Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
UBS (+6 %) hlásí pokles zisku, ale také největší příliv peněz klientů za 3 roky

UBS (+6 %) hlásí pokles zisku, ale také největší příliv peněz klientů za 3 roky

26.04.2011 11:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Čistý zisk největší švýcarské banky UBS (17,53 CHF, 5,67%) se v prvním čtvrtletí meziročně snížil o 18 procent na 1,81 miliardy švýcarských franků, přesto překonal odhad trhu nastavený dle agentury Bloomberg na úrovni 1,69 mld. CHF. Výsledky byly negativně ovlivněny silným kurzem domácí měny. Pozitivně vyznívá naopak fakt, že banka za 1Q11 zaregistrovala velmi silný příliv nových peněz do klíčové divize pro správu majetku. Akcie UBS po ranních výsledcích vylétly až o 6 procent výše.

V uplynulých několika letech klienti UBS v důsledku finanční krize a obvinění z pomoci při daňových útocích Američanů vytáhli téměř 400 miliard švýcarských franků. Tento trend dosud znepokojoval analytiky, klienty i investory. UBS však dnes oznámila, že za poslední čtvrtletí zaznamenala divize správy majetku příliv 11,1 mld. CHF. Spolu s divizí retailu pak 16,7 mld. CHF, což je nejvíce od roku 2007 a také více než dvojnásobek proti konsensu dle agentury Bloombeg.

Generální ředitel Oswald Grübel výsledky UBS označil za uspokojivé v rámci prostředí na trhu, přiznal však, že před bankou je ještě dost práce, když dodal, že kvartální výsledky hospodaření ani v současné podobě nestačí na celkové ambice švýcarské banky. Příkladem může být třeba ziskovost divize správy majetku, která za první tři měsíce letošního roku klesla o 9,7 procenta na 1,05 miliardy švýcarských franků. Hrubé marže této oblasti podnikání UBS meziročně vzrostly na 98 bps z 93 bps, generální ředitel banky však ještě pro letošní rok cílí na 1 procentní bod.

Společnost UBS provozuje velkou část svých aktivit mimo Švýcarsko. Banka upozornila, že hodnota amerického dolaru byl v prvním čtvrtletí zhruba o 15 procent nižší než před rokem, což negativně ovlivnilo hospodaření banky. "Tento jev bude ještě určitou dobu pokračovat," uvedl finanční ředitel John Cryan.

Neznámou v rámci budoucnosti hospodaření banky jsou blížící se nová kapitálová pravidla, která budou podle tamní vlády přísnější než Basel III., aby byly velké švýcarské banky ještě bezpečnější. Švýcarský ministr hospodářství Johann Schneider-Ammann k nové regulaci v neděli uvedl: "V krátkodobém výhledu to bude spojeno s vyššími náklady a nižším ziskem. Jsem ale přesvědčen, že klienti budou peníze spíše vkládat, než vybírat." Celkově lze tak prý jednoznačně do budoucna očekávat pozitivní dopad tohoto kroku.

(Zdroj: UBS, ČTK, Bloomberg, MediaFax)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby
10:30Korunové ETFko na světové akcie má ode dneška eurovou sestru. Novinky pro české investory přinesou následující týdny
9:03Rozbřesk: Jak vyzní dnešní zasedání ČNB? Centrální bankéři by nejraději Írán „vyseděli“
8:53ČNB rozhodne o sazbách, nová naděje mezi USA a Íránem a Fed varuje před inflací  
6:00Watchlist: Začínáme sledovat ServiceNow a Nokii  
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university