Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU letos otestuje jaderné elektrárny, pokud neprojdou Francie je zavře

EU letos otestuje jaderné elektrárny, pokud neprojdou Francie je zavře

25.03.2011 14:32, aktualizováno: 28.3. 8:47
Autor: ČTK

Aktualizováno

Evropská unie do konce roku uskuteční zátěžové testy jaderných elektráren. Shodl se na tom dnes v Bruselu summit EU. Francie jako první členský stát Evropské unie oznámila, že uzavře elektrárny, které testy neprojdou. Francouzi přitom z jádra vyrábějí zhruba 80 procent elektřiny. Český premiér Petr Nečase se přímé odpovědi na otázku, zda Česko by postupovalo stejně jako Francie, vyhnul. Konkrétní podoba testů zatím není určena.

"Jestliže elektrárna neprojde testy, bude uzavřena. Okamžitě vyvodíme důsledky, a jediným takovým důsledkem je pro Francii uzavření," řekl po vrcholné schůzce EU Sarkozy.

Nečas již tak radikální ve své odpovědi na otázku případného uzavření jaderných elektráren nebyl. Podle něj se sice Česko testů nebojí, ale evropská sedmadvacítka se 30 až 50 let bez jádra neobejde.

"Je samozřejmě jasné, že v případě, že by čistě hypoteticky některá elektrárna v rámci EU měla problémy, tak by muselo být vyhodnoceno, jakého typu ty problémy jsou a jaká je nutné přijmout nápravná opatření. Až poté, co by se čistě hypoteticky zjistilo, že ta nápravná opatření buď nejsou možná, nebo jsou natolik nákladná, tak by zřejmě byl přijat nějaký útlumový program toho bloku," uvedl Nečas. Podle něj jsou to ale spekulace na velmi tenkém ledě.

Nečasova slova jen potvrzují, že Evropská unie společně zatím nevyřešila, co by se s elektrárnami, které neprojdou testy, stalo. Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger ovšem již v pátek uvedl, že některé reaktory testy skutečně neprojdou. "Zátěžové testy, které Evropská unie provede na jaderných reaktorech v Evropě, ukážou, že ne všechny splňují ty nejpřísnější normy," uvedl v rozhovoru s francouzsko-německou televizí Arte.

Oettinger je Němec a právě jeho domovská země patří v současnosti mezi země, které nejvíce vyzývají k obezřetnosti vůči jaderné energetice. Německo dokonce slíbilo dočasně odstavit nejstarší reaktory. "Fukušima jasně ukázala, že nemůžeme pokračovat jako dřív," řekla na summitu německé kancléřka Angela Merkelová s poukazem na problémy, které má jaderná elektrárna Fukušima po zemětřesení a cunami v Japonsku.

Nečase Oettingerova slova překvapila, není si vědom, že Evropská komise má informace, které by podobná vyjádření ospravedlnily, uvedl. "To je docela odvážné tvrzení od pana komisaře a myslím si, že tady se trošku ve svých výrocích unáhlil," řekl český premiér. Upozornil také, že z testů jaderných elektráren se nesmí stát stejná blamáž jako v případě zátěžových testů bank, které se konaly v loňském roce.

Evropské atomové fórum, tedy asociace jaderného průmyslu, v otevřeném dopise zveřejněném mimo jiné v listu European Voice prohlásilo, že je předčasné přijímat v reakci na japonskou tragédii nějaké závěry. Mohly by mít vážné dopady na evropskou energetickou budoucnost, dodalo. Z více než 140 reaktorů v EU se zhruba třetina nachází ve Francii.

Závěry, které dnes lídři členských států EU přijali, s výrazným omezováním jaderné energie ovšem nepočítají a soustředí se především na bezpečnost elektráren. EU vyzvala Evropskou komisi, aby zajistila, že Skupina evropských regulačních orgánů pro jadernou bezpečnost (ENSREG) připraví co nejdřív společná kritéria pro zátěžové testy. Testy však budou dobrovolné a uskuteční se zcela v pravomoci národních regulátorů.

Evropská sedmadvacítka chce, aby se zátěžové testy neuskutečnily jen v EU, ale i v dalších zemích světa. "Zajištění bezpečnosti našich jaderných elektráren se nesmí zastavit u našich hranic. EU bude požadovat podobné zátěžové testy v existujících i plánovaných elektrárnách nejen v sousedních zemích, ale i v dalších zemích světa," uvádí závěrečný text, který má ČTK k dispozici.

Evropská komise zároveň přezkoumá existující unijní legislativu, která se týká právě jaderné bezpečnosti, a případně navrhne její zlepšení. "Členské státy by měly zajistit, že směrnice o bezpečnosti jaderných zařízení bude plně převedena do národních právních řádů. Navržená směrnice o zacházení s vyhořelým palivem a radioaktivním odpadem by měla být přijata bez prodlení," uvádí závěrečný text. Evropská komise by nicméně současnou legislativu zkoumala a upravila i bez ohledu na jadernou havárii v Japonsku.


Váš názor
  •  
    28.03.2011 12:17

    Nevidim nic radikalniho na tom, ze pokud jaderky nesplni testy tak budou uzavreny. Pokud je totiz nesplni tak to je jenom dukaz o tom, ze se bezpecnost opakovane zanedbavala. Jenomze, pokud by zavreli ty stare Dukovany tak si Cez/vlada nedokaze predstavit, ze by se jim snizil export a tim zisky..
    VSE LIMITED
Aktuální komentáře
18.10.2021
22:07Úvod týdne v USA ve znamení technolgií  
18:06Americké akcie si vedou lépe než evropské, koruna dnes pod tlakem  
17:50Šéf Senátu: Zeman není podle ÚVN ze zdravotních důvodů schopen vykonávat funkci
17:46Zřejmé a ne tak zřejmé změny ve světové ekonomické aktivitě
17:06FX strategie: Koruna má i po navýšení sazeb našlápnuto k negativní korekci. Evropská PMI mohou zatopit eurodolaru  
16:56V listopadu a prosinci nebude DPH u energií. Domácnostem stát odpustí poplatek za OZE
16:39ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Akvizice vodních elektráren s přehradou Alpaslan 2 a Karakurt
16:03ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
15:43ČEZ, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
15:26Na bitcoin se dívám jako na firmu, říká investor Barry Ritholtz. Ponechá bankám možnost růst?
14:45Gazprom si na přepravu zemního plynu do Evropy zarezervoval jen třetinu volných kapacit
13:32Týdenní výhled: Jak se trhy přenesou přes aktuální rizika? Výsledky dodá Netflix, ASML a jako bonus Tesla  
13:00Lídři FIXED.zone: I díky vstupu na trh START rozjedeme dravou expanzi a zúročíme nápady, jak růst
12:40Tripartita se shodla na využití Antiviru u automobilek
12:29Philips zažil slabší kvartál, avšak se silnými objednávkami  
11:38MMF: Cesta z dluhů? Jasná pravidla a jejich dodržování
11:14Optimismus nahlodala slabá čínská data, výnosy dál stoupají  
10:39Zvýšení sazeb bylo nutné, tvrdí člen rady ČNB Holub
9:26Výrobní ceny v září meziročně vzrostly o 9,9 %, nejvíce od března 1993
9:21Růst čínské ekonomiky zpomalil na 4,9 procenta. Je to méně, než se čekalo

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Deutsche Boerse AG (09/21 Q3, Aft-mkt)
Halliburton Co (09/21 Q3, Bef-mkt)
Intuitive Surgical Inc (09/21 Q3, Aft-mkt)
Procter & Gamble Co/The (09/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (09/21 Q3, Aft-mkt)
7:00Telefonaktiebolaget LM Ericsson (09/21 Q3)
12:30Bank of New York Mellon Corp/The (09/21 Q3)
12:45Johnson & Johnson (09/21 Q3)
13:00Philip Morris International Inc (09/21 Q3)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
22:00Netflix Inc (09/21 Q3)