Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Janota: Výjimky z jednotné DPH zkomplikují a sníží výběr daní

    Janota: Výjimky z jednotné DPH zkomplikují a sníží výběr daní

    07.03.2011 9:38
    Autor: ČTK

    Výjimky z jednotné dvacetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty, na kterých se dohodly strany vládní koalice, vytvoří značný prostor pro spekulace a zkomplikují výběr daní. Výnos ze sjednocené DPH kvůli tomu může být nižší, než vláda nyní počítá. V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to včera řekl bývalý ministr financí Eduard Janota, podle kterého by proto byla výhodnější varianta nižší jednotné sazby DPH, avšak bez výjimek.

    "Myslím si, že prostor pro různé spekulace tam (ve výjimkách z jednotné sazby 20 procent) bude a správa daní bude komplikovaná," uvedl Janota. Vláda podle něho vybere na vyšší DPH méně než očekávaných asi 58 miliard korun ročně. "Dovolím si tvrdit, že takto komplikované stanovení některých položek je přímo návodem, jak obcházet ustanovení zákona o DPH z pohledu té či oné sazby," upozornil.

    Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) nebudou výpadky ve výběru jednotné DPH vysoké. "Položky jsou jednoznačně uvedeny v celním sazebníku, podle kterého se výběr DPH řídí," uvedl Drábek. Zároveň ale připustil, že výjimky z jednotné sazby DPH nemají logiku a hrozí riziko, že se zákon bude obcházet. "Nepodporoval jsem to a byl bych raději, kdyby byla sazba jednotná pro všechno," uvedl.

    Jednotná sazba DPH by podle Janoty měla být nižší než vládou plánovaných 20 procent a bez výjimek. Konkrétní číslo neuvedl, návrh Hospodářské komory na 17 procent ale označil za příliš nízký. Vláda podle něj totiž kromě reformy důchodů chce také snížit odvody firem na sociální pojištění, co obnáší zhruba 20 miliard korun, valorizovat důchody a zvýšit daňové slevy na děti.

    Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) by měl příští týden podle Drábka zveřejnit parametry daňového zvýhodnění penzijního připojištění. "Koaliční shoda platí v tom, že dosavadní systém penzijního připojištění zůstane zachován včetně státního příspěvku," uvedl Drábek bez dalších podrobností.

    Na sjednocení sazby DPH kvůli důchodové reformě co nejdříve, možná už v posledním čtvrtletí letošního roku, se shodli ekonomičtí ministři. Nyní je snížená sazba DPH deset procent a základní 20 procent. Snížená sazba se v současné době vedle potravin vztahuje například na léky, ubytovací služby, vodu, knihy, hromadnou dopravu, kulturu a sociální péči.

    Jednotná dvacetiprocentní sazba by se podle záměru vlády neměla týkat jen vyjmenovaných potravin, mezi které patří mléko, brambory, chléb, ryby, zelenina, dětská mléčná výživa a potraviny pro diabetiky či pro bezlepkovou dietu. U nich by DPH zůstala na deseti procentech.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    17.08.2026
    12:12Po silném začátku srpna přichází vystřízlivění. Bitcoinová ETF hlásí výrazné odlivy  
    11:17Ceny průmyslových výrobců pokračují v růstu, ceny v zemědělství naopak klesají
    10:46Trhy jsou nastavené na ideální scénář. Právě teď může být čas na zajištění portfolia
    8:49Rozbřesk: Natahující se blízkovýchodní konflikt zvyšuje inflační rizika, jak bude vypadat náš alternativní scénář?
    8:46Napětí na Blízkém východě přetrvává a Stripe sází na AI  
    6:03Zvedání sazeb v USA a skutečná „povaha inflace“
    16.08.2026
    8:48Víkendář: Během posledních 150 let už přišly velké vlny inovací. A růst produktu na hlavu se stále držel kolem 2 %
    15.08.2026
    8:46Víkendář: Přichází „exploze inteligence“?
    14.08.2026
    22:00Trhy lehce korigovaly ze včerejších maxim  
    17:08Rizikové režimy amerického akciového trhu. Kde se nacházíme nyní?
    16:10SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
    16:07Applied Materials: Silná čísla nestačí, když je laťka nastavená příliš vysoko  
    15:50Americká vláda si půjčuje nejdráže za čtvrt století. Trh ztrácí trpělivost s vysokými deficity  
    15:25SAB Finance a.s.: Ekonomické výsledky za první pololetí 2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy
    13:45Nubank překonala hranici 1 miliardy dolarů zisku. Teď musí ukázat, že růst úvěrů nepřeroste riziko  
    13:08Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 %, potvrdil Eurostat
    12:25Perly týdne: Jak moc se americká politika točí kolem Trumpových nálad
    10:43Dvojnásobný nárůst. OpenAI směřuje k ročním tržbám přes 40 miliard dolarů

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data