Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Geithner: USA narazí na dluhovou hranici do poloviny května, připravujeme krizový scénář

Geithner: USA narazí na dluhovou hranici do poloviny května, připravujeme krizový scénář

05.04.2011 17:26
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Pouhých 95 miliard dolarů zbývá americkému ministerstvu financí do naplnění limitu pro zadlužování se, stanoveného americkým Kongresem. Jeho šéf Timothy Geithner připravuje krizový scénář, který mu umožní získat alespoň několik týdnů času navíc v případě, že Kongres dohody na navýšení dluhové hranice skutečně včas nedosáhne a výpůjční potřeba narazí na stávajících 14,3 bilionu amerických dolarů. Zatímco prognóza amerického MF z úvodu tohoto roku hovořila o polovině dubna až konci května tohoto roku, Geithner pro CNBC nově uvedl, že limit bude naplněn nejpozději dne 16. května.

„Čím déle Kongres otálí s navýšením právního limitu pro schopnost Spojených států si půjčovat, tím více riskuje důvěru investorů z celého světa, kteří bezvýhradně očekávají schopnost USA dostát svým závazkům,“ varoval Geithner. Selhání Spojených států je podle něj „prostě nemyslitelné“.

Za blokací navýšení dluhového limitu země je vyhrocený spor mezi Obamovými demokraty a Republikány. Ti nezbytnost navýšení limitu využívají ke tlaku na administrativu prezidenta Obamy, aby ta odsouhlasila široké spektrum rozpočtových škrtů. Republikáni usilují o snížení plánovaného deficitu rozpočtu na rok 2011/2012 o 33 miliard dolarů, což je relativně nízké číslo v porovnání s jeho celkovým rozsahem 1,4 bilionu dolarů. Již dříve například Goldman Sachs spočetla dopad 25 mld. USD výdajových škrtů na -1 % anualizovaného růstu HDP ve 2Q11 a 3Q11. Požadavek na 60 mld. USD a více by dle GS ale již mohl způsobit druhé dno ekonomiky.

Geithner varuje, že blokace navýšení dluhové hranice povede k výstřelu úrokových sazeb směrem vzhůru a může vyvolat novou finanční krizi, který bude svými dopady potenciálně ještě hrubší, než tak, ze které se ekonomika postupně dostává. Za jednoznačně katastrofální označil dopady takového rozhodnutí také šéf Fedu Ben Bernanke pro Bloomberg.

V případě, že dluhová hranice nebude navýšena, Spojené státy si dle ministra financí Geithnera po 8. červenci nepůjčí jednoduše už ani dolar. Do té doby má dle jeho slov MF nástroje, jak "problém" oddálit. Část zákonodárců jako ochranu před rychlou neschopností dostát (zejména mezinárodním) závazkům požaduje schválení zákonu, který MF nařídí nejprve hradit úroky z dluhopisů před závazky plynoucími z oblasti sociálního zabezpečení a zdravotní péče. Navrhován je některými legislativci také krizový scénář odprodejů zlatých rezerv země či portfolií vládou ovládaných úvěrů (například studentských půjček) ve snaze za každou cenu odvrátit náraz na dluhový limit. Tyto úvahy ale Geithner v oficiální rovině razantně odmítá: „Nebudeme likvidovat aktiva proto, abychom si koupili více času pro Kongres. To by bylo pro Spojené státy a důvěru v ně likvidační,“ uvedl ministr financí.

Na základě loňských srovnání je zadlužení Spojených států metrikou MMF vyšší v porovnání s velikostí ekonomiky, než Francie, Kanady či Německa. Nižší ale, než například Itálie či Japonska. „Ano, dluhové parametry ekonomiky Spojených států se musejí změnit. Ne ale pod tlakem časového vydírání Kongresem,“ uvedl ministr financí. Nové projekce vývoje dluhu a opatření k jeho snižování chce nabídnout v květnu.

Republikánská sada opatření pro snížení celkového dluhu se poprvé představí v americkém Kongresu právě dnes. „Musíme ukázat, že umíme situaci dostat pod kontrolu při posílení ekonomiky. Chceme problém dluhu dostat (i bolestně) pod kontrolu a vyřešit jej, než bude zcela mimo naše možnosti řešení,“ uvedl republikánský šéf rozpočtového výboru Kongresu Paul Ryan. Úspory a nová opatření se mají dotknout zejména sociálního zabezpečení a zdravotní péče a vést k dohodě na nové podobě legislativy v této oblasti v průběhu roku. Celkově mají úsporná opatření snížit vládní výdaje za dekádu o čtyři miliardy dolarů. Dohoda je nezbytná pro odsouhlasení navýšení dluhového limitu. Ryan čeká odpor ze strany Demokratů i části vlastních Republikánů. „Problémem Washingtonu je chybějící snaha na problému dluhu cokoli seriózně a upřímně řešit, zato o to větší chuť dluh jako problém proti vám využít při příštích volbách,“ uvádí Ryan. Podle jeho slov, i slov dalších spolupracovníků na návrhu, kteří odrážejí útoky na tvrdost opatření, ani nyní prosazované změny nevyrovnají rozpočet Spojených států za dříve, než 20 let.

Co například navrhují republikáni: Snížení horní sazby korporátní daně z 35 % na 25 % a daně z osobních příjmů také na 25 %. Dále chtějí zavést opatření limitující vládní výdaje vůči velikosti ekonomiky. Poměr narostl na 25 % ve fiskálním roce 2009, Obama počítá s úrovněmi kolem 23 %. Republikáni požadují automatické škrty v případě, že dojde k překročení těchto hranic. Nové uspořádání zdravotního zabezpečení má uspořit 280 miliard dolarů z rozpočtového schodku během 10 let. Změnou má projít program zdravotní péče, zajišťující ji chudým. Podobnosti zatím postrádají navrhované změny v oblasti sociálního zabezpečení.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.10.2019
22:01Americké akcie poblíž historických maxim
18:05Valuace akcií, historické zkušenosti a index utrpení
17:44Summary: Kvartální výsledky Ericsson, Netflix a Morgan Stanley
17:13Nadšení z dohody nevydrželo, data ani dnes neuškodila  
17:06Avast zřejmě zvedl kvartální výnosy. Potvrdí výhled? (prognóza analytika Patrie)  
15:38Netflix na reparát: Růst tržeb i uživatelů pořád neumí (komentář analytika)  
15:28CETV nově čeká letošní růst zisku OIBDA o 15-17 %. Média spekulují o brzkém převzetí PPF
14:54Německá vláda zhoršila výhled růstu na příští rok
13:57Bance Morgan Stanley k silným číslům pomohly dluhopisy, akcie reagují růstem
12:05EU a britský premiér: Máme dohodu o brexitu
11:26CIBC, TDS: Trhy nijak předražené, pozice příliš negativní
11:06Trhy se konsolidují. Na programu summit EU o brexitu a americká data  
10:44Lákají vás vysoké dividendy? Pak nepřehlédněte novou možnost pravidelné investice
9:08Rozbřesk: Klíčový summit o brexitu začíná
8:59Začíná summit EU: Na pořadu především brexit, ale i spory o rozpočet
8:52Trhy dnes v úvodu míří spíše níž. Napětí kolem brexitu, CETV si chváli výsledky i oddlužování  
8:28CETV zlepšuje hospodaření a výhled OIBDA a snižuje dluh. Zisk zkresluje prodej chorvatských aktiv (+ komentář analytika)
6:37Reuters: Londýn je stále na trůnu globálních financí
16.10.2019
22:01Výsledková sezona se rozbíhá pozitivně
17:54Analýza: Hrozí nákaza z Německa?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, q/q
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y