Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Argentina hrozí pokutami ekonomům, chce znát jejich výpočet inflace

Argentina hrozí pokutami ekonomům, chce znát jejich výpočet inflace

4.2.2011 18:17
Autor: ČTK

Argentinská vláda našla podle ekonomů nový způsob, jak se vypořádat s vysokou inflací: zastřelit posly zpráv. Píše o tom britský ekonomický list Financial Times. Argentinská vláda totiž tento týden rozeslala podrobný dotazník soukromým konzultačním společnostem a dala jim 48 hodin na to, aby popsaly, jak počítají odhad inflace. Pokud tak neučiní, hrozí jim pokuta až půl milionu pesos (asi 2,2 milionu Kč).

Nezávislé odhady stanovily loňskou inflaci v Argentině na zhruba 25 procent a v letošním roce počítají s jejím dalším růstem. Cenová hladina by se tak mohla zvýšit až o 30 procent. To jsou mnohem vyšší odhady, než k jakým došly vládní instituce. Ty loňskou inflaci v průměru odhadují na 10,9 procenta.

Oficiální statistika se od reality odchyluje natolik, že odboroví předáci k ní vůbec nepřihlížejí, když vedou jednání o zvýšení mezd. Důvěru ve vládní údaje nemají ani odbory ve státní správě. Za loňský rok odbory svým členům vyjednaly zvýšení mezd, které v některých případech dosáhlo až 42,5 procenta.

"Bylo by znepokojivé, kdyby to byl pokus o omezení dostupnosti veřejných informací," poznamenal k požadavku vlády ekonom organizace Ecolatina Rodrigo Álvarez. Ecolatina je jednou z mála konzultačních organizací, které vydávají vlastní inflační index.

Většina organizací, které se zabývají prognózováním, využívají odhadů inflace v jednotlivých argentinských provinciích. Odhady se vytvářejí podle cenových dat v každé provincii a jsou vyšší, než odhady vládních institucí či jiných zdrojů. Ecolatina má vlastní metodiku výpočtu a i když na dotazník odpoví, nehodlá prozradit, kde každý měsíc zjišťuje zhruba 25.000 cen, z nichž výpočty vycházejí.

"Je to pokus zastřelit posly zpráv," řekl Nicolás Bridger z konzultační společnosti Prefinex, která dotazník nedostala. "Zdá se, že chtějí ty (soukromé) indexy zdiskreditovat, když se teď začínají vést jednání o růstu mezd (na rok 2011)," dodal.

Argentinci, kteří si už v 80. letech zakusili hyperinflaci, kupodivu silný růst cen tolerují. Dál tedy utrácejí, čímž podporují spotřebitelské výdaje a pomáhají celé ekonomice. Většina lidí je kompenzována zvyšováním platu, takže kupní síla jich v zásadě zůstává zachována. Citlivým tématem ale v letošním roce bude růst cen potravin, jejichž zdražení se odhaduje na zhruba 40 procent.

Vláda si stojí za svými dosavadními výpočty inflace a nepřipouští si, že by s cenami byl nějaký problém. Loni ale překvapivě oznámila, že povolá Mezinárodní měnový fond, aby jí pomohl vytvořit nový inflační index. V Argentině budou letos prezidentské volby a podle kritiků se vláda Cristiny Fernándezové snaží hospodářský stav země líčit v lepších barvách, než jaký ve skutečnosti je.


Váš názor
 • Utrácení v inflaci není ctnost
  6.2.2011 13:43

  Argentinci nejsou hrdinové, kteří roztáčejí kola své ekonomiky utrácením těžce vydělaných peněz, jak píše autor článku. Při vysoké inflaci, všichni tendují ke směně peněz za reálné statky, neboť každá uplynulá hodina snižuje hodnotu peněz. V tom se autor článku mýlí. Něco o tom vědí v Německu, kdy při hyperinflaci dělníci dostávali mzdu několikrát denně a přestávky na nákupy. Odpoledne by byla jejich mzda totiž téměř bezcenná ...
  Metaforos
 • Výrok roku
  4.2.2011 21:55

  "Argentinci, kteří si už v 80. letech zakusili hyperinflaci, kupodivu silný růst cen tolerují. Dál tedy utrácejí, čímž podporují spotřebitelské výdaje a pomáhají celé ekonomice."... Argentinská telenovela je lepší tragikomedie než "Příběhy opravdového šílenství"...
  First Knight
  • Perpetu mobile
   4.2.2011 22:01

   Tak mě napadá - Ač se keynesiancům dosud nepodařilo "prodaniti se k prosperující ekonomice", kormidla se chytli inovativní Argentinci přicházející s moderním, pokrokovým a vskutku revolučním konceptem "ProInflacovati se k nekonečnému růstu"... No uvidíme, zda-li bude nadproporcionálně růst i něco jiného než ceny...
   First Knight
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC