Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Anketa – Rozpadne se vládní koalice po skandálu (nejen) kolem Věcí veřejných?

Anketa – Rozpadne se vládní koalice po skandálu (nejen) kolem Věcí veřejných?

12.4.2011 17:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Věci veřejné, plány soukromé? V polovině minulého týdne vypukla kauza údajného uplácení loajality ve Věcech veřejných, která vyústila ve vyloučení šéfky poslaneckého klubu VV Kristýny Kočí, bývalého místopředsedy strany Škárky a poslance Humla. Rozvinula se však především v rozkol vládní koalice ODS, TOP09 a VV a křížovou střelbu za odvolání ministrů jednoho, druhého či třetího tábora. MfD navíc přišla z dlouho sestavovanou mozaikou, která podle listu dokazuje, že Vít Bárta vstup do vysoké politiky osnuje již od roku 2008 v zájmu získání zakázek pro ABL.

Bárta (podal demisi), John, Dobeš (jejich odchod žádá Nečas), Vondra (dal funkci k dispozici premiérovi, zatížen kauzou Promopro), Kalousek, Fuksa jsou jména ministrů, která střídavě požadují nahradit ODS či VV v zájmu očisty vládní koalice od korupce a výměnou za očistu napojení vlády a jednotlivých rezortů na bezpečnostní agenturu rodiny již odstoupivšího ministra dopravy Víta Bárty ABL. Právě on se měl snažit podporovat loajalitu v rámci VV skrze „úplatky“ poslancům Škárkovi a Kočí (jejich verze) či jim naopak pomáhat po snížení platů poslanců skrze poskytnuté půjčky „na dobré slovo“ (verze Bárty). Vít Bárta hodlá v nadcházejících týdnech a měsících věnovat úsilí své očistě a kandidatuře na předsedu Věcí veřejných. Premiér Petr Nečas doručil prezidentovi ČR demise Bárty a návrhy na odvolání ministra vnitra Radka Johna a ministra školství Dobeše. Zároveň uvedl, že pro ODS je nadále nepřijatelné, aby rezort vnitra vedli lidé Věcí veřejných, napojeni na ABL. Prezident Klaus však odmítl prozatím demisi a odvolání přijmout s tím, že od vlády chce „jízdní řád“ jejího dalšího fungování jako záruku politické stability. Nečas jej nepřímo upozornil na vyznění Ústavy ČR, která nedává prezidentovi žádná oprávnění požadovat „plán B“, ale konstatuje, že „premiér navrhne a prezident odvolá“.

Na další nejistotu a jen papírovou funkci šéfa Věcí veřejných Radka Johna ukazují jeho nejistá vyjádření do médií (například ve věci sponzorů VV) a umocňují tvrzení premiéra Nečase, že faktickým šéfem vnitra byl právě Vít Bárta a jeho lidé. Do poněkud „balkánských poměrů“ posouvá události kolem odvolané šéfky poslanců VV Kočí nález odposlouchávacího zařízení jí najatou bezpečnostní agenturou v její ložnici. Nález vyvolal v koalici další emoce a odhodlání nesdílet vládu s lidmi napojenými na ABL (aniž by byl prokázán původ nálezu).


Názory politologů:

Zdeněk Zbořil: "Jde víc a víc o postavení lidí v mocenských strukturách, a zdaleka ne o reformu, ať už čehokoliv. V pozadí série afér, které v posledních měsících zmítaly českou politickou scénou, jsou snahy například ministra Vondry odstřihnout chobotnici na obraně, či deklarovaná snaha Víta Bárty z VV vypořádat se s betonářskou lobby"
 
Vladimíra Dvořáková: „Nynější spory ODS, Věcí veřejných a TOP 09 už nelze hodnotit podle jakýchkoliv odborných teorií koalic, podle stupně prosazování či prolínání stranických programů. Člověk neví, jak to číst. Tohle už je jenom o tom, kdo co na koho má a jakou hru hraje"

Jiří Pehe: "Myslím si, že situace bohužel nahrává domněnkám, že tak jako mnoho dalších politických procesů v Čechách, tak i tento je částečně ovlivněn nejrůznějšími podnikatelsko-politickými zájmy, skupinami, které stojí v pozadí za politikou"


Přežije česká vláda události posledních dní s jen umírněnými personálními změnami? Přežije stávající trojkoalice ODS, TOP09 a VV za cenu značných personálních otřesů? Odejdou VV do opozice a bude možné udržet plus mínus stohlasý kabinet ODS a TOP09 s podporou části VV? Nebo se vláda rozpadne a Česká republika tak směřuje k předčasným volbám? Přispějte Vaším názorem do nové ankety!


Váš názor
 • 13.4.2011 10:00

  Holt jsou kmotrovská jádra ODS i ČSSD už pořádně vyhladovělá a Bátra jaksi stále není "ke koupi" (neb má proti kmotrům sice peněz málo, ale i tak dost na zbytek života a v politice je už kvůli egu a nikoli korytu /s čímž nepočítali/ přičemž na rozdíl od podobně směrovaného Špidly není *** a nenechá se o***t i za něj kasírujícími vlezdo***-poraděnky). - - - Takže jedinou šancí kmotrů obou partají je skrytá (více či méně) velká koalice maximálně s trpěnou komparsní rolí pro TOP - při prosincovém pokusu by v ní pro čerstvě zasaženou ODS vybylo moc málo koryt, tak to museli odložit, počkat na potvrzení pozice kmotrovského jádra na sjezdu ČSSD a teď do toho praštili znova. = Nic, co by nebylo očekáváno, v podstatě jedinou zajímavou otázkou na téhle předpřipravené nudě je, zda je Kmenta opravdu tak blbej, že jim to sehrál zadarmo.
  H.B.
  • Re:
   13.4.2011 13:02

   Když tomuhle věříte... Možná nám to někdy "osvětlí" v nějakém fundovaném pořadu. Třeba "Na vlastní (bleděmodré) oči"
   sgt.Mike
 • Jde o moc moci
  12.4.2011 20:57

  Celé obvinění ABL je jen virtuální realitou podporovanou kromě soukromou MFD také veřejnoprávní ČT 24. Všichni aktéři puče opakují jako cvičené opice stále stejná slova bez jediné invence nebo pokusu o podání důkazu. A přitom nejde o Víta Bártu ale o obsazení ministerstva vnitra. Tam směřují plány pana Tluchoře a spol. protože činnost ministra Johna hrozí odhalením zločinů ODS z dob jejího vládnutí. Pokud Radek John neustoupí, a já ho o to prosím, a pokud bude nadále požadovat odstoupení nejzkorumpoivanějšího politika Kalouska, koalice se rozpadne. Pro Tluchoře a spol a pro Kalouska a jeho finanční přátele ztratí totiž smysl. Budou hledat nová řešení, třeba s ČSSD, kde najdou napojení na stejné kmotry.
  Juniper
  • Re: Jde o moc moci
   13.4.2011 9:20

   Za ty roky jsem větší bordel na vnitru nezažil. A věřte, že vím, o čem mluvím...
   sgt.Mike
Aktuální komentáře
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále
10:26Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích
9:11Rozbřesk: Čína hlásí nejhorší HDP od krize a napětí na italských dluhopisech stoupá
8:58Evropské burzy po čínské rally mohou začít den opatrně v plusu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data