Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělsko se v srpnu dostalo blízko nutnosti požádat o finanční pomoc, tvrdí odbory

Španělsko se v srpnu dostalo blízko nutnosti požádat o finanční pomoc, tvrdí odbory

06.09.2011 14:38, aktualizováno: 6.9. 15:10
Autor: mediafax

Aktualizováno

Španělský premiér José Luís Zapatero v polovině srpna sdělil tamním odborům, že země se ocitla blízko situaci, kdy téměř potřebovala finanční záchranu, tvrdí generální tajemník odborů Comisiones Obreras (CCOO) Ignacio Fernández Toxo. Dnes o tom informovaly agentury Reuters a AFP.

„(Zapatero) nám řekl, že situace je velmi špatná, že ji vidí na hraně propasti, ve formě finanční záchrany španělské ekonomiky,“ vysvětlil Toxo v rozhovoru pro televizi. Podle něj Zapatero tato slova pronesl na zasedání 17. srpna, to je jen několik dnů předtím, než Madrid oznámil, že zavede pravidlo na dluhový strop.

Podle španělských médií ale ministryně financí Elena Salgadová podobné spekulace razantně odmítla. „První srpnové dny byly plné velké nervozity, ale nemyslím si, že bychom se dostali na pokraj nutnosti požádat o finanční pomoc,“ uvedla.

Odborový předák se ale později snažil svá slova zmírnit. „Byl to velmi nešťastný pokus shrnout setkání, které bylo svoláno urgentně ve velmi delikátní situaci,“ uvedl Toxo pro rádio Onda Cero. „Dal jsem dohromady dvě slova, která v pravém smyslu premiér nevyslovil. Nemyslím si, že by Španělsko bylo na pokraji nutnosti požádat o pomoc,“ upřesnil.

Na začátku srpna výrazně vzrostly výnosy italských a španělských dluhopisů. Z tohoto důvodu Evropská centrální banka (ECB) po 19 týdnech obnovila svůj program na koupi státních obligací, a tím zmírnila tlak finančních trhů na periferní ekonomiky.

Právě během úterý budou ve španělské metropoli probíhat masové protesty proti zapsání dluhového stropu do ústavy. Příslušný dodatek nebude obsahovat žádná čísla. Bude ho doprovázet zákon, který bude stanovovat strop pro deficit veřejných financí ve výši maximálně 0,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), stanoví navíc kritéria postupného snižování dluhu. Zákon začne platit v roce 2020.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.07.2026
13:18Investiční výhled na druhé pololetí: Volby vrátí na scénu politická rizika  
9:13Víkendář: AI má jiný investiční cyklus, než předchozí technologie
04.07.2026
12:05Investiční výhled na druhé pololetí: Nárůst inflace i fiskální podpory  
9:22Víkendář: Umělá inteligence jde zatím jen po povrchu, neměla by vést k výraznému růstu nezaměstnanosti
03.07.2026
17:18Od Východoindických společností až po SpaceX „umožňující multiplanetární život“
15:42Goldman Sachs: Trend na akciích míří stále nahoru, poklesy jsou příležitostí k nákupu
13:20Investiční výhled na druhé pololetí: Zhodnocení první poloviny roku 2026  
11:33Perly týdne: Nutnost vládní kontroly nad AI a OpenAI jako bublina
10:47Pátek bez Ameriky přináší zklidnění, akcie převážně zelené  
9:00Rozbřesk: Proč Němci končí a Španělé jdou dál, aneb souvisí spolu ekonomická výkonnost a sportovní úspěch?
8:52Slabá data z trhu práce podpořila akcie, Tesla překvapila růstem a Trumpův tlak na Fed neustává  
6:15Je AI bublina blízko prasknutí? Co říká pět oblíbených tržních indikátorů
02.07.2026
17:15Na půl plné a prázdné investiční sklenice a sázky na jednu kartu
16:25Grantham: Nevěřit býčí propagandě
15:49Nezaměstnanost v EU zůstala v květnu na 5,9 procenta, nejníž je v ČR a Bulharsku
15:46Slabá data opět zamlžila pohled na americký trh práce, obavy z Fedu nemizí
12:51Technologičtí giganti přišli o dva biliony dolarů. Trh odměňuje výrobce čipů, ne jejich zákazníky  
11:32Světové akciové indexy letos rostou, nejvíce v Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu
10:55AstraZeneca jako sázka na defenzivu mimo AI horečku  
10:45Techy rozhodila zpráva Mety a japonský tlak trvá. Do toho vyjdou důležitá data  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
16:00USA - Index ISM ve službách