Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bankéři jednali v Římě o německém návrhu výměny řeckých dluhopisů, společnou řeč nenašli

Bankéři jednali v Římě o německém návrhu výměny řeckých dluhopisů, společnou řeč nenašli

08.07.2011 8:29
Autor: ČTK

Zástupci mezinárodních bank jednali v Římě o německém návrhu výměny řeckých státních dluhopisů. Návrh by měl být součástí pomoci Řecku, kterou od soukromých investorů očekávají evropské vlády. Agentuře Reuters to řekly informované zdroje. Postoj bank stále není jednotný a o stanovisku se ještě má jednat. V jakém objemu bude nový záchranný plán se ukáže asi až na podzim.

"Myšlenka výměny řeckých dluhopisů byla jednou z možností, o nichž se v Římě diskutovalo," řekl zdroj blízký jednání. Schůzku zorganizoval Ústav pro mezinárodní finance (IIF), což je přední lobbistická organizace hájící zájmy finančních ústavů. "Stále se na tom pracuje, činitelé se plně věnují různým možnostem," dodal.

Řecko se loni stalo první zemí eurozóny, která mezinárodní společenství požádala o pomoc, aby se vyhnula riziku vyhlášení platební neschopnosti. Od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) si Řecko zajistilo tříletý úvěr v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč). Prozatím z něj vyčerpalo asi 53 miliard eur.

V současné době se pracuje na druhém záchranném úvěru, jehož objem by měl být srovnatelný s prvním úvěrem. Právě druhé pomoci se mají účastnit i soukromí věřitelé, což jsou převážně banky. Jejich pomoc ale musí být pouze dobrovolná, jinak ratingové agentury označí Řecko za zemi, která je v platební neschopnosti.

V úvahu připadá několik možností, jak dosáhnout kýženého výsledku. Tedy aby se záchrannou Řecka pomohli i soukromí investoři, ale aby jejich pomoc šlo zároveň chápat jako dobrovolnou. Zmíněné Německo navrhlo, aby ty banky, které drží řecké státní dluhopisy, je vyměnily za nové, které budou mít delší splatnost.

Ratingové agentury už naznačily, že vnímají tlak, jakému jsou banky nyní vystaveny ze strany politiků. Banky samy prozatím nemají jasno v tom, jak by měla jejich pomoc Řecku nejlépe vypadat, aby splnila účel, ale zároveň banky neohrozila. Stejným tématem se zástupci bank sdružených v organizaci IIF zabývali už ve středu v Paříži, ani tam ale k jasnému výsledku nedošly a posoudily jen dříve navržené možnosti.

Vedle německého plánu existuje také plán francouzský. Ten místo výměny řeckých dluhopisů počítal s tím, že banky normálně počkají do splatnosti a pak minimálně 70 procent výnosů dluhopisů, jejichž splatnost končí před koncem roku 2014, reinvestují do nových dluhopisů se splatností 30 let. To se ale nezamlouvá ratingovým agenturám, podle nichž toto nelze chápat jako dobrovolný akt. Francouzský plán tudíž padl.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.06.2026
22:00Největší IPO historie SpaceX jde na burzu  
17:14Hodnota akcií SpaceX a „valuační“ informační šum
15:38Centrální banky se posouvaly k merkantilismu, zvyšovaly proto nákupy cenných papírů
15:15SpaceX: Co všechno potřebujete vědět o největším IPO v historii Wall Street  
13:58Adobe roste, ale akcie klesají. Investoři se obávají slabší monetizace
12:19Perly týdne: Erin Brockovich jde proti datovým centrům a Britové přehodnocují brexit
10:38Pád ropy poslal akcie i dluhopisy vzhůru. Čeká se na start SpaceX  
10:28Michl: ČNB může zvýšit sazby už příští týden. Musí bojovat s jádrovou inflací  
8:45Rozbřesk: ETS 2 se rýsuje. Stabilnější trh, ale citelný dopad na domácnosti
8:41SpaceX mění historii, Trump ustoupil od útoku na Írán a ČNB může zvýšit sazby  
6:02Trhy se posouvají směrem ke kasinu a retailoví investoři nejsou „hloupými penězi“
11.06.2026
17:19Většina trhu je z jednoho pohledu „levná“. Z druhého „drahá“
15:30Goldman Sachs: Capexy Oraclu sice investory vyděsily, ale část trhu z nich těží  
14:52ECB podle očekávání zvýšila úroky, depozitní sazba je na 2,25 procenta
13:45OpenAI zvažuje výrazné zlevnění tokenů. Chce tím předskočit Anthropic
12:16Oracle doručil silná čísla, trh ale znervóznily obří investice do umělé inteligence  
11:56Mercedes se dohodl s firmou Tytan na spolupráci při výrobě systémů proti dronům
11:06Vyšší investice Oraclu do datacenter děsí investory. Akcie reagují poklesem  
10:27Akcie naznačují obrat vzhůru, zatímco se čeká na ECB a další inflační čísla  
9:45Státy EU a europoslanci se shodli na úpravě emisních povolenek ETS 2

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data