Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Největší světový výrobce léků Pfizer ve 4Q s téměř čtyřnásobným ziskem, akcie rostou o 6 %

Největší světový výrobce léků Pfizer ve 4Q s téměř čtyřnásobným ziskem, akcie rostou o 6 %

01.02.2011 15:59, aktualizováno: 1.2. 17:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Společnost Pfizer, která je největším výrobcem léků na světě, ve čtvrtém čtvrtletí dosáhla téměř čtyřnásobného čistého zisku na úrovni 2,89 miliardy dolarů ze 767 mil. USD před rokem. V přepočtu na akcii firma vykázala výsledek 47 c., nepatrně nad konsensem 46 c. Společnost však zhoršila výhled pro příští rok, akcie nicméně od úvodu amerického obchodování posilují.

Tržby společnosti ve čtvrtletí stouply o šest procent na 17,56 miliardy dolarů (konsensus 16,91 mld. USD). Generální ředitel Ian Read upozornil, že firma dosáhla solidních hospodářských výsledků navzdory přetrvávajícím obtížným podmínkám na trhu. Dodal, že správní rada schválila dodatečný plán na zpětný odkup akcií firmy v roce 2011 v hodnotě až pěti miliard dolarů.

Pfizer pro letošní rok očekává zisk na akcii ve výši 2,16 až 2,26 USD (konsensus 2,30 USD), pro rok 2012 firma nyní předpokládá tržby na úrovni 63 do 65,5 miliardy dolarů. V předchozí prognóze přitom tržby odhadovala na 65,2 až 67,7 miliardy dolarů.

Read začátkem prosince nahradil v čele Pfizeru Jeffreyho Kindlera, který tehdy překvapivě odstoupil z funkce. Podle analytiků byl Kindler k odchodu pravděpodobně přinucen správní radou a institucionálními investory, kteří nebyli spokojeni s vývojem ceny akcií společnosti.

Kindler provedl rozsáhlou reorganizaci aktivit podniku. Prodejní operace rozdělil do pěti divizí. To výrazně podpořilo tržby na rozvíjejících se trzích a stabilizovalo prodej starších přípravků, jež se potýkají s konkurencí ze strany neznačkových kopií. Firma předloni pod Kindlerovým vedením dokončila převzetí konkurenta Wyeth za 67 miliard dolarů.

Akcie Pfizer se krátce po otevření newyorské burzy vyšvihly k více než 3% růstu, aktuálně posilují o 5,9 % na 19,30 USD.


(Zdroj: čtk, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.01.2026
6:08Ve snaze eliminovat krize můžeme jejich pravděpodobnost zvyšovat
31.12.2025
22:02Wall Street uzavírá rok 2025 v klidném režimu  
17:25Bude dolar snižovat atraktivitu amerických investičních aktiv?
16:37Investiční výhled 2026: Příznivé makro prostředí, rostoucí zisky, ale také vyhrocenější rizika  
16:35ČNB: Dluhy domácností v ČR u bank v listopadu stouply na 2,565 bilionu Kč
16:02Martin Kupka: Česko jako premiant regionu, Bulharsko míří do eurozóny
14:44Buffett oficiálně odchází, Berkshire Hathaway vstupuje do nové éry pod Abelem. Změní se něco?
13:04Nejvýkonnější hlavní trh v Evropě: španělské akcie zažívají nejlepší rok od 1993
12:54Hlavní index evropských akcií je blízko rekordu, letos přidává kolem 17 procent
11:13Ceny drahých kovů poslední den roku klesají, za rok ale vykazují vysoké zisky
11:01Trump rozpoutal celní války po celém světě. Jak vypadala jeho obchodní ofenziva v roce 2025?
9:17Rozbřesk: Co čekat od centrálních bank v roce 2026?
8:49WBD znovu odmítne Paramount, Fed zveřejnil záznam z prosincového jednání, v Evropě se obchoduje jen půl dne  
6:11Moody’s Analytics: Křehký růst kolem 2 % moc pracovních míst nevytvoří
30.12.2025
22:01Zápis z jednání Fedu podporuje sázky na snížení sazeb, trhy zůstaly klidné  
17:50S čím vstupují trhy do nového roku?
17:10Vývoz ruského plynu do Evropy letos prudce klesl, slabší je i vývoz LNG
15:47Humanoidní roboti se blíží. Počátečním králem na trhu ale nebude Muskova Tesla, nýbrž Čína
15:46Globální vývoz LNG letos vzrostl o čtyři procenta, nejvíce za tři roky
14:34Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data