Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělsko chce zapsat zlaté pravidlo o vyrovnaném rozpočtu do ústavy

Španělsko chce zapsat zlaté pravidlo o vyrovnaném rozpočtu do ústavy

23.08.2011 16:05
Autor: mediafax

Španělský premiér José Luis Rodríguez Zapatero v úterý sdělil, že vláda chce do ústavy zavést „zlaté pravidlo“, na základě kterého by vlády musely předkládat vyrovnaný rozpočet. Se Zapaterovým návrhem souhlasí i opoziční Lidová strana (PP), informovaly deník El Mundo a agentury Reuters a AFP.

Reforma by podle premiérových slov měla „posílit dlouhodobou důvěru ve španělskou ekonomiku“. Pro se vyslovila i opoziční PP, která v listopadu zřejmě vyhraje předčasné volby. Zapatero by chtěl změnit ústavu ještě před těmito volbami.

Socialistický lídr ve španělském parlamentu hovořil o posledních úsporných opatřeních v objemu pěti miliard eur (122 miliard Kč), o kterých by tamní poslanci měli hlasovat ve čtvrtek. Tyto úspory by měly přispět k dodržení letošního rozpočtového cíle, který počítá se snížením schodku na šest procent hrubého domácího produktu (HDP).

V minulém týdnu francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová vyzvali členské státy eurozóny, aby „zlaté pravidlo“ zapsaly do svých ústav. Každý člen eurozóny by měl dosáhnout vyrovnaného rozpočtu do léta 2012.

Madrid se v současné době snaží uklidit trhy, které se obávají přelití dluhových potíží do dalších zemí eurozóny. Španělsko chce v letošním roce snížit rozpočtový schodek na šest procent HDP. Země snížila deficit z 11,1 procenta HDP v roce 2009 na 9,2 procenta HDP v roce 2010.

Finanční trhy se ale obávají, že snahu vlády zkrotit veřejné finance mohou zkomplikovat vysoké schodky jednotlivých autonomních oblastí. Problémy hlásí především bohaté Katalánsko.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.01.2026
22:00Na Wall Street se vybíraly zisky; dolů táhly technologie a banky  
17:09Zisky v letošním roce a posun od holubů na střeše k vrabcům v hrsti
15:52Traders Talk: Kontrariánské sázky se vracejí. Investiční inspirace na rok 2026
15:22Trumpova cla vs. realita: Loňské příjmy rekordní, ale na vojenský rozpočet nestačí
14:45Tržby zaostaly, investiční bankovnictví ale citelně roste. Citigroup měla loni rekordní příjmy z fúzí a akvizic
13:15Bank of America překonala odhady, pomohl silný trading a růst příjmů z úvěrů
11:58Start výsledkové sezóny nepřesvědčil, takže se čeká na další čísla. Hlavní trhy obchodují smíšeně  
11:38Když virtuální realita narazí na realitu. Meta škrtá v Reality Labs a přesouvá zdroje
10:59Cena stříbra poprvé překročila 90 dolarů za unci
9:42CSG oficiálně oznámila plán vstoupit na burzu v Amsterdamu. Může jít o největší IPO v obranném průmyslu
9:31Autopilot „na paušál“. Tesla mění cenovou politiku pro systém samořízení, nyní bude skrze měsíční předplatné
9:26Přebytek zahraničního obchodu Číny byl loni navzdory americkým clům rekordní
8:49Rozbřesk: Jediná jistota roku 2026? Rozkolísaná geopolitika
8:47Amsterdamské IPO CSG za 750 milionů eur, stříbro na dalším rekordu a SpaceX nabízí Íránu bezplatný internet  
6:06Strnad: Riskoval jsem a rozjeli jsme se. Chci, aby CSG byla globální
13.01.2026
22:00Americké akciové indexy v červených číslech po CPI datech.  
17:08Nejdůležitější ekonomický příběh letošního roku
15:36JPMorgan překvapil poklesem investičního bankovnictví. Obchodování a čistý úrokový výnos ale drží výsledky nad očekáváním  
15:26Americká inflace drží tempo, prosinec přinesl dražší potraviny i levnější auta  
13:42Výsledky JPMorgan: Silný rok, ale na nový rekord nestačil

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.