Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonsko - Nezaměstnanost klesla, zmírnila se také deflace, obavy o zdraví ekonomiky přesto trvají

Japonsko - Nezaměstnanost klesla, zmírnila se také deflace, obavy o zdraví ekonomiky přesto trvají

28.01.2011 10:36
Autor: ČTK

Míra nezaměstnanosti v Japonsku v prosinci činila 4,9 procenta, a snížila se tak z předchozích 5,1 procenta, kde byla o měsíc dříve. Oznámila to dnes tamní vláda. Země se dál potýká s deflací, která Japonsku sužuje nepřetržitě už 22 měsíců. Nicméně v závěru roku roční míra deflace polevila na -0,4 z předchozích -0,5 procenta, kde byla v listopadu.

Analytici v anketě agentury Bloomberg v průměru očekávali, že míra nezaměstnanosti zůstane v prosinci na 5,1 procenta. Se změnou nepočítali ani u deflace. Odborníci přesto nová data hodnotí rozporuplně. Vývoj nezaměstnanosti i cenové hladiny je sice lepší, než se čekalo, což jsou důvody k optimismu a je to i důkaz, že stav třetí největší ekonomiky světa se pomalu zlepšuje. Slabým článkem však zůstávají výdaje domácností i vývoj maloobchodních tržeb ( v prosinci -2,0 % y/y proti konsensu +0,6 0), což zase svědčí o tom, že hospodářské oživení je velmi křehké.

Statistika také ukázala, že i když míra nezaměstnanosti klesla, nabídka volných pracovních míst se prakticky nezměnila. Znamená to, že firmy nynějšímu hospodářskému oživení zatím příliš nevěří a zdráhají se vytvářet více míst. Míra nezaměstnanosti ale klesla pod pět procent poprvé za deset měsíců.

Zmíněná míra deflace nebere v úvahu změny cen čerstvých potravin. Pokud by je v úvahu brala, pak by byla cenová hladina beze změn, země by tedy měla inflaci 0,0 procenta. Proti listopadu se ceny bez vlivu kolísavých cen čerstvých potravin o 0,2 procenta zvýšily, což je stejný vývoj jako v listopadu. Všechny ceny pak souhrnně klesly o 0,1 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.02.2026
10:58Amazon sentimentu přitížil, ale propad trhů opět láká kupce  
10:52Průmysl ke konci roku rostl, dočkáme se v roce 2026 zrychlení
10:47Komerční banka: Pokles jádrových výnosů i poplatků částečně vyvažuje atraktivní dividenda  
10:28Stellantis couvá od elektromobility. Za restrukturalizaci zaplatí 22 mld. eur a nevyplatí dividendu. Akcie klesají o 22 procent
8:49Novo Nordisk čelí levnější napodobenině Wegovy, Anthropic vydává novou verzi Clauda, evropské futures v záporu  
8:48Rozbřesk: ČNB zůstává jednotná a kolabující bitcoin pomáhá dolaru
8:25Komerční banka oznámila slabší závěr roku, ale optimistický výhled na 2026
05.02.2026
22:35Amazon bude utrácet ještě více než Alphabet. Letošní výdaje odhaduje na 200 miliard dolarů
17:25Návrat hodnotových akcií a cyklické signály akciového trhu
16:26Excalibur Army ze skupiny CSG získala v Asii zakázku na obrněná vozidla za šest miliard
16:18Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, jejich pokles je však stále ve hře
14:42Nuda ve Frankfurtu. ECB preferuje stabilitu sazeb
14:30Základní úroková sazba zůstává na 3,5 procenta, rozhodla ČNB
14:00Bank of England drží sazby, ale připouští blížící se snížení
13:10Braňo Soták: Alphabet kráčí po tenkém laně. Zatím ale mezi masivními investicemi a doručovaným růstem balancuje úspěšně  
13:08Pandora reaguje na volatilitu stříbra: uvede platinovou kolekci
12:07Rotace z technologií a volatilní drahé kovy. Trhy zůstávají rozvířené  
11:26Turbulence na zlatu a stříbru
10:55Německý průmysl překvapil. Zakázky v prosinci vzrostly nejvíc za dva roky
10:10Shell zaznamenal nejslabší čtvrtletní zisk za pět let, zpětné odkupy akcií ale nesnížil

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university