Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    MF podalo trestní oznámení kvůli IPB, konkrétní osoby neobviňuje

    MF podalo trestní oznámení kvůli IPB, konkrétní osoby neobviňuje

    18.02.2011 9:45
    Autor: ČTK

    Ministerstvo financí podalo v souvislosti se smlouvou o převodu IPB na ČSOB z roku 2000 trestní oznámení. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Ministerstvo podalo trestní oznámení na Vrchním státním zastupitelství v Praze a není v něm obviňována žádná konkrétní osoba.

    "V trestním oznámení pouze popisujeme k čemu fakticky došlo a v čem si myslíme, že byl spáchaný trestní čin. Necháváme pak na policii, aby vyhodnotila, zda skutečně k trestnému činu došlo a popřípadě našla viníky," uvedl Jakob.

    Ministr financí Miroslav Kalousek se rozhodl podat trestní oznámení na základě výsledku arbitráže mezi státem a ČSOB. Spor stát v plném rozsahu prohrál. Kalousek na konci loňského roku obvinil bývalé členy vlády Miloše Zemana kromě ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra, tehdejšího guvernéra České národní banky Josefa Tošovského a konkurzního správce zkrachovalé IPB Petra Staňka, že smlouva o převodu IPB na ČSOB z roku 2000 byla nevýhodná a přinesla státu finanční ztráty.

    Podle ministra se stát podpisem smlouvy vzdal navrácení jakékoliv kladné hodnoty, kterou mohla IPB mít. "Podle názoru ministerstva financí mohlo dojít mimo jiné ke spáchání trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele nebo dokonce trestného činu podvodu," uvedl dnes Jakob.

    Arbitři ve svém výroku ale konstatovali, že "IPB nebyla na ČSOB převedena s pozitivní hodnotou". Dále tribunál uvedl, že "ministerstvo financí nemůže tvrdit, že mu byla v souvislosti s IPB transakcí způsobena škoda". Interpretaci ministerstva financí ohledně ceny IPB již dříve odmítl rovněž guvernér ČNB Miroslav Singer.

    "Jestliže tedy ministerstvo financí prohrálo spor s ČSOB, mělo by zpytovat svoje vlastní svědomí, a ne se klukovsky odvolávat na událost, která se stala před deseti lety," řekl na konci prosince ČTK Miloš Zeman.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    13.08.2026
    17:04151 let historických zkušeností a 80% pravděpodobnost růstu trhu v následujících letech
    15:12Čína rozbila v dodávkách NAND pamětí korejsko-americký triumvirát
    13:30Investoři čekali výprodej, přišla rally. Akcie SpaceX po skončení lock-upu překvapily  
    11:40Cisco překonalo očekávání, investory ale zklamal opatrný výhled na AI tržby
    11:07Maersk znovu navyšuje výhled. Těží z vyšších sazeb za přepravu i problémům v dodavatelských řetězcích
    10:15Čínská cenzura proniká do odpovědí amerických modelů umělé inteligence
    10:12Lenovo překvapilo rekordními tržbami. Akcie vystoupaly na historická maxima
    9:42Rozbřesk: Sázky na zářijové zvýšení sazeb Fedu poklesly pod 40 %
    8:54Fed získal prostor k vyčkávání, geopolitická rizika však přetrvávají  
    5:57Analytický radar: AI příběh je po výsledkové sezoně ještě silnější. Favoritem zůstává Nvidia
    12.08.2026
    22:01S&P 500 po klidných inflačních datech posílil  
    17:11Jak to dnes vypadá s americkou výjimečností?
    16:00Braňo Soták: AI implikace z oznámených výsledků CoreWeave  
    14:50Akcie Nebiusu letí nahoru o 16 procent. Firma překonala odhady, poptávka po AI infrastruktuře dál zrychluje
    14:08Co dělají Spojené státy lépe než kdokoliv jiný
    12:18Vestas znovu získává vítr do plachet. Akcie po výsledcích přidávají 19 procent
    11:45UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu rozdělení společnosti formou odštěpení se vznikem nové společnosti
    11:42IEA varuje před hlubším deficitem ropy. Konflikt v Hormuzském průlivu dál omezuje dodávky
    11:39Foxconn těží z AI boomu. Zisk i tržby výrazně překonaly očekávání trhu
    10:04CoreWeave znovu potvrdil sílu AI boomu. Rekordní zakázky poslaly akcie prudce vzhůru

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
    11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
    14:30USA - PPI, y/y