Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Novela zákona o DPH přináší nástroj proti daňovým únikům i změnu v insolvenčním řízení

Novela zákona o DPH přináší nástroj proti daňovým únikům i změnu v insolvenčním řízení

01.04.2011 9:12
Autor: mediafax

Opravu výše daně u pohledávek za dlužníky v insolvenci umožňuje novela zákona o DPH, která začíná platit od pátku. Zákon podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) přináší také průlomový nástroj v boji proti daňovým únikům.

Oprava výše daně z pohledávky se má podle návrhu provádět jen u takové, která vznikla nejpozději šest měsíců před rozhodnutím soudu o úpadku. Omezí se tak případné zneužití, ale přitom tato možnost podpoří podnikatele, tvrdí ministerstvo.

Kromě tohoto zvýhodnění norma přináší i nový nástroj v boji proti daňovým únikům. Konkrétně se jedná o zavedení společné odpovědnosti, která v praxi znamená ručení odběratele za DPH, kterou neodvedl jeho dodavatel, s čímž byl odběratel srozuměný.

Předloha má rozšířit okruh zboží, u kterého je povinnost zaplacení daně přenesena z dodavatele přímo na odběratele. Do konce března se takové opatření týkalo pouze zlata, ale od pátku začaly nově stejnému režimu podléhat i emisní povolenky či montážní práce.

Poslanci museli při schvalování zákona přehlasovat původní nesouhlas horní komory. Senátu na zákonu vadila především možnosti uplatnění nároku na odpočet DPH u plátců, kteří přijmou zdanitelné plnění. Stávající úprava říkala, že je možné uplatnit nárok na odpočet DPH za období, ve kterém nastalo daňové plnění. Nová úprava však říká, že je nutné mít daňový doklad.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.01.2026
22:00Trhy se oklepávají z Trumpových pohrůžek  
17:40S akciemi CSG lze obchodovat i přes Patrii. Na co si dát při zadávání pokynu pozor
17:12Ono to zase takové eso není…
16:26Růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí zrychlil na 4,4 procenta
15:20Deutsche Bank: AI čeká těžký rok, prim budou hrát tři témata
13:49Invesco: Rekordní koncentrace, rekordní riziko. Nastal čas pro nevážené S&P 500?
12:46Zadlužení EU se ve třetím čtvrtletí zvýšilo, v Česku ale kleslo
12:39Český kapitál loni na světovém trhu posílil, transakcí přibyla čtvrtina
12:23Investoři se vracejí do akcií, ale zlato si nechávají  
12:16Goldman Sachs navyšuje pro zlato cílovou cenu ke konci roku na 5 400 dolarů
10:33Ubisoft ve vážných problémech: společnost ruší herní projekty a zavírá studia. Akcie padají až o 30 procent
9:10Rozbřesk: Obchodní válka s USA je stále větší hrozba pro růst než pro inflaci
8:51Trump se dohodl se šéfem NATO, nová cla nezavede. Evropa reaguje růstem  
8:15Trhy ocenily dohodu Trumpa s Ruttem o Grónsku. Trump nezvýší cla
6:03Mobius: Čínské akcie zajímavé, na zlatu je spíše čas vybírat zisky
21.01.2026
22:06Wall Street prudce rostla: Trump couvl z cel, trhy obracejí "sell America trade"  
17:08Americká investiční hádanka
16:47Trump v Davosu kritizoval Evropu, která podle něj nemíří správným směrem
15:26Má Boeing to nejhorší za sebou? Akcie se konečně plně zotavily z incidentu s odtrženým panelem
14:00Netflix překvapil tržbami, ale investoři řeší výhled a velkou akvizici WBD  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data