Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Peníze z EU pomohou pokrýt výpadek příjmů z daně na stavební spoření

Kalousek: Peníze z EU pomohou pokrýt výpadek příjmů z daně na stavební spoření

07.07.2011 9:31
Autor: ČTK

Peníze, které Evropská unie vrátí Česku z přebytku loňského rozpočtu, pomohou vyřešit propad příjmu českého rozpočtu spojený se zrušením padesátiprocentní daně na státní podporu stavebního spoření. Serveru iDnes.cz to řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Soudní zrušení daně zvýšilo schodek rozpočtu o více než pět miliard korun. EU v úterý rozhodla, že formou snížených poplatků ČR vrátí asi 1,2 miliardy korun.

"Vzhledem k tomu, že jsme ještě nevyřešili, jak naložit s tímto propadem, půjde o vítaný příspěvek," řekl Kalousek. Podle něj ale nelze tyto peníze zapojit do pravidelných výdajů, neboť je to nepravidelný příjem státní pokladny.

Ústavní soud (ÚS) na konci dubna kvůli zneužití stavu legislativní nouze zrušil úsporné změny ve stavebním spoření. Norma zavedla zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory v roce 2010, ale podle soudu bylo toto mimořádné zdanění protiústavní.

Na základě rozhodnutí ÚS vyplatilo ministerstvo financí stavebním spořitelnám většinu zbylé státní podpory za loňský rok, částka činila zhruba 5,2 miliardy korun. O tuto sumu se tedy letos zvýšil schodek státního rozpočtu. V souvislosti s výpadkem tohoto příjmu státního rozpočtu ministr Kalousek později navrhl zablokovat 2,6 miliardy korun, kterými stát financoval ztráty regionální železniční dopravy.

Evropská unie vracela celkem 4,54 miliardy eur, tedy kolem 90 miliard korun. Více než polovinu celé sumy, přesně 2,7 miliardy eur, tvoří neutracené dotace. Zbývající částka je složena z úroků z prodlení či pokut.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.05.2026
10:01Skupina ČSOB v 1. čtvrtletí: Pokračující růst úvěrů firmám na investice i domácnostem na nové bydlení
9:43Zisk Bayeru v prvním čtvrtletí výrazně překonal odhady. Konflikt na Blízkém východě jej zatím neohrožuje
9:09Rozbřesk: Češi utrácejí rychle nehledě na blízkovýchodní krizi. Může je inflace zbrzdit?
8:53Příměří mezi USA a Íránem visí na vlásku, korejské trhy zažily šok kvůli dani z AI zisků a futures jsou v červeném  
6:02Goolsbee: Klesající inflační optimismus, není dobré vylučovat růst sazeb
11.05.2026
17:30TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
17:05PODCAST Týdenní výhled: Trump míří do Číny, výsledková sezóna je nejsilnější za pět let  
15:05Mag7 jednou skončí, její relevance ale nyní zase roste
13:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
12:09Dluhopisy a zlato lehce zklamaly zprávy o Íránu, akcie začínají týden smíšeně  
11:59Netflix sází na reklamu: aktivní divák s levnějším tarifem začíná firmě vydělávat více než prémiový předplatitel
10:25Maloobchodní tržby zrychlily růst na 4,9 procenta, růst tržeb ve službách mírně zpomalil
10:22BYD zlepšuje výhled: domácí trh překvapuje a zahraniční expanze nabírá na síle
9:27Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
8:54Rozbřesk: Proč guvernér Michl odmítá přepnout na „jestřábí“ režim?
8:44Trump nespokojen s návrhem Íránu, inflace v Číně překvapila růstem, evropské futures jsou smíšené  
5:58Evropské akcie mají za sebou silný kvartál. O to těžší je ale čeká zkouška v těch příštích  
10.05.2026
9:53Víkendář: Když lidé žijí s dobrým počasím 20 let, hurikán je pro ně pak mnohem znepokojivější, než když jsou na bouře zvyklí
09.05.2026
9:48Víkendář: Růst mezd je vnímán jako odměna za lepší práci, růst cen jako nespravedlnost
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Nezaměstnanost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Měsíční bilance rozpočtu, mld. USD