Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Anketa – Rozpadne se vládní koalice po skandálu (nejen) kolem Věcí veřejných?

Anketa – Rozpadne se vládní koalice po skandálu (nejen) kolem Věcí veřejných?

12.04.2011 17:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Věci veřejné, plány soukromé? V polovině minulého týdne vypukla kauza údajného uplácení loajality ve Věcech veřejných, která vyústila ve vyloučení šéfky poslaneckého klubu VV Kristýny Kočí, bývalého místopředsedy strany Škárky a poslance Humla. Rozvinula se však především v rozkol vládní koalice ODS, TOP09 a VV a křížovou střelbu za odvolání ministrů jednoho, druhého či třetího tábora. MfD navíc přišla z dlouho sestavovanou mozaikou, která podle listu dokazuje, že Vít Bárta vstup do vysoké politiky osnuje již od roku 2008 v zájmu získání zakázek pro ABL.

Bárta (podal demisi), John, Dobeš (jejich odchod žádá Nečas), Vondra (dal funkci k dispozici premiérovi, zatížen kauzou Promopro), Kalousek, Fuksa jsou jména ministrů, která střídavě požadují nahradit ODS či VV v zájmu očisty vládní koalice od korupce a výměnou za očistu napojení vlády a jednotlivých rezortů na bezpečnostní agenturu rodiny již odstoupivšího ministra dopravy Víta Bárty ABL. Právě on se měl snažit podporovat loajalitu v rámci VV skrze „úplatky“ poslancům Škárkovi a Kočí (jejich verze) či jim naopak pomáhat po snížení platů poslanců skrze poskytnuté půjčky „na dobré slovo“ (verze Bárty). Vít Bárta hodlá v nadcházejících týdnech a měsících věnovat úsilí své očistě a kandidatuře na předsedu Věcí veřejných. Premiér Petr Nečas doručil prezidentovi ČR demise Bárty a návrhy na odvolání ministra vnitra Radka Johna a ministra školství Dobeše. Zároveň uvedl, že pro ODS je nadále nepřijatelné, aby rezort vnitra vedli lidé Věcí veřejných, napojeni na ABL. Prezident Klaus však odmítl prozatím demisi a odvolání přijmout s tím, že od vlády chce „jízdní řád“ jejího dalšího fungování jako záruku politické stability. Nečas jej nepřímo upozornil na vyznění Ústavy ČR, která nedává prezidentovi žádná oprávnění požadovat „plán B“, ale konstatuje, že „premiér navrhne a prezident odvolá“.

Na další nejistotu a jen papírovou funkci šéfa Věcí veřejných Radka Johna ukazují jeho nejistá vyjádření do médií (například ve věci sponzorů VV) a umocňují tvrzení premiéra Nečase, že faktickým šéfem vnitra byl právě Vít Bárta a jeho lidé. Do poněkud „balkánských poměrů“ posouvá události kolem odvolané šéfky poslanců VV Kočí nález odposlouchávacího zařízení jí najatou bezpečnostní agenturou v její ložnici. Nález vyvolal v koalici další emoce a odhodlání nesdílet vládu s lidmi napojenými na ABL (aniž by byl prokázán původ nálezu).


Názory politologů:

Zdeněk Zbořil: "Jde víc a víc o postavení lidí v mocenských strukturách, a zdaleka ne o reformu, ať už čehokoliv. V pozadí série afér, které v posledních měsících zmítaly českou politickou scénou, jsou snahy například ministra Vondry odstřihnout chobotnici na obraně, či deklarovaná snaha Víta Bárty z VV vypořádat se s betonářskou lobby"
 
Vladimíra Dvořáková: „Nynější spory ODS, Věcí veřejných a TOP 09 už nelze hodnotit podle jakýchkoliv odborných teorií koalic, podle stupně prosazování či prolínání stranických programů. Člověk neví, jak to číst. Tohle už je jenom o tom, kdo co na koho má a jakou hru hraje"

Jiří Pehe: "Myslím si, že situace bohužel nahrává domněnkám, že tak jako mnoho dalších politických procesů v Čechách, tak i tento je částečně ovlivněn nejrůznějšími podnikatelsko-politickými zájmy, skupinami, které stojí v pozadí za politikou"


Přežije česká vláda události posledních dní s jen umírněnými personálními změnami? Přežije stávající trojkoalice ODS, TOP09 a VV za cenu značných personálních otřesů? Odejdou VV do opozice a bude možné udržet plus mínus stohlasý kabinet ODS a TOP09 s podporou části VV? Nebo se vláda rozpadne a Česká republika tak směřuje k předčasným volbám? Přispějte Vaším názorem do nové ankety!


