Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Šéf ECB varoval před zvyšováním mezd kvůli vyšší inflaci

    Šéf ECB varoval před zvyšováním mezd kvůli vyšší inflaci

    21.02.2011 11:29
    Autor: ČTK

    Šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet dnes země eurozóny varoval před zvyšováním mezd, jehož cílem by bylo kompenzovat nynější růst inflace, považovaný pouze za dočasný. "To by bylo to nejhloupější, co by se dalo udělat," řekl Trichet ve francouzské rozhlasové stanici Europe 1. Výraznější zvyšování mezd by posílilo inflační tlaky a zvýšilo inflační očekávání, na což by musela ECB reagovat přitvrzením měnové politiky s negativními dopady na ekonomiku.

    Trichet odpovídal na otázku, jak se postavit k tlakům na růst mezd v zemích jako Německo v situaci, kdy ekonomika už dostatečně oživila z recese a inflaci nyní zvyšují kolísavé ceny energie a potravin. "Se současným růstem cen paliv a komodit nic dělat nemůžeme, musíme však udělat všechno, abychom se vyhnuli takzvanému sekundárním efektům, kdy začnou růst jiné ceny a usadí se na vyšší úrovni, než jaká odpovídá naší definici (cenové stability," řekl Trichet.

    Šéf ECB dodal, že sleduje celou řadu dalších cen včetně mezd a že banka zaměstnavatelům a odborům zdůrazňuje svou povinnost udržet ve střednědobém výhledu stabilitu. Na sobotní schůzce finančních činitelů skupiny zemí G20 mluvil o nutnosti omezení mzdových požadavků i člen bankovní rady ECB Christian Noyer.

    Meziroční míra inflace v eurozóně minulý měsíc stoupla na 2,4 procenta z prosincových 2,2 procenta a listopadových 1,9 procenta. Její míra tak překročila cílovou úroveň ECB, která chce udržovat inflaci střednědobě na dvou procentech nebo těsně pod touto hranicí. ECB považuje nynější růst inflace za dočasný, protože se zastavením růstu cen komodit odezní.

    Trichet poukázal na to, že nejlépe se dařilo snižovat v Evropě nezaměstnanost těm zemím, které držely na uzdě mzdové náklady. Zejména to platí o Německu, kde však nedávno kancléřka Angela Merkelová a ministr hospodářství Rainer Brüderle vyzvali po letech stagnace k výraznějšímu zvýšení mezd.

    Po růstu mezd v Německu volají i ostatní země Evropy i mezinárodní instituce. Poukazuje se na to, že zvýšená domácí poptávka největší evropské ekonomiky sníží vysoké německé obchodní a platební přebytky a podpoří díky dovozům ekonomiky ostatních evropských zemí.


    Váš názor
    • Svinstvo sa završuje
      21.02.2011 11:38

      1. fáza Naliali sa peniaze do bánk a peniaze sme znehodnotili 2. fáza logicky stúpa cena všetkého ale bolo by zásadnou chybou keby dostali peniaze aj ľudia
    Aktuální komentáře
    23.08.2026
    8:19Víkendář: Muž, který z Číny udělal skutečně kapitalistickou zemi
    22.08.2026
    8:15Víkendář: USA po Trumpovi
    21.08.2026
    22:01Závěr týdne v zeleném, dařilo se materiálům  
    18:10Rostoucí výnosy dluhopisů – obavy z dluhů a inflace, nebo radost z umělé inteligence?
    16:52Apple po soudním rozhodnutí loni v Irsku zaplatil na daních 17 miliard USD
    16:42Pokud výnosy neklesnou pod 5 %, mohou přijít problémy pro AI i akcie, varuje BofA
    15:00Bessent zkouší stlačit výnosy. Investory však nepřesvědčil ani na 24 hodin
    14:07Po SpaceX přichází Anthropic. Trh může čekat další poražení historického IPO
    12:25Perly týdne: Ropná iluze a rally na zlatě?
    10:37ChatGPT moment humanoidních robotů může přijít až za deset let, krotí očekávání šéf Unitree
    9:06Růst spotřebitelských cen v Japonsku zrychluje, zvyšují se náklady na dovoz
    8:55Rozbřesk: Koruna je nejsilnější od prosince 2025, dolar pod tlakem neuspokojivého fiskálu
    8:55Trhy sledují Anthropic, dluhopisy i nové kroky americké vlády  
    6:07Meta patří mezi největší AI zákazníky Microsoftu. Za Azure utrácí stovky milionů dolarů ročně
    20.08.2026
    17:08Americká výjimečnost 8/2026 - z pohledu valuací a návratnosti trhů
    16:49UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu společnosti UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a.s. konající se 30. 9. 2026
    16:02Walmart překonal očekávání, akcie přesto výrazně oslabily
    14:58Největší short squeeze za roky. Bitcoin prudce otočil po nadějích na deregulaci
    14:29Ministerstvo financí zhoršilo výhled ekonomiky, letos čeká růst o 1,9 %
    13:00Investice do AI mají prioritu, a tak se zisk Alibaby propadl o více než tři čtvrtiny

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data