Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: Bakalovy investice bude řídit hvězdný bankéř

E15: Bakalovy investice bude řídit hvězdný bankéř

04.02.2011 8:30
Autor: mediafax

Jeden z nejbohatších českých byznysmenů Zdeněk Bakala získává pro své podnikatelské impérium posilu z řad předních investičních bankéřů v Londýně. Novým šéfem investiční společnosti BXR, která fakticky ovládá těžařskou skupinu NWR, se podle pátečního vydání deníku E15 stane Charles Harman.

Ten byl dosud šéfem investičního bankovnictví pro Velkou Británii v JP Morgan Cazenove – britské investiční bance s americkými majiteli. Do BXR (Bakala Crossroads Partners) Harman míří za svými někdejšími kolegy z jiné investiční banky Credit Suisse First Boston – tedy právě Bakalou a jeho maďarským společníkem Peterem Kadasem.

„Harman je velice zkušený bankéř, velká legenda. Je málo bankéřů z Londýna, kteří tak dobře znají region střední Evropy. Ale nejen tento region,“ řekl deníku E15 výkonný ředitel Patria Finance Petr Kováč.

Upozornil, že se Harman na českém trhu angažoval už začátkem devadesátých let. Mimo jiné byl členem dozorčí rady právě společnosti Patria Finance, již založil a později prodal Zdeněk Bakala. Harman se také podílel na realizaci primární emise akcií NWR.

Harman, označovaný v bankovních kruzích a médiích za jednoho z „hvězdných bankéřů“ JP Morgan Cazenove, zůstává podle informací britského deníku Financial Times v této investiční bance už jen do konce února.

Harman se proslavil mimo jiné tím, že jako poradce pro velké firmy v JP Morgan Cazenove přebral významného klienta konkurentům z Goldman Sachs a UBS. Šlo o britskou telekomunikační firmu Vodafone. Ta měla zájem o korporátního brokera, který by nad rámec běžného servisu ohledně fúzí, akvizic či emisí cenných papírů poskytoval dennodenní poradenství týkající se vnímání společnosti investory. Právě to Harman podle britských médií nabízel. Staronový Bakalův souputník také radil mediální společnosti News Corp. známého magnáta Ruperta Murdocha. Po přechodu z CSFB do Cazenove v roce 2001, tedy ještě před
jejím převzetím ze strany JP Morgan, měl Harman na starosti především klienty z řad technologických, mediálních a telekomunikačních společností.

Zdeněk Bakala působil na různých pozicích v CSFB v New Yorku, Londýně a v devadesátých letech i v Praze, než se v roce 1994 osamostatnil a založil Patria Finance. Z postu šéfa budapešťské pobočky CSFB směrem k vlastnímu podnikání se vydal i Bakalův nynější společník Peter Kadas, který mimo jiné spoluzakládal ruskou investiční banku Renaissance Capital.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.07.2026
17:39Nemělo by se nyní více mluvit o nesprávném monetárním kurzu?
16:08Bylo by nebezpečné vědět, proč centrální banky jednají tak, jak jednají?
14:10Analytici otáčejí. Očekávání zisků evropských firem rostou nejrychleji za dva roky  
12:22Perly týdne: Červená karta pro Američany a klesající dynamika akcií malých firem
11:02Volkswagen spouští jednu z největších proměn ve své historii. Omezí výrobu i nabídku modelů
10:51Techy korigují včerejšek, ale trhy mezitím podporuje obnovení jednání s Íránem  
10:41ExxonMobil může těžit z návratu geopolitických rizik. Má prostor pro růst akcií  
9:24O easyJet se rozhořel boj. Apollo nabídlo víc než konkurence a získalo podporu vedení
9:01Rozbřesk: Polská centrální banka drží sazby, Glapiński se nebrání podzimnímu snížení
8:54Babiš otevřel debatu o IPO Letiště Praha, ČNB varuje před návratem inflace a optimismus kolem AI se vrací  
6:04Nejvýnosnější akciový trh roku? Jižní Koreu sesadila Nigérie
09.07.2026
17:25Pracují nyní trhy pro Fed nebo proti němu? A jak dopadnou testy nových monetární myšlenek?
16:06Existují skutečně důvody pro zvedání sazeb?
14:14SK Hynix míří na Nasdaq. O jeden z největších burzovních debutů v historii je obrovský zájem  
14:01Nápojový kolos PepsiCo zvýšil čtvrtletní zisk, u růstu tržeb překonal odhady
13:58Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
13:56Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
13:56Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
12:04Investiční výhled na druhé pololetí: Shrnutí  
11:02Míra nezaměstnanosti v červnu stagnovala

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data