleko za nimi bude Indie s 8,2 biliony dolary, Evropa se propadne hluboko dozadu. Co se týče příjmu na hlavu, Spojené státy budou stále výrazně před Čínou – jejich obyvatelé budou v roce 2050 třikrát tak bohatší než oni. Ve své analýze „Svět v roce 2050“ tyto projekce zveřejnila banka HSBC.

Analýza je založena na široké škále vstupů, od porodnosti, přes systém vzdělávání až po právní systém. Ekonomický model je založen na práci Roberta Barra. Pokud se hlavní světové ekonomiky vyhnou konfliktu (obchodním či ještě horším válkám), světový produkt se podle projekcí do roku 2050 ztrojnásobí. Růst dosáhne v průměru 3 %, během posledních deseti let dosáhl v průměru 2 %. Hlavní autor studie Karen Ward uvedl, že významný faktor určující budoucí výkon a postavení ekonomiky představuje demografický vývoj. Největší propad v globálním žebříčku tak zaznamenají Švýcarsko, Nizozemí, Švédsko, Belgie a Rakousko.

Projekce HSBC jsou založeny na předpokladu, že se lidstvo vyhne hlubokému nedostatku energie a překoná „ekodeficit“ – rychlost, s jakou se čerpají neobnovitelné zdroje. Do alternativních forem energie bude podle projekcí investováno 46 milionů dolarů, které zajistí únik z „uhlíkové pasti“ a odvrátí nebezpečí krize, která by mohla brzdit růst. HSBC přitom uznává, že uvedené projekce jsou založeny na „poměrně růžovém scénáři“.

(Zdroj: Telegraph)


Váš názor
 •  
  25.02.2011 15:41

  těch 46 mil. do alternativních zdrojů je nějáká blbost..
  bob
 •  
  08.01.2011 10:57

  Problém bude ale asi v tom, že Amíci si do svého obyvytelstva nezapočítávají ty mraky živořících nelegálů, kteří by jinak výrazně ředili průměrné bohatství připadající na osobu. Podobně, kdybychom do toho započítávali i všechny země střední a jižní Ameriky, které jsou v bezprostředním americkém vlivu, byla by situace také vyváženější. Ovšem vzhledem k centralistickému uspořádání je čínský výhled nadějnější. Daleko snáz vytvoří ze svých chudých investicemi do infrastruktury bohatnoucí konzumenty, nebo "spenders". V Amíkově už dávno nezáleží na tom, jestli někdo něco skutečně konzumuje - heslo je, kdo neutrácí, škodí.
  Kalka.
  •  
   10.01.2011 9:04

   Mraky živořících nelegálů je vskutku přesná formulace. Ve skutečnosti je nelegálů max. 5% (15 milionů nelegálů a 310 milionů ofic. obyvatel), takže i kdyby neměli nic. průměrné HDP na hlavu se sníží cca o 4,5%. Ale i živořící nelegál něco má a produkuje takže skutečné HDP na hlavu (včetně nelegálů) bude o 3-4% nižší než oficiální statistika. O číně nic moc nevím, ale při její velikosti a vykazovaném růstu si o jejich statistických metodách nedělám iluze.
   ..
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Agilent Technologies Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
Prosus NV (12/19 Q3)
Warner Music Group Corp (09/20 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu