Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Současný růst cen potravin je jen začátkem, oteplování bude situaci dále zhoršovat

Současný růst cen potravin je jen začátkem, oteplování bude situaci dále zhoršovat

10.2.2011 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Nacházíme se uprostřed globální potravinové krize, která přišla podruhé za poslední tři roky. Její důsledky jdou daleko za hranice ekonomie. Pravičáci v USA (a Číňané) viní Fed, Nicolas Sarkozy zase spekulanty. Důkazy ale hovoří o něčem jiném. Na vině je několik faktorů, v popředí však stojí extrémní počasí, které poškodilo zemědělskou produkci. A tyto extrémy představují přesně to, co bychom kvůli rostoucí koncentraci skleníkových plynů v atmosféře měli čekat. Což znamená, že současný růst cen potravin může být jen začátkem.

Je také pravda, že růst rozvíjejících se ekonomik vede k větší spotřebě masa, což zvedá poptávku po krmivech. Platí i to, že komodity jako např. bavlna soutěží o využití půdy s potravinovými komoditami, stejně jako dotovaná produkce etanolu. Takže jak ekonomický růst, tak špatná energetická politika také hrají svou roli na růstu cen potravin. Ty ale nerostly tak jako ceny ostatních komodit až do posledního léta, kdy udeřila nepřízeň počasí a prudce klesla produkce.

Můžeme se tedy ptát, co za extrémním počasím stojí. Do určité míry jde o přírodní jevy typu La Nina. Svět ale v roce 2010 trhal teplotní rekordy a sucha i záplavy představují přirozený důsledek oteplování. Vše nelze přičíst na vrub skleníkovým plynům. Stále častější extrémně vysoké teploty a extrémní počasí jsou ale přesně tím, co bychom od klimatické změny čekali. To, co nyní vidíme, je tak prvním náznakem ekonomických a politických problémů, kterým budeme v oteplujícím se světě čelit.

Více extrémů v počasí

Uvedené lze jednoduše ukázat na grafu pravděpodobnosti teplotního vývoje, kdy oteplování posune rozdělení pravděpodobnosti doleva. Zvětší se tak celková pravděpodobnost extrémních teplot, tedy i jejich frekvence. Budou tak stále chladná období (globální oteplování posouvá rozdělení pravděpodobnosti, ale neeliminuje levou část rozdělení).

oteplování1
Zdroj: Blog Paula Krugmana

A i když se nedá říci, že konkrétní vývoj zapříčinilo globální oteplování, změní se vzorec chování počasí a budou přicházet stále častěji rekordně vysoké teploty a ne tolik rekordně nízkých teplot. Což je přesně to, co nyní vidíme (červeně jsou vyznačeny rekordně vysoké teploty v USA, modře rekordně nízké, čísla ukazují jejich poměr):

oteplování2
Zdrojclimateprogress.org


Spekulanti za to nemohou

Nemám příliš velkou víru v ideu, že trhy se nemýlí. Známky toho, že ceny komodit tlačí nahoru spekulanti, tu ale nejsou. Ti, kteří si myslí, že ano, rádi poukazují na data z finančních trhů, zejména na velké nákupy na trzích s futures. Potraviny jsou ale fyzickou komoditou a hrátky na finančních trzích mohou s jejich cenou pohnout jen tehdy, pokud ovlivní fyzické toky a zásoby. Jak spekulanti ovlivní následující model trhu s fyzickou komoditou?

oteplování3
Zdroj: Blog Paula Krugmana

Odpověď je, že prostřednictvím hromadění zásob – fyzických zásob. Pokud vyšší ceny futures zvýší zásoby, sníží objem komodity dostupný pro spotřebitele a to může zvýšit cenu. A můžeme tvrdit, že něco takového se děje u bavlny a mědi, kde evidentně zásoby rostou. U potravin tomu tak ale není – zásoby jsou nízké a klesají. Reakce na tyto argumenty obvykle spočívá na záplavě dat týkajících se velikosti forwardových pozic. Každý prodej tohoto kontraktu také představuje jeho nákup – vždy je někdo na druhé straně obchodu. A ani nákupy, ani prodeje neovlivní objem fyzické komodity na trhu.

(Zdroj: NYT, Blog Paula Krugmana)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.10.2018
9:31Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále
10:26Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích
9:11Rozbřesk: Čína hlásí nejhorší HDP od krize a napětí na italských dluhopisech stoupá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data