Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Inflace v červnu nepatrně nad prognózou, zdrojem komodity

ČNB: Inflace v červnu nepatrně nad prognózou, zdrojem komodity

12.07.2011 13:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v červnu 2011 meziročně o 1,8 %. Celková meziroční inflace se tak oproti květnovým dvěma procentům snížila. Měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární dopady změn nepřímých daní, v červnu taktéž zvolnila meziroční dynamiku na 1,8 % a nadále se nachází těsně pod úrovní inflačního cíle.

V porovnání s aktuální prognózou ČNB byla celková meziroční inflace v červnu letošního roku o 0,1 procentního bodu vyšší. Mírně vyšší než prognózovaný růst byl zaznamenán u cen potravin a regulovaných cen. Vývoj cen potravin je v posledních měsících značně rozkolísaný, když nejprve došlo v květnu k vyššímu než očekávanému nárůstu zejména v důsledku skokového zvýšení cen pekárenských výrobků, v červnu však byla tato odchylka z větší části kompenzována netypickým vývojem cen zeleniny a brambor. V regulovaných cenách se v červnu promítlo zvýšení regulované ceny plynu pro domácnosti, které prognóza očekávala již v dubnové inflaci. K nepatrně vyšší inflaci oproti prognóze přispěla i korigovaná inflace bez pohonných hmot. Nadále však zůstává v záporných hodnotách. Nižšího růstu oproti předpokladům prognózy dosáhly naopak ceny pohonných hmot, které reagovaly na předchozí pokles světové ceny ropy a posílení kurzu koruny k dolaru.

Celkově jsou publikovaná data o inflaci za červen v souladu s celkovým vyzněním stávající prognózy ČNB, která hodnotí situaci v posledním období tak, že inflační tlaky z domácí ekonomiky nejsou patrné a zdrojem inflace jsou aktuálně především ceny komodit. Podle prognózy ČNB se celková i měnověpolitická inflace bude na celém horizontu prognózy nacházet poblíž inflačního cíle (do základního scénáře prognózy není dosud zapracováno plánované zvýšení snížené sazby DPH v roce 2012).

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v červnu 2011, plný text


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.03.2026
22:00Silná makrodata podpořila hlavně technologické akcie; Bitcoin +8 %  
17:48Apple zlevňuje vstup do svého ekosystému. Nový MacBook Neo může změnit pravidla hry
17:43Na povrchu se zase tolik měnit nemusí, ale pod ním se to úplně převrátilo
17:06Lodní doprava Hormuzským průlivem se kvůli válce snížila o 90 procent
16:02S&P 500 testuje klíčové úrovně. Trh balancuje mezi odrazem a korekcí  
15:04Skupina CSG a Eurenco postaví na Slovensku továrnu na náplně do munice
14:20Blog ECB: AI bude možná pracovní místa vytvářet, než rušit. Prozatím
12:37AI dokáže předvídat 70 procent rozhodnutí správců aktiv, hodnota se ale skrývá ve zbytku
11:34Trhy přestávají panikařit kvůli Íránu a dopoledne se zvedají, napětí zůstává  
11:18Nejhorší den za půl století. Jihokorejský akciový index se propadl o 12 procent
11:10Slušný výhled, ale stejně pod odhady. Bayer nadále svazují soudy v USA
10:38Česká inflace poklesla kvůli potravinám
10:00Adidas zklamal výhledem. Akcie padají, investoři zůstávají nervózní
8:56Rozbřesk: Sníží NBP sazby v době, kdy ropa a plyn letí vzhůru a zlotý slábne?
8:45Asie v panice, ropa dál roste a private credit pod tlakem. Evropské futures v zeleném!  
8:30Trump: Španělsko je hrozné, ukončím veškerý obchod. Zajistíme ochranu plavidel v Hormuzu
6:04Jefferies: Akciové firmy, které by mohla nahradit AI
03.03.2026
22:21Wall Street i v úterý pod tlakem dění v Íránu  
17:44Dopad AI na sazby a následně na akcie
16:34Stablecoiny jako riziko pro euro? ECB vidí hrozbu importu dolarových podmínek

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.