Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tuzemská RWE zřejmě  v létě zdraží plyn zhruba o 10 procent

Tuzemská RWE zřejmě v létě zdraží plyn zhruba o 10 procent

22.04.2011 8:34
Autor: ČTK

Tuzemská plynárenská společnost RWE Transgas očekává, že cena plynu pro spotřebitele pro letní období stoupne asi o desetinu, uvedl šéf RWE Transgas Martin Herrmann. Zdražení podle plynárenské firmy souvisí s růstem cen ropy kvůli občanské válce v Libyi a celkové nestabilitě v arabských zemích. "Veškeré predikce a dílčí propočty nám signalizují, že cena by měla vzrůst asi o deset procent," uvedl Herrmann. Podle něj ale rozhodne aktuální kurz koruny vůči dolaru, takže finální nárůst nakonec nemusí být dvouciferný.

Herrmann nepředpokládá, že by RWE Transgas ztrácela v konkurenci s firmami, které nemají dlouhodobé kontrakty s dodavateli a plyn nakupují na trzích za okamžité, spotové ceny. „I na spotových trzích narostla cena zemního plynu za posledního půl roku o 22 procent. Nárůst se musí zákonitě, dnes nebo později, projevit u všech obchodníků s touto komoditou,“ poznamenal šéf tuzemského lídra na trhu s plynem. "Pokud bychom nereagovali, máme propočítáno, že bychom tratili stovky milionů korun za jedno čtvrtletí,“ řekl Herrmann deníku Právo.

RWE Transgas nové ceny ohlásí nejméně 30 dní před jejich změnou, ceny by se tak mohly měnit asi za pět týdnů, koncem května. "Změny cen komodity nejsou regulovány, a tak je lze provádět volně. U plynu tvoří neregulovaná část ceny asi 20 procent," řekl Právu místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček.

RWE Transgas je dominantní plynárenský podnik v tuzemsku. Skupina RWE má v Česku více než 2,3 milionu zákazníků a ovládá řadu společností.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.06.2026
12:16Oracle doručil silná čísla, trh ale znervóznily obří investice do umělé inteligence  
11:56Mercedes se dohodl s firmou Tytan na spolupráci při výrobě systémů proti dronům
11:06Vyšší investice Oraclu do datacenter děsí investory. Akcie reagují poklesem  
10:27Akcie naznačují obrat vzhůru, zatímco se čeká na ECB a další inflační čísla  
10:15SpaceX: Co všechno potřebujete vědět o největším IPO v historii Wall Street  
9:45Státy EU a europoslanci se shodli na úpravě emisních povolenek ETS 2
8:50Rozbřesk: ECB dnes „potrestá“ eurozónu za uzavřený Hormuzský průliv zvýšením sazeb
8:38Eskalace v Íránu zvyšuje napětí, ECB míří ke zvýšení sazeb a Oracle překvapil capexy  
6:03Slok: Stagflační scénář se nepotvrzuje, ekonomika se přehřívá
10.06.2026
22:01Akcie klesly kvůli napětí mezi USA a Íránem, ropa opět posílila  
17:01Americká polarizace
15:24Komerční banka, a.s.: Oznámení o umístění evropských krytých dluhopisů
15:18Inflace v zámoří za květen zrychlila, ale nepřekvapila  
14:07Státy vydávají dluhopisy rekordním tempem. Výnosy se vrací na úrovně z roku 2008  
12:20Brzdou jsou pro ekonomiku dražší nemovitosti. Proč?
12:03ČEZ vybuduje na Orlické přehradě velkou přečerpávací elektrárnu
11:32Technologie zůstávají pod tlakem před rizikovým inflačním reportem  
11:19ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:31ASML na maximech, ale s otazníky: valuace vůči konkurenci je nejnižší za několik let  
10:11Inflace v květnu zpomalila na 2,1 procenta, potvrdil ČSÚ

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, y/y