Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF ČR chce zrušit čtvrtinu daňových výjimek, rozpočet získá 15 mld. Kč (přehled)

MF ČR chce zrušit čtvrtinu daňových výjimek, rozpočet získá 15 mld. Kč (přehled)

17.5.2011 16:01
Autor: Redakce, Patria.cz

Ministerstvo financí plánuje v rámci daňové reformy zrušit zhruba čtvrtinu z celkových 118 výjimek, přičemž tento krok by měl po uskutečnění všech změn do rozpočtu přinést celkem zhruba 15 miliard korun. Vyplývá to z materiálu zveřejněného ministerstvem na internetu.

V případě zdanění fyzických osob MF uvádí celkem 68 výjimek, z nichž by mělo být zrušeno celkem 22. U firem je to 50 výjimek, přičemž zrušit jich MF navrhuje sedm. Jejich rušení souvisí s představenou daňovou reformou, která má podle MF za úkol celý daňový systém zjednodušit.

Jednou z výjimek, která by podle MF měla být zrušena, je zdanění režijních jízdenek. Právě kvůli tomuto návrhu resortu financí dnes jedná Odborové sdružení železničářů o případném vyhlášení stávky. Zrušení osvobození zvýhodnění poskytovaných zaměstnavatelem provozujícím veřejnou dopravu svým zaměstnancům má přinést do rozpočtu nicméně jen zhruba 100 milionů korun.

Mnohem větší očekávaný dopad do rozpočtu a to v rozsahu 5,2 miliardy korun má zrušení osvobození hodnoty stravování poskytovaného jako nepeněžní plnění, tedy daňová podpora stravenek. Problematika obou benefitů (stravenky a doprava) má být nově řešena formou slevy na dani pro zaměstnance.


Výběr z návrhu zrušených či ponechaných výjimek a jejich rozpočtový dopad (nad jednu miliardu) s účinností od 1. ledna 2013 u fyzických osob + zdanění režijních jízdenek:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Titul Rozpočtový dopad při zrušení (v mld. Kč) Návrh Důvody pro ponechání či zrušení.
Osvobození příjmů z prodeje rodinného domu a bytu včetně pozemku 1,0 ponechat Eliminace spekulativního prodeje, podpora možnosti stěhování za prací a tím i zaměstnanosti.
Osvobození příjmů z prodeje nemovitostí 1,5 ponechat Eliminace spekulativního prodeje, podpora možnosti stěhování za prací a tím i zaměstnanosti.

 

Osvobození plnění poskytovaných ozbrojenými silami vojákům a žákům vojenských škol 1,6 zrušit Neexistuje žádný sociální ani ekonomický důvod, aby uvedené příjmy nepodléhaly zdanění, s výjimkou příjmů žáků škol.
Osvobození dotací ze státních a veřejných rozpočtů, fondů, přidělených grantů a příspěvků z prostředků Evropských společenství 3,5 ponechat Zdaňování dotací by vyvolalo tlak na jejich zvýšení. Zdaňování dotací z prostředků EU je pravidly EU zakázáno.
Osvobození příjmu plynoucího ve formě daňového bonusu - systémové 2,05 ponechat Zdanění příjmu z daně by nebylo vhodné. Navíc jde o sociální dávku nízkopříjmovým rodinám s dětmi.
Osvobození hodnoty stravování poskytovaného jako nepeněžní plnění 5,2 zrušit Problematika benefitů bude řešena slevou na dani pro zaměstnance.
Osvobození zvýhodnění poskytovaných zaměstnavatelem provozujícím veřejnou dopravu svým zaměstnancům 0,1 zrušit Problematika benefitů bude řešena slevou na dani pro zaměstnance.

 

Osvobození příspěvků zaměstnavatele na penzijní připojištění 1,0 ponechat Jde o výdaje na sociální podmínky a o podporu ve stáří.
Osvobození výher z loterií, sázek a podobných her 15 ponechat Z důvodu současného systému nakládání s výnosy z provozu loterií s jiných podobných her. Odhad dopadu odpovídá zdanění částky vyplacených výher bez ohledu na případné uplatnění slev na dani.
Nezdanitelná část základu daně - příspěvek zaplacený poplatníkem na penzijní připojištění 1 ponechat Jde o podporu obyvatelstva ve stáří.

 

Nezdanitelná část základu daně - poplatníkem zaplacené pojistné na soukromé životní pojištění 2,0 ponechat Jde o podporu obyvatelstva ve stáří.

Výběr z návrhu zrušených či ponechaných výjimek a jejich rozpočtový dopad (nad jednu miliardu) s účinností od 1. ledna 2013 u právnických osob:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Titul Rozpočtový dopad při zrušení (v mld. Kč)

 

Návrh Důvody pro ponechání či zrušení.

 

Osvobození vybraných příjmů z dividend a podílů na zisku od rezidenta 1,5 (každoročně po povinném zavedení od roku 2004) ponechat Reaguje na požadavek EU a v souladu se Směrnicí o společném systému zdanění mateřských a dceřiných společností odstraňuje překážky volného pohybu kapitálu.
Uplatnění daňové ztráty - možnost odečtu od základu daně po dobu pěti zdaňovacích období následujících bezprostředně po období, za které byla daňová ztráta vyměřena Kumulovaná neuplatněná daňová ztráta činí cca 600 miliard ponechat Opatření reagující na administrativní stanovení zdaňovacího období (kalendářní nebo hospodářský rok)
Sleva na dani pro zaměstnance se zdravotním postižením a těžším zdravotním postižením 1,5 (pozn. při převedení do působnosti MPSV nutno počítat se zohledněním v rozpočtu MPSV) zrušit Sektorová politika - podpora zaměstnávání postižených osob - podle názoru MF patří do působnosti MPSV

(Zdroj: MF ČR, čtk)

Váš názor
  • Upřesnění
    18.5.2011 9:42

    MF ČR zapomnělo na znaménka u rozpočtových dopadů - třeba u stravenek je to minus 5,2 miliardy, protože se sníží výběr DPFO a DPH, spousta lidí, kteří pracují v pohostinství, přijde o práci, atd. Na zrušení režijních jízdenek se také nic moc nevydělá, protože nelze donekonečna snižovat příjmy státním zaměstnancům (to se ostatně teď projevilo na výběru daní, když za 4 měsíce je deficit plánovaný na 6 měsíců). Dráhy a dopravní podniky budou vozit vzduch... autobus nebo vlak stojí stejně, ať veze 10 nebo 50 lidí. Proč se berou i ty poslední výhody obyčejným lidem a na druhé straně se nic nedělá s předraženými státními zakázkami? Resp. ano, ale jen u politických protivníků, kteří šlapou korupčníkům na kuří oko - Bárta, Vondra - přičemž nijak neposuzuji to, co tito dva předvedli ve "svých" kauzách. Připomeňme Bartáka - nad tím se zavřela voda, ale nejspíš má na svědomí víc vyhozených peněz státu, než Bárta a Vondra dohromady.
    bobecek
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC