Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU letos otestuje jaderné elektrárny, pokud neprojdou Francie je zavře

EU letos otestuje jaderné elektrárny, pokud neprojdou Francie je zavře

25.3.2011 14:32, aktualizováno: 28.3. 8:47
Autor: ČTK

Aktualizováno

Evropská unie do konce roku uskuteční zátěžové testy jaderných elektráren. Shodl se na tom dnes v Bruselu summit EU. Francie jako první členský stát Evropské unie oznámila, že uzavře elektrárny, které testy neprojdou. Francouzi přitom z jádra vyrábějí zhruba 80 procent elektřiny. Český premiér Petr Nečase se přímé odpovědi na otázku, zda Česko by postupovalo stejně jako Francie, vyhnul. Konkrétní podoba testů zatím není určena.

"Jestliže elektrárna neprojde testy, bude uzavřena. Okamžitě vyvodíme důsledky, a jediným takovým důsledkem je pro Francii uzavření," řekl po vrcholné schůzce EU Sarkozy.

Nečas již tak radikální ve své odpovědi na otázku případného uzavření jaderných elektráren nebyl. Podle něj se sice Česko testů nebojí, ale evropská sedmadvacítka se 30 až 50 let bez jádra neobejde.

"Je samozřejmě jasné, že v případě, že by čistě hypoteticky některá elektrárna v rámci EU měla problémy, tak by muselo být vyhodnoceno, jakého typu ty problémy jsou a jaká je nutné přijmout nápravná opatření. Až poté, co by se čistě hypoteticky zjistilo, že ta nápravná opatření buď nejsou možná, nebo jsou natolik nákladná, tak by zřejmě byl přijat nějaký útlumový program toho bloku," uvedl Nečas. Podle něj jsou to ale spekulace na velmi tenkém ledě.

Nečasova slova jen potvrzují, že Evropská unie společně zatím nevyřešila, co by se s elektrárnami, které neprojdou testy, stalo. Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger ovšem již v pátek uvedl, že některé reaktory testy skutečně neprojdou. "Zátěžové testy, které Evropská unie provede na jaderných reaktorech v Evropě, ukážou, že ne všechny splňují ty nejpřísnější normy," uvedl v rozhovoru s francouzsko-německou televizí Arte.

Oettinger je Němec a právě jeho domovská země patří v současnosti mezi země, které nejvíce vyzývají k obezřetnosti vůči jaderné energetice. Německo dokonce slíbilo dočasně odstavit nejstarší reaktory. "Fukušima jasně ukázala, že nemůžeme pokračovat jako dřív," řekla na summitu německé kancléřka Angela Merkelová s poukazem na problémy, které má jaderná elektrárna Fukušima po zemětřesení a cunami v Japonsku.

Nečase Oettingerova slova překvapila, není si vědom, že Evropská komise má informace, které by podobná vyjádření ospravedlnily, uvedl. "To je docela odvážné tvrzení od pana komisaře a myslím si, že tady se trošku ve svých výrocích unáhlil," řekl český premiér. Upozornil také, že z testů jaderných elektráren se nesmí stát stejná blamáž jako v případě zátěžových testů bank, které se konaly v loňském roce.

Evropské atomové fórum, tedy asociace jaderného průmyslu, v otevřeném dopise zveřejněném mimo jiné v listu European Voice prohlásilo, že je předčasné přijímat v reakci na japonskou tragédii nějaké závěry. Mohly by mít vážné dopady na evropskou energetickou budoucnost, dodalo. Z více než 140 reaktorů v EU se zhruba třetina nachází ve Francii.

Závěry, které dnes lídři členských států EU přijali, s výrazným omezováním jaderné energie ovšem nepočítají a soustředí se především na bezpečnost elektráren. EU vyzvala Evropskou komisi, aby zajistila, že Skupina evropských regulačních orgánů pro jadernou bezpečnost (ENSREG) připraví co nejdřív společná kritéria pro zátěžové testy. Testy však budou dobrovolné a uskuteční se zcela v pravomoci národních regulátorů.

Evropská sedmadvacítka chce, aby se zátěžové testy neuskutečnily jen v EU, ale i v dalších zemích světa. "Zajištění bezpečnosti našich jaderných elektráren se nesmí zastavit u našich hranic. EU bude požadovat podobné zátěžové testy v existujících i plánovaných elektrárnách nejen v sousedních zemích, ale i v dalších zemích světa," uvádí závěrečný text, který má ČTK k dispozici.

Evropská komise zároveň přezkoumá existující unijní legislativu, která se týká právě jaderné bezpečnosti, a případně navrhne její zlepšení. "Členské státy by měly zajistit, že směrnice o bezpečnosti jaderných zařízení bude plně převedena do národních právních řádů. Navržená směrnice o zacházení s vyhořelým palivem a radioaktivním odpadem by měla být přijata bez prodlení," uvádí závěrečný text. Evropská komise by nicméně současnou legislativu zkoumala a upravila i bez ohledu na jadernou havárii v Japonsku.


Váš názor
  •  
    28.3.2011 12:17

    Nevidim nic radikalniho na tom, ze pokud jaderky nesplni testy tak budou uzavreny. Pokud je totiz nesplni tak to je jenom dukaz o tom, ze se bezpecnost opakovane zanedbavala. Jenomze, pokud by zavreli ty stare Dukovany tak si Cez/vlada nedokaze predstavit, ze by se jim snizil export a tim zisky..
    VSE LIMITED
Aktuální komentáře
22.5.2018
10:30Velký den pro pražskou burzu. Otevřenější regulátor ve Francii  
9:51Pokles italského napětí vrací eurodolar nad 1,1800  
9:31Atraktivní světové akcie na domácí burze a za koruny!
9:12Rozbřesk: Nová vlna státních dluhopisů na obzoru
8:54Po ránu by se mělo dařit Německu, do Prahy nastupují světové tituly  
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba