Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Anketa – Rozpadne se vládní koalice po skandálu (nejen) kolem Věcí veřejných?

Anketa – Rozpadne se vládní koalice po skandálu (nejen) kolem Věcí veřejných?

12.04.2011 17:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Věci veřejné, plány soukromé? V polovině minulého týdne vypukla kauza údajného uplácení loajality ve Věcech veřejných, která vyústila ve vyloučení šéfky poslaneckého klubu VV Kristýny Kočí, bývalého místopředsedy strany Škárky a poslance Humla. Rozvinula se však především v rozkol vládní koalice ODS, TOP09 a VV a křížovou střelbu za odvolání ministrů jednoho, druhého či třetího tábora. MfD navíc přišla z dlouho sestavovanou mozaikou, která podle listu dokazuje, že Vít Bárta vstup do vysoké politiky osnuje již od roku 2008 v zájmu získání zakázek pro ABL.

Bárta (podal demisi), John, Dobeš (jejich odchod žádá Nečas), Vondra (dal funkci k dispozici premiérovi, zatížen kauzou Promopro), Kalousek, Fuksa jsou jména ministrů, která střídavě požadují nahradit ODS či VV v zájmu očisty vládní koalice od korupce a výměnou za očistu napojení vlády a jednotlivých rezortů na bezpečnostní agenturu rodiny již odstoupivšího ministra dopravy Víta Bárty ABL. Právě on se měl snažit podporovat loajalitu v rámci VV skrze „úplatky“ poslancům Škárkovi a Kočí (jejich verze) či jim naopak pomáhat po snížení platů poslanců skrze poskytnuté půjčky „na dobré slovo“ (verze Bárty). Vít Bárta hodlá v nadcházejících týdnech a měsících věnovat úsilí své očistě a kandidatuře na předsedu Věcí veřejných. Premiér Petr Nečas doručil prezidentovi ČR demise Bárty a návrhy na odvolání ministra vnitra Radka Johna a ministra školství Dobeše. Zároveň uvedl, že pro ODS je nadále nepřijatelné, aby rezort vnitra vedli lidé Věcí veřejných, napojeni na ABL. Prezident Klaus však odmítl prozatím demisi a odvolání přijmout s tím, že od vlády chce „jízdní řád“ jejího dalšího fungování jako záruku politické stability. Nečas jej nepřímo upozornil na vyznění Ústavy ČR, která nedává prezidentovi žádná oprávnění požadovat „plán B“, ale konstatuje, že „premiér navrhne a prezident odvolá“.

Na další nejistotu a jen papírovou funkci šéfa Věcí veřejných Radka Johna ukazují jeho nejistá vyjádření do médií (například ve věci sponzorů VV) a umocňují tvrzení premiéra Nečase, že faktickým šéfem vnitra byl právě Vít Bárta a jeho lidé. Do poněkud „balkánských poměrů“ posouvá události kolem odvolané šéfky poslanců VV Kočí nález odposlouchávacího zařízení jí najatou bezpečnostní agenturou v její ložnici. Nález vyvolal v koalici další emoce a odhodlání nesdílet vládu s lidmi napojenými na ABL (aniž by byl prokázán původ nálezu).


Názory politologů:

Zdeněk Zbořil: "Jde víc a víc o postavení lidí v mocenských strukturách, a zdaleka ne o reformu, ať už čehokoliv. V pozadí série afér, které v posledních měsících zmítaly českou politickou scénou, jsou snahy například ministra Vondry odstřihnout chobotnici na obraně, či deklarovaná snaha Víta Bárty z VV vypořádat se s betonářskou lobby"
 
Vladimíra Dvořáková: „Nynější spory ODS, Věcí veřejných a TOP 09 už nelze hodnotit podle jakýchkoliv odborných teorií koalic, podle stupně prosazování či prolínání stranických programů. Člověk neví, jak to číst. Tohle už je jenom o tom, kdo co na koho má a jakou hru hraje"

Jiří Pehe: "Myslím si, že situace bohužel nahrává domněnkám, že tak jako mnoho dalších politických procesů v Čechách, tak i tento je částečně ovlivněn nejrůznějšími podnikatelsko-politickými zájmy, skupinami, které stojí v pozadí za politikou"


Přežije česká vláda události posledních dní s jen umírněnými personálními změnami? Přežije stávající trojkoalice ODS, TOP09 a VV za cenu značných personálních otřesů? Odejdou VV do opozice a bude možné udržet plus mínus stohlasý kabinet ODS a TOP09 s podporou části VV? Nebo se vláda rozpadne a Česká republika tak směřuje k předčasným volbám? Přispějte Vaším názorem do nové ankety!


