Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod Číny se v únoru překvapivě propadl do schodku nejblubšího za sedm let

Zahraniční obchod Číny se v únoru překvapivě propadl do schodku nejblubšího za sedm let

10.03.2011 9:39
Autor: ČTK

Zahraniční obchod Číny se v únoru překvapivě propadl do schodku 7,3 miliardy dolarů (zhruba 128 miliard Kč). Deficit byl první od loňského března a nejvyšší za sedm let. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů čínského celního úřadu.

Analytici předpokládali, že Čína za únor vykáže obchodní přebytek 4,95 miliardy dolarů. Propad do schodku je podle nich pravděpodobně pouze přechodnou záležitostí. Aktivitu čínských exportních továren minulý měsíc omezily oslavy lunárního Nového roku.

"Očekávali jsme zpomalení exportu, ale nikdo nepočítal s tak slabým výsledkem," řekl k dnešním údajům analytik Nie Wen ze společnosti Hwabao Trust. "Je málo pravděpodobné, že Čína vykáže další obchodní deficit," dodal.

Čínský export v únoru meziročně stoupl pouze o 2,4 procenta na 96,7 miliardy dolarů, zatímco analytici počítali s růstem o 26,2 procenta. Dovoz se zvýšil o 19,4 procenta na 104 miliardy dolarů.

Čínský ministr obchodu Čchen Te-ming tento týden uvedl, že čínský obchodní přebytek by měl v letošním roce kvůli růstu dovozu potřetí za sebou klesnout. Loni se přebytek snížil na 183 miliard dolarů z předloňských 196 miliard. V roce 2008 přebytek vystoupal na rekordních 295 miliard dolarů.

Peking se nyní snaží snížit závislost čínské ekonomiky na exportu a posílit roli domácí poptávky. Reaguje tak mimo jiné na kritiku, podle které Čína dosáhla svého ekonomického úspěchu na úkor jiných zemí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.04.2026
17:46Jak by to mohlo letos a příští rok vypadat s americkou a evropskou ekonomikou?
15:44PODCAST Týdenní výhled: Trh přestal brát Trumpovy hrozby vážně, americká inflace má skokově narůst  
14:50Wall Street čeká silná výsledková sezóna, trhy ale sledují válku a ropu
14:21Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2026
14:20Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2026
14:20Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2026
12:21OpenAI, Google a Anthropic se spojují proti čínským kopiím svých AI modelů
11:40Akcie se dopoledne vydávají vzhůru bez ohledu na další Trumpovo ultimátum  
11:37Samsung rozdrtil odhady. Provozní zisk za první čtvrtletí je vyšší než za celý loňský rok
10:34Jeden z nových akciových normálů
10:25Pershing Square chce koupit Universal Music se štědrou prémii. Může ale narazit na odpor Bollorého
10:07Maloobchodní tržby v únoru vzrostly. Jaké šrámy zanechá íránský šok na spotřebě domácností?
9:59Meziroční inflace v březnu zrychlila na 1,9 procenta, vyplývá z odhadu ČSÚ
9:51Maloobchodní tržby v Česku v únoru zpomalily meziroční růst na 4,1 procenta
9:15Šéf IEA: Válka na Blízkém východě nastartuje růst obnovitelných zdrojů
9:12Rozbřesk: Inflace v potravinách bude vyšší zejména v roce 2027, růst cen koruně nepomůže
8:55Komerční banka, a.s.: Oznámení o umístění evropských krytých dluhopisů
8:49CSG hrozí žalobou Kofingu, Trumpovy výhrůžky zvedají ceny ropy a americké pojišťovny slaví  
6:06PODCAST Analytický radar: Vyšší cílová cena ČEZ, ale také opatrnost. Restrukturalizace jako klíč?  
06.04.2026
22:00S&P 500 rostl čtvrtým dnem v řadě; čeká se na Trumpovo ultimátum  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
20:00USA - Zápis z jednání FOMC