Váš názor
 • 13.04.2011 10:00

  Holt jsou kmotrovská jádra ODS i ČSSD už pořádně vyhladovělá a Bátra jaksi stále není "ke koupi" (neb má proti kmotrům sice peněz málo, ale i tak dost na zbytek života a v politice je už kvůli egu a nikoli korytu /s čímž nepočítali/ přičemž na rozdíl od podobně směrovaného Špidly není *** a nenechá se o***t i za něj kasírujícími vlezdo***-poraděnky). - - - Takže jedinou šancí kmotrů obou partají je skrytá (více či méně) velká koalice maximálně s trpěnou komparsní rolí pro TOP - při prosincovém pokusu by v ní pro čerstvě zasaženou ODS vybylo moc málo koryt, tak to museli odložit, počkat na potvrzení pozice kmotrovského jádra na sjezdu ČSSD a teď do toho praštili znova. = Nic, co by nebylo očekáváno, v podstatě jedinou zajímavou otázkou na téhle předpřipravené nudě je, zda je Kmenta opravdu tak blbej, že jim to sehrál zadarmo.
  H.B.
  • Re:
   13.04.2011 13:02

   Když tomuhle věříte... Možná nám to někdy "osvětlí" v nějakém fundovaném pořadu. Třeba "Na vlastní (bleděmodré) oči"
   sgt.Mike
 • Jde o moc moci
  12.04.2011 20:57

  Celé obvinění ABL je jen virtuální realitou podporovanou kromě soukromou MFD také veřejnoprávní ČT 24. Všichni aktéři puče opakují jako cvičené opice stále stejná slova bez jediné invence nebo pokusu o podání důkazu. A přitom nejde o Víta Bártu ale o obsazení ministerstva vnitra. Tam směřují plány pana Tluchoře a spol. protože činnost ministra Johna hrozí odhalením zločinů ODS z dob jejího vládnutí. Pokud Radek John neustoupí, a já ho o to prosím, a pokud bude nadále požadovat odstoupení nejzkorumpoivanějšího politika Kalouska, koalice se rozpadne. Pro Tluchoře a spol a pro Kalouska a jeho finanční přátele ztratí totiž smysl. Budou hledat nová řešení, třeba s ČSSD, kde najdou napojení na stejné kmotry.
  Juniper
  • Re: Jde o moc moci
   13.04.2011 9:20

   Za ty roky jsem větší bordel na vnitru nezažil. A věřte, že vím, o čem mluvím...
   sgt.Mike
Aktuální komentáře
21.10.2019
17:46Nové ekonomické myšlenky potřebujeme jako sůl. Ale z trochu jiné roviny
17:05Evropa roste na vyšší pravděpodobnosti dohody o brexitu, v Praze zářil Avast  
16:59Hlasování v Británii se odkládá, tržní optimismus však podporují zprávy z USA  
16:55Byty v Česku ve druhém čtvrtletí zdražily o desetinu na 60 700 Kč/m2
16:35Čisté příjmy Evropanů jsou letos vyšší o 3,5 procenta
15:22McKinsey: Každé třetí bance hrozí zánik. Proč?
14:22IEA čeká silný růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů
14:00Pictet: Klesá riziko recese, valuace mohou jít nahoru
12:30Týdenní výhled: Brexit – buď dohoda, nebo odložení. Výsledková sezóna v plném proudu, od bank přebírají žezlo IT a průmysl  
11:28Lehce pozitivní vstup do nového týdne. Riziko divokého brexitu kleslo  
10:55Carney: Investice se nyní mohou zvednout, Británie může táhnout globální ekonomiku z útlumu
10:19Havlíček: Bez nových zdrojů nebude mít Česko kde brát elektřinu
9:40FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce
9:15Rozbřesk: Čekají nás klíčové brexitové dny, libra nervózně vyčkává
8:57Odklad dohody o brexitu a pokrok v jednáních USA-Čína. Burzy mohou otevřít lehce v plusu  
8:53Křetínského CMI koupila čtyřprocentní podíl v ProSiebenSat.1
8:31MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO
6:02Jak sledováním výsledků zbavit svět krátkozrakosti
20.10.2019
13:14Víkendář: Největší zklamání z ekonomů v historii?
8:14Britský premiér dohodu o brexitu neprosadil, požádal o tříměsíční odklad odchodu z EU

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Halliburton Co (09/19 Q3, Bef-mkt)
SAP SE (12/19 Q4)