Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahájená výstavba domů v USA rostla nejrychleji za 20 měsíců

Zahájená výstavba domů v USA rostla nejrychleji za 20 měsíců

16.02.2011 16:39
Autor: ČTK

Nově zahájená výstavba domů ve Spojených státech v lednu stoupla ve srovnání s předchozím měsícem o 14,6 procenta, což byl nejvyšší růst za 20 měsíců. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu. Počet nových stavebních povolení, který je považován za dobrý ukazatel budoucí stavební aktivity, však klesl, což ukazuje, že stavebnictví se stále ještě neodrazilo ode dna.

Stavební firmy v lednu položily v přepočtu na celý rok základy 596.000 obytných domů. Za celý loňský rok to bylo 587.600 domů. Pokud je ekonomika zdravá, pohybuje se zahájená výstavba kolem milionu domů.

K růstu přispěla hlavně výstavba činžovních domů, která stoupla o 80 procent. Naopak stavba jednogeneračních rodinných domů se snížila o jedno procento. Rodinné domy se na celkové výstavbě nových domů podílejí téměř 70 procenty.

Počet nových stavebních povolení ale klesl o deset procent. Důvodem byly změny předpisů v Kalifornii, Pensylvánii a New Yorku, které uměle zvýšily zájem v předchozím měsíci.

Odvětví výstavby domů se nyní vzpamatovává z nejhoršího období od roku 1959. Více než rok od ukončení recese se však trh s bydlením stále potýká s problémy. Zabavování domů kvůli nesplácení hypotéky, které se počítá na miliony, způsobilo, že ceny domů klesly a další snížení se čeká i v letošním roce. Obtížně se rovněž získávají hypotéky a případní potenciální zájemci, kteří by dosáhli na hypotéku, nechtějí nakupovat, protože se bojí dalšího poklesu cen.

Stagnace trhu s bydlením má dopad i na celkové ekonomické oživení. Podle Národní asociace stavitelů domů výstavba jednoho nového domu vytvoří v průměru ekvivalent tří pracovních míst ročně a na daních přinese zhruba 90.000 dolarů (1,6 milionu Kč), napsaly agentury AP a Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.11.2025
17:24Jeden z největších monetárních „experimentů“ historie
17:09Footshop a.s.: Zveřejnění finančních výsledků za Q3
15:50Švýcarsko se dohodlo s USA na snížení dovozního cla z 39 na 15 procent
15:33Goldman Sachs: Prosincové snížení sazeb by bylo namístě, inflace je povzbudivá a trh práce slabší
13:44UBS: Rok 2026 přinese „novou éru Evropy“. Sázejte na akcie GOTCHA
12:43Eurostat: Růst ekonomiky EU ve třetím čtvrtletí zrychlil na 0,3 procenta
11:47Perly týdne: Během internetové bubliny to bylo jiné
11:36UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
11:16Akcie se dostaly pod tlak obav z Fedu a valuací  
11:01Britská rozpočtová nejistota: Reevesová ustupuje od daňových plánů, trhy reagují výprodejem
10:51MONETA Money Bank, a.s.: Akcionáři schválili výplatu mimořádné dividendy 4 Kč na akcii
10:49Moneta schválila vyplacení mimořádné dividendy 4 koruny na akcii
10:32Bitcoin padá pod 97 tisíc USD. Nucené likvidace za miliardu dolarů
10:04Amazon s Microsoftem jdou proti Nvidii. Podporují zákon omezující vývoz čipů do Číny
9:54Siemens Energy zvyšuje projekce díky AI a silné poptávce, akcie přidaly přes 12 %
8:58Rozbřesk: Evropský průmysl v kladných číslech, výkony jsou však velmi váhavé
8:49CZG a Moneta svolávají valnou hromadu, Evropa tlačí na Google a bitcoin propadl pod 100 000 dolarů  
6:08Evropské akcie překonaly obavy. Jejich zisky rostou, valuace zůstávají atraktivní  
13.11.2025
22:00Americké akciové indexy se výrazně propadají  
17:19Inflace je vždy monetárním jevem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y