Váš názor
 • 13.04.2011 10:00

  Holt jsou kmotrovská jádra ODS i ČSSD už pořádně vyhladovělá a Bátra jaksi stále není "ke koupi" (neb má proti kmotrům sice peněz málo, ale i tak dost na zbytek života a v politice je už kvůli egu a nikoli korytu /s čímž nepočítali/ přičemž na rozdíl od podobně směrovaného Špidly není *** a nenechá se o***t i za něj kasírujícími vlezdo***-poraděnky). - - - Takže jedinou šancí kmotrů obou partají je skrytá (více či méně) velká koalice maximálně s trpěnou komparsní rolí pro TOP - při prosincovém pokusu by v ní pro čerstvě zasaženou ODS vybylo moc málo koryt, tak to museli odložit, počkat na potvrzení pozice kmotrovského jádra na sjezdu ČSSD a teď do toho praštili znova. = Nic, co by nebylo očekáváno, v podstatě jedinou zajímavou otázkou na téhle předpřipravené nudě je, zda je Kmenta opravdu tak blbej, že jim to sehrál zadarmo.
  H.B.
  • Re:
   13.04.2011 13:02

   Když tomuhle věříte... Možná nám to někdy "osvětlí" v nějakém fundovaném pořadu. Třeba "Na vlastní (bleděmodré) oči"
   sgt.Mike
 • Jde o moc moci
  12.04.2011 20:57

  Celé obvinění ABL je jen virtuální realitou podporovanou kromě soukromou MFD také veřejnoprávní ČT 24. Všichni aktéři puče opakují jako cvičené opice stále stejná slova bez jediné invence nebo pokusu o podání důkazu. A přitom nejde o Víta Bártu ale o obsazení ministerstva vnitra. Tam směřují plány pana Tluchoře a spol. protože činnost ministra Johna hrozí odhalením zločinů ODS z dob jejího vládnutí. Pokud Radek John neustoupí, a já ho o to prosím, a pokud bude nadále požadovat odstoupení nejzkorumpoivanějšího politika Kalouska, koalice se rozpadne. Pro Tluchoře a spol a pro Kalouska a jeho finanční přátele ztratí totiž smysl. Budou hledat nová řešení, třeba s ČSSD, kde najdou napojení na stejné kmotry.
  Juniper
  • Re: Jde o moc moci
   13.04.2011 9:20

   Za ty roky jsem větší bordel na vnitru nezažil. A věřte, že vím, o čem mluvím...
   sgt.Mike
Aktuální komentáře
12.05.2021
22:03Dubnová inflace volá medvědy  
17:53Směrem k dalším rekordům
17:44Reakce na inflační čísla nabrala na síle, rostoucí výnosy doléhají na akcie  
17:10PlayStation, pračky, zubní kartáčky i těžba kryptoměn. Čipy chybí všude a podle analytiků nejméně do roku 2023 budou chybět dál
16:28Bayer nabízí uspokojivé výsledky s nízkou valuací  
16:27Polsko navýší kontrolu nad Orlenem, chce z něj udělat národního šampiona
15:28Ceny v USA výrazně zrychlují a táhnou výš inflační očekávání. Akcie i dluhopisy klesly  
13:52Zlato už zase dává smysl. Otočilo propad na růstu americké inflace. Jaký je výhled pro další kovy?  
12:52Electronic Arts hravě přeskočil laťku trhu, tržby táhly Apex Legends a FIFA  
12:00Photon Energy prudce propadl zisk. Vysvětluje to nižšími výnosy a rozvojem projektů v Polsku a Rumunsku
11:55Česko letos poroste rychleji, než se čekalo, odhaduje EK. Příští rok ale růst HDP zaostane za odhady
11:51Poptávka po ropě se letos bude podle IAE zvyšovat rychleji než nabídka
11:34Výprodeje akcií ustaly. Inflace klíčovou událostí, ale je třeba hledět i dál  
11:08Analytik: Kvartál a výhled Palantiru mírně nad očekávání, cena stále nízká  
10:52Reset CD Projektu si vyžádal novou cílovou cenu Patrie  
9:49Commerzbank svými výsledky pozitivně překvapila, akcie reagují růstem
9:47Nová pravidla WhatsAppu: Otevřená cesta vašich dat do Facebooku?
9:30Lockdown zatlačil v prvním kvartálu britskou ekonomiku do poklesu o 1,5 procenta
9:15Rozbřesk: Výprodej před dnešní americkou inflací akceleruje
9:14Po Toyotách je na konci pandemie sháňka, kvartální zisk vyskočil o 92 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Allianz SE (03/21 Q1, Bef-mkt)
0:00Commerzbank AG (03/21 Q1, Bef-mkt)
0:00Dialog Semiconductor PLC (03/21 Q1)
0:00Electricite de France SA (03/21 Q1)
0:00Poste Italiane SpA (03/21 Q1, Bef-mkt)
0:00Varta AG (03/21 Q1, Bef-mkt)
0:00Vroom Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
0:00Wienerberger AG (03/21 Q1)
7:00Deutsche Telekom AG (03/21 Q1)
7:00Merck KGaA (03/21 Q1)
7:00RWE AG (03/21 Q1)
7:30Bayer AG (03/21 Q1)
7:45Koninklijke Ahold Delhaize NV (03/21 Q1)
8:00Fortum Oyj (03/21 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00Iberdrola SA (03/21 Q1)
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y