Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trader UBS překročil pravomoce, prodělal 2 miliardy dolarů. Bance tak hrozí ztráta za 3Q

Trader UBS překročil pravomoce, prodělal 2 miliardy dolarů. Bance tak hrozí ztráta za 3Q

15.09.2011 9:20, aktualizováno: 15.9. 13:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Největší švýcarská banka UBS oznámila, že jeden z jejích traderů způsobil výraznou ztrátu v rámci neautorizovaných obchodů. Podrobnosti banka zatím nezveřejnila, výši ztráty však odhaduje na 2 miliardy dolarů. UBS zároveň před otevřením trhů uvedla, že se tato ztráta může projevit v záporném hospodářském výsledku za třetí čtvrtletí letošního roku. Neoprávněné obchody tradera se údajně netýkaly účtů žádných klientů banky. Policie v londýnské finanční čtvrti City mezitím zadržela 31letého muže, který by mohl být pachatelem.

Akcie banky v návaznosti na zprávu v úvodu obchodování výrazně propadly vůči včerejšímu závěru (viz obr.) a ztrácí na burze v Curychu až 9 %. Souhrnný index evropských bank Stoxx Europe 600 Banking Index je přitom slabší zhruba o 0,1 %.

UBS


"Je neuvěřitelné, že je taková událost stále možná, evidentně jde o selhání risk managementu," komentuje zprávu analytik ZKB Claude Zehnder. "Ačkoli ta částka není obrovská, jde opět o ztrátu důvěry, která na UBS vrhá špatné světlo," dodává. Banka musela být v roce 2008 zachráněna švýcarskou vládou poté, co utrpěla neúnosné ztráty z toxických aktiv ve svém portfoliu.

S podobným problémem, tedy s neschválenými transakcemi svých makléřů, se už v minulosti setkalo více bank. Zhruba před třemi lety připravil asi o pět miliard eur francouzskou banku Société Générale její tehdejší makléř Jérôme Kerviel.

V srpnu UBS oznámila plán zrušit 3500 pracovních míst s cílem pokrátit roční náklady o 2 miliardy CHF. Banka počítá s náklady spojenými s restrukturalizací ve výši 550 milionů franků, z čehož zruba 450 mil. CHF se projeví ve výsledcích za druhé pololetí, převáže ve 3Q.

UBS zaměstnance po incidentu ujistila, že i když se dostane ve čtvrtletí do ztráty, zůstává v solidní finanční kondici a žádné riziko jí nehrozí. Švýcarská média s odkazem na zdroje v UBS uvedla, že makléř, který je za ztráty zodpovědný, pracuje právě v londýnské kanceláři UBS. Britská policie se o něm dozvěděla patrně už ve středu odpoledne, zadržen byl ale až dnes kolem 3:30 místního času.

(Zdroj: Bloomberg, Reuters, čtk)


Váš názor
  • za ta může SNB..
    15.09.2011 9:36

    asi vsadil na růst CHF a SNB mu to típla...
    Karl von Bahnhof
Aktuální komentáře
31.03.2026
17:45Na první pohled vítězství…
16:53Nejlepším lékem na vysoké ceny ropy jsou ... vysoké ceny ropy
15:33Nebius postaví ve Finsku jedno z největších evropských AI datacenter
15:06Další dvoumiliardová investice Nvidie. Tentokrát si vybrala Marvell Technology
14:52J&T BANKA a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
14:31Zlato vhodné na nákup, akcie ještě nejsou dost levné?
13:08CSG koupila 49procentní podíl v rakouské firmě HDS
12:53Goldman Sachs: Rekordní shorty otevírají prostor pro prudký odraz akcií, ale rizika se obrací směrem vzhůru  
12:30Inflace v eurozóně vzrostla na 2,5 procenta
11:36ČSÚ potvrdil loňský růst HDP o 2,6 %. Česká ekonomika má za sebou nejrychlejší rok od 2022
11:17Trump možná couvá z války, akcie díky tomu míří nahoru  
11:02Wilson: Korekce na S&P 500 se blíží svému konci, ale zůstávají tu rizika na straně sazeb  
9:35Michal Strnad z CSG posílil kontrolu nad Tatrou. Jelínkův podíl koupil za více než 600 milionů korun
9:29Ifo: Íránský konflikt dopadá na německý průmysl. Největší hrozbou jsou ceny energií a logistika
9:22Rozbřesk: Íránský konflikt zvyšuje tlak na evropský automotive, sektor čelí zdražení vstupů i slabší poptávce
8:52Dnes vyjde zpřesněné HDP, Trump údajně uvažuje o ukončení války i bez volného Hormuzu a Fed má prostor jen pozorovat  
6:03Proč zlato i akcie obranných společností po propuknutí války oslabily?  
30.03.2026
22:02Wall Street zůstává pod tlakem: Energie nestačí, technologie táhly trh níže  
18:25Další (ne)recese a signály trhu práce
16:56PODCAST Týdenní výhled: Pozornost se přesouvá od inflace k reálné ekonomice  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Nově otevřená prac. místa