Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Současný růst cen potravin je jen začátkem, oteplování bude situaci dále zhoršovat

Současný růst cen potravin je jen začátkem, oteplování bude situaci dále zhoršovat

10.02.2011 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Nacházíme se uprostřed globální potravinové krize, která přišla podruhé za poslední tři roky. Její důsledky jdou daleko za hranice ekonomie. Pravičáci v USA (a Číňané) viní Fed, Nicolas Sarkozy zase spekulanty. Důkazy ale hovoří o něčem jiném. Na vině je několik faktorů, v popředí však stojí extrémní počasí, které poškodilo zemědělskou produkci. A tyto extrémy představují přesně to, co bychom kvůli rostoucí koncentraci skleníkových plynů v atmosféře měli čekat. Což znamená, že současný růst cen potravin může být jen začátkem.

Je také pravda, že růst rozvíjejících se ekonomik vede k větší spotřebě masa, což zvedá poptávku po krmivech. Platí i to, že komodity jako např. bavlna soutěží o využití půdy s potravinovými komoditami, stejně jako dotovaná produkce etanolu. Takže jak ekonomický růst, tak špatná energetická politika také hrají svou roli na růstu cen potravin. Ty ale nerostly tak jako ceny ostatních komodit až do posledního léta, kdy udeřila nepřízeň počasí a prudce klesla produkce.

Můžeme se tedy ptát, co za extrémním počasím stojí. Do určité míry jde o přírodní jevy typu La Nina. Svět ale v roce 2010 trhal teplotní rekordy a sucha i záplavy představují přirozený důsledek oteplování. Vše nelze přičíst na vrub skleníkovým plynům. Stále častější extrémně vysoké teploty a extrémní počasí jsou ale přesně tím, co bychom od klimatické změny čekali. To, co nyní vidíme, je tak prvním náznakem ekonomických a politických problémů, kterým budeme v oteplujícím se světě čelit.

Více extrémů v počasí

Uvedené lze jednoduše ukázat na grafu pravděpodobnosti teplotního vývoje, kdy oteplování posune rozdělení pravděpodobnosti doleva. Zvětší se tak celková pravděpodobnost extrémních teplot, tedy i jejich frekvence. Budou tak stále chladná období (globální oteplování posouvá rozdělení pravděpodobnosti, ale neeliminuje levou část rozdělení).

oteplování1
Zdroj: Blog Paula Krugmana

A i když se nedá říci, že konkrétní vývoj zapříčinilo globální oteplování, změní se vzorec chování počasí a budou přicházet stále častěji rekordně vysoké teploty a ne tolik rekordně nízkých teplot. Což je přesně to, co nyní vidíme (červeně jsou vyznačeny rekordně vysoké teploty v USA, modře rekordně nízké, čísla ukazují jejich poměr):

oteplování2
Zdrojclimateprogress.org


Spekulanti za to nemohou

Nemám příliš velkou víru v ideu, že trhy se nemýlí. Známky toho, že ceny komodit tlačí nahoru spekulanti, tu ale nejsou. Ti, kteří si myslí, že ano, rádi poukazují na data z finančních trhů, zejména na velké nákupy na trzích s futures. Potraviny jsou ale fyzickou komoditou a hrátky na finančních trzích mohou s jejich cenou pohnout jen tehdy, pokud ovlivní fyzické toky a zásoby. Jak spekulanti ovlivní následující model trhu s fyzickou komoditou?

oteplování3
Zdroj: Blog Paula Krugmana

Odpověď je, že prostřednictvím hromadění zásob – fyzických zásob. Pokud vyšší ceny futures zvýší zásoby, sníží objem komodity dostupný pro spotřebitele a to může zvýšit cenu. A můžeme tvrdit, že něco takového se děje u bavlny a mědi, kde evidentně zásoby rostou. U potravin tomu tak ale není – zásoby jsou nízké a klesají. Reakce na tyto argumenty obvykle spočívá na záplavě dat týkajících se velikosti forwardových pozic. Každý prodej tohoto kontraktu také představuje jeho nákup – vždy je někdo na druhé straně obchodu. A ani nákupy, ani prodeje neovlivní objem fyzické komodity na trhu.

(Zdroj: NYT, Blog Paula Krugmana)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data