Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Poslanci podpořili vládní návrh na zvýšení DPH od příštího roku

Poslanci podpořili vládní návrh na zvýšení DPH od příštího roku

8.6.2011 8:55
Autor: ČTK

Sněmovna včera v prvním čtení podpořila vládní návrh na zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty. Od příštího roku by měla vzrůst z nynějších deseti na 14 procent, zatímco horní dvacetiprocentní sazba zůstane stejná. Od roku 2013 se obě sazby mají sjednotit na 17,5 procenta. Opozice s návrhem nesouhlasí. Peníze z vybrané DPH mají podle dohody stran vládní koalice jít na velkou důchodovou reformu.

Má tak být nahrazen výpadek ve výběrech státu způsobený odklonem peněz do nově zavedených soukromých penzijních fondů. Ministr financí Miroslav Kalousek včera poslancům řekl, že peníze takto získané půjdou výlučně na důchodový účet.
 
Opoziční sociální demokraté i komunisté návrh kritizovali, poukazovali hlavně na sociální dopady a navrhovali ho zamítnout. Jihomoravský hejtman a předseda asociace krajů Michal Hašek varoval, že změna těžce zasáhne hospodaření krajů i měst. Jen v rozpočtu Jihomoravského kraje si podle něj od příštího roku vyžádá 80 milionů korun, v dalším roce až 180 milionů korun.

Jiří Dolejš (KSČM) označil návrh za nesmysl a řekl, že jeho smyslem je hlavně zalátat díru na důchodovém účtu. Varoval, že lidé začnou kupovat v zahraničí, omezí svojí spotřebu, nebo se přesunou k méně kvalitním potravinám. Stát také podle něj nakonec nemusí vybrat žádné peníze navíc.

Poslanec ODS Michal Doktor návrh hájil. Řekl mimo jiné, že obavy odpůrců změny jsou do značné míry přehnané, liché, nebo vycházejí ze špatných předpokladů.

Zato středočeský hejtman David Rath (ČSSD) kritikou nešetřil. "Vy jednou budete mít pomník jako největší zadlužovatel této země," vzkázal ministru Kalouskovi. Důchodová reforma není podle nic jiného než "lumpárna a loupež za bílého dne".

Zvýšení DPH bude znamenat zdražení potravin, léků, sociálních a zdravotních služeb, městské hromadné dopravy, vstupenek na sportovní utkání a kulturní pořady, knih, novin. Zdraží zřejmě voda, teplo, dětské pleny a autosedačky a také pohřby. Nejvíc se proti zvýšení DPH ozývají vydavatelé, podle některých to bude znamenat konec některých nakladatelství.

Změny podle propočtů ministerstva financí dopadnou nejvíce na důchodce a nízkopříjmové domácnosti s dětmi. Těm by ale měl stát následně dopady změn DPH nahradit pomocí valorizace důchodů nebo sociálními dávkami.


Váš názor
  •  
    8.6.2011 11:02

    Nedávno jsem zjistila, že bylo od r. 2011 zřejmě zrušeno osvobození I. a II. skupiny od darovací daně . Vůbec nikde jsem nezaznamenala, že by se o tom psalo. Víte o tom někdo něco?
    LLLL
